У НАЗК відбулася зустріч із представниками Місії зі спостереження за виборами від Бюро ОБСЄ з Демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ)

Під час проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року Національне агентство з питань запобігання корупції здійснює  повноваження  в частині контролю за джерелами наповнення виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному окрузі  відповідно  до  вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України» (далі – Закон).  

Про це під час зустрічі з  представниками Місії зі спостереження за виборами від Бюро ОБСЄ з Демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) наголосила член Національного агентства, координатор напряму запобігання політичній корупції в агентстві Наталія Корчак.

«На відміну від аналізу, який Національне агентство здійснює за фінансовими звітами політичних партій, під час парламентських виборів агентство не здійснює аналіз звітів суб’єктів виборчого процесу і не затверджує їх. Закон передбачає, що Національне агентство уповноважене здійснювати контроль за дотриманням  обмежень,  встановлених ЗУ «Про політичні партії в Україні» щодо тих осіб, які надають добровільні внески до виборчих фондів, і тих, хто їх приймає.  Інформація про виявлені факти порушень у наповненні виборчих фондів буде передаватися  до ЦВК, яка здійснюватиме аналіз фінансових звітів», – зазначила член Національного агентства.

Наталія Корчак зауважила, що  завдяки взаємодії з усіма суб’єктами виборчого процесу наразі превенційний контроль здійснюється розпорядниками виборчого фонду в першу чергу  самостійно. Адже виявлений розпорядником  факт здійснення внеску з порушенням вимог Закону є підставою для повернення такого добровільного внеску особі, яка його здійснила. В той же час  факт порушення встановленого порядку надання внеску, виявлений  Національним агентством, має своїм наслідком зобов’язання перерахувати  такий внесок до держбюджету та притягнення винних осіб до юридичної відповідальності.   

Під час зустрічі також  були обговорені питання адміністративних повноважень Національного агентства під час виборчого процесу,  взаємодії з розпорядниками виборчих фондів, механізму перевірки осіб, які здійснюють внески до виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному окрузі, висунутого партією або шляхом самовисування, існуючих законодавчих колізій та судової практики розгляду адмінпротоколів, складених уповноваженими особами Національного агентства.