Офіційний веб-сайт
Наприклад, 19.11.2018
Наприклад, 19.11.2018
Для людей з вадами зору

НАЗК: з початку 2018 року складено 157 протоколів про адміністративні правопорушення та внесено 27 приписів за фактами порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та інших обмежень

Національне агентство з питань запобігання корупції з початку 2018 року за фактами порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо врегулювання конфлікту інтересів та пов’язаних з цим обмежень  направило до суду 157 протоколів про адміністративні правопорушення щодо посадових осіб  та внесло 27 приписів керівникам органів влади.

Національне агентство з питань запобігання корупції з початку 2018 року за фактами порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо врегулювання конфлікту інтересів та пов’язаних з цим обмежень  направило до суду 157 протоколів про адміністративні правопорушення щодо посадових осіб  та внесло 27 приписів керівникам органів влади.

Протоколи складено на підставі інформації, отриманої від фізичних, юридичних осіб, а також із засобів масової інформації та інших відкритих джерел.

Найпоширенішим порушенням залишається недотримання вимог Закону  щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, а саме неповідомлення особою про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинення дій або прийняття рішень в умовах такого конфлікту.

Зокрема такі рішення приймались (дії вчинялись) посадовими особами стосовно себе та близьких осіб, які в більшості випадків  пов’язані із виплатою премій та заохочень та розглядом питань щодо виділення земельних ділянок.

Так, складено протоколи за такими статтями КУпАП:

 • 172-7 (порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів) – 149
 • 172-4 (порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності) – 3
 • 188-46 (невиконання законних вимог (приписів) НАЗК) – 5

Аналіз матеріалів відповідних адміністративних справ свідчить, що переважна більшість осіб, які не дотримуються вимог Закону щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та інших пов’язаних з цим обмежень, є посадовими особами органів місцевого самоврядування. Так, протоколи складено щодо таких категорій посадовців:

 • 2 протоколи щодо 2 народних депутатів України;
 • 45 протоколів щодо 23 депутатів місцевих рад;
 • 39 протоколів щодо 11 голів органів місцевого самоврядування та їх заступників;
 • 32 протоколи щодо 11 посадових осіб юридичних осіб публічного права;
 • 32 протоколи щодо 7 державних службовців;
 • 1 протокол щодо судді;
 • 1 протокол щодо першого заступника Міністра молоді та спорту України;
 • 2 протоколи щодо Уповноваженого ВРУ з прав людини;
 • 4 протоколи щодо інших категорій осіб.

Крім того, з початку 2018 року Національне агентство внесло 27 приписів керівникам відповідних органів, підприємств, установ, організацій про порушення вимог законодавства щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, з яких 5 виконано, а 22  перебуває на виконанні.

Зокрема, зазначені приписи внесено з підстав недотримання вимог щодо передачі в управління іншій особі належних особам, на яких поширюється дія Закону, підприємств та корпоративних прав та невжиття заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів.

Отже, як свідчить статистика, роз’яснення понять «конфлікт інтересів», «реальний та потенційних конфлікт інтересів», порядку дій щодо його врегулювання та контроль за дотриманням відповідних вимог законодавства і досі залишається актуальним, особливо на місцевому рівні влади.

З цією метою Національне агентство започаткувало проведення навчального онлайн-курсу «Конфлікт інтересів – треба знати», який функціонує з грудня 2017 року.  За цей час участь у ньому взяли понад 13 тис. слухачів (активне посилання на курс).

Крім того, спільно з програмою розвитку ООН в Україні Національне агентство провело круглий стіл, присвячений проблемним питанням запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, під час якого розглянуто практичні аспекти застосування норм антикорупційного законодавства у професійній діяльності суддів та працівників апарату судів.

З метою здійснення моніторингу та контролю виконання актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, Національне агентство наразі проводить 371 захід, 65 з яких проводиться за власною ініціативою.