НАЗК
UA 01103 Київ бульвар Миколи Міхновського, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

Найчастіші запитання про роботу уповноважених

Посилання скопійовано

НАЗК консультує антикорупційних упоноважених з питань організації роботи.

Ми вибрали 5 запитань, які ставили найчастіше протягом останнього місяця, та підготували відповіді на них:

 

1. Чи потрібно уповноваженій особі перевіряти факт несвоєчасного подання декларації кандидата на посаду?

Ні, не потрібно. Відповідно до Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій (рішення НАЗК від 06.09.2016  № 19 (зі змінами)) уповноважений перевіряє подання:

  • щорічних декларації;
  • декларацій перед звільненням;
  • декларацій після звільнення;
  • декларації осіб у разі входження їх до складу конкурсної або дисциплінарної комісії, Громадської ради доброчесності.

2. Які дії уповноваженої особи у разі виявлення конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування?

Якщо відомості про наявність конфлікту інтересів підтвердилися, уповноважена особа зобов’язана невідкладно:

– інформувати про це безпосереднього керівника відповідного працівника та керівника органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади, рекомендувати їм заходи для врегулювання виявленого конфлікту інтересів;

– роз’яснити працівнику, у якого наявний конфлікт інтересів, вимоги ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», а також повідомити про відповідальність, передбачену за порушення цих вимог;

– роз’яснити працівнику право на звернення за роз’ясненням до НАЗК у разі існування у нього сумнівів щодо наявності в нього конфлікту інтересів, одночасно роз’яснивши, що до отримання підтвердження про відсутність конфлікту інтересів працівник зобов’язаний діяти відповідно до вимог статті 28 Закону та вжити заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів.

Уповноважена особа має здійснювати контроль за виконанням працівником, його безпосереднім керівником або керівником органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади, вимог ст. 28 Закону та після вжиття заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів – поінформувати про це НАЗК.

Крім того, уповноважена особа зобов’язана повідомити спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції про факт неповідомлення працівником про наявність у нього реального конфлікту інтересів, а також про вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів, якщо такі обставини матимуть місце.

 

3. Яким чином уповноважена особа забезпечує захист працівників, які повідомили порушення вимог Закону, від застосування негативних заходів впливу з боку керівника або роботодавця?

Відповідно до абз. 8 ч. 2 ст. 53-9 Закону України «Про запобігання корупції» керівник уповноваженого підрозділу має визначити окрему особу, відповідальну за реалізацію повноважень із захисту викривачів.

До повноважень уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) у сфері забезпечення захисту працівників, які повідомили про порушення вимог Закону, належать:

– організація роботи внутрішніх каналів повідомлення про можливі факти корупції, отримання та організація розгляду повідомленої через такі канали інформації;

– співпраця з викривачами, забезпечення дотримання їхніх прав та гарантій захисту;

– надання методичної допомоги та консультацій щодо повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень та захисту викривачів, проведення внутрішніх навчань з цих питань.

Дієвими заходами щодо забезпечення захисту працівників, які повідомили про корупцію, від застосування негативних заходів впливу з боку керівника є невізування розпорядчого документа про його звільнення та звернення до НАЗК щодо порушених прав викривача.

 

4. Чи залучається уповноважена особа до проведення службового розслідування у разі виявлення факту корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення?

З метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення або невиконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» в інший спосіб уповноважена особа не тільки бере участь у службовому розслідуванні, а й організовує його роботу.

Однак слід пам’ятати, що таке службове розслідування проводиться за поданням спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції або приписом НАЗК.

 

5. Чи лише уповноважена особа має право розглядати повідомлення про корупцію в органі влади?

Розгляд повідомлень про порушення вимог Закону, у тому числі на підвідомчих підприємствах, в установах та організаціях, за загальним правилом, здійснює уповноважена особа (п. 6 ч. 2 ст. 13-1 Закону).

Однак, відповідно до ч. 3 ст. 53-2 Закону попередню перевірку повідомлень про порушення вимог Закону також може проводити інша службова особа органу, яка визначена відповідальною за її проведення. Відповідальна службова особа визначається на підставі документу органу влади, який регулює внутрішні процедури і механізми прийняття та розгляду повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, перевірки та належного реагування на такі повідомлення (п. 3 ч. 2 ст. 53-1 Закону).

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

25 Вересня 2023
Незаконне збагачення на понад 8,8 млн грн: за матеріалами НАЗК повідомлено про підозру воєнкому з Дніпропетровщини 
25 Вересня 2023
Запобігання конфлікту інтересів у місцевому самоврядуванні: НАЗК запрошує до обговорення Аналітичного звіту
22 Вересня 2023
НАЗК виявило необгрунтовані активи у самбірського воєнкома на понад 4,4 млн грн
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр