НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Справедливий суд, прокуратура та органи правопорядку: НАЗК презентувало новий розділ Державної антикорупційної програми

02.11.2022
Справедливий суд, прокуратура та органи правопорядку: НАЗК презентувало новий розділ Державної антикорупційної програми

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело третє громадське обговорення проекту Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки (ДАП). 

Під час заходу експерти обговорили проблеми  запобігання корупції в судах, прокуратурі та органах правопорядку, та механізми їх вирішення, а також питання проведення незалежного оцінювання роботи антикорупційних органів. 

За словами заступника Голови НАЗК Андрія Вишневського, цей розділ є одним із центральних у Антикорупційній стратегії та, відповідно, ДАП.

«Оскільки що б ми не робили в усіх інших сферах, якщо не буде реформована сфера правосуддя, то усі інші антикорупційні зусилля будуть розбиватися об цю стіну нереформованого судочинства», – зазначив Андрій Вишневський. 

За його словами, зважаючи на тривалу розробку та ухвалення Антикорупційної  стратегії, зараз вкрай важливо актуалізувати проблеми і заходи, які будуть включені в проект ДАП. 

«Наразі ми ведемо переговори з Європейською Комісією щодо надання секторальної підтримки для виконання Антикорупційної стратегії. Крім того, незважаючи на складну економічну ситуацію, Уряд передбачив в бюджеті кошти для реалізації антикорупційних стратегій», – зазначив заступник Голови НАЗК. 

Про ключові проблеми у сфері правосуддя розповіла Тімея Прокопчук, представник Департаменту антикорупційної політики НАЗК. Експерт назвала ключові проблеми, поміж яких такі: не завершені конкурсні процедури до ВРП і ВККСУ; відсутній комплексний, систематизований і всебічний опис об'єктивних характеристик професії судді; оцінювання суддів та кандидатів на посаду судді здійснювалось без застосування чітких і прозорих критеріїв; недостатня залученість громадськості до оцінки доброчесності суддів тощо. 

Крім того, за її словами підстави притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності сформульовані недостатньо чітко; відсутній окремий орган у системі правосуддя, який здійснює дисциплінарні провадження щодо суддів; не існує окремої процедури перевірки порушення суддею обов’язку підтвердити законність джерела походження майна; відсутня кримінальна відповідальності суддів за зловживання своїми повноваженнями тощо. 

Голова правління Фундації DeJure Михайло Жернаков підтримав ключові пропозиції до розділу. Також свої пропозиції надала представниця Transparency International Ukraine Наталя Січевлюк. 

Окремо учасники обговорили основні проблеми в органах прокуратури та шляхи їх вирішення. Так, з 1 січня 2023 року оцінювання якості роботи прокурорів повноцінно здійснюватиметься згідно з новим Положенням, затвердженим наприкінці 2021 року. Але, за словами представника Департаменту антикорупційної політики  НАЗК Івана Салімонова, єдиним методом оцінювання є виставлення балів безпосереднім керівником, що не забезпечує об’єктивність його результату. Тому у ДАП запропоновано запровадити електронну систему оцінки якості роботи прокурорів; визначити суб’єктом оцінювання якості роботи прокурорів комісії з оцінювання за участі 25% представників громадськості. Також запропоновано законодавчо врегулювати питання порядку призначення Генерального прокурора, передбачивши конкурсну процедуру відбору кандидата та підстави висловлення недовіри Генеральному прокурору.

Серед ключових проблем у Національній поліції експерт відзначив відсутність ефективної моделі призначення на посади, недостатній рівень оплати праці, просування на службі та розгляду дисциплінарних скарг у системі Національної поліції.

З текстом проекту ДАП щодо запобігання корупції у судах, прокуратурі та органах правопорядку, а також обґрунтуванням доцільності обраних шляхів вирішення ключових проблем у цій сфері можна ознайомитися на веб-сайті НАЗК за гіперпосиланнями у розділі «Державна антикорупційна програма».

Відеозапис обговорення за посиланням: https://fb.watch/gvsjJHYbki/

Справедливий суд, прокуратура та органи правопорядку: НАЗК презентувало новий розділ Державної антикорупційної програми

Останні новини

28.03.2024
17:28
Впровадження рекомендацій НАЗК сприяє розбудові культури доброчесності в оборонно-промисловому комплексі 
16:52
Анонс НАЗК запрошує до громадського обговорення законопроекту про удосконалення антикорупційних обмежень щодо сумісництва та суміщення 
14:40
Необґрунтовані активи на понад 8,6 млн грн. За матеріалами НАЗК справу посадовця Київської митниці передано до суду
27.03.2024
18:59
Посилення співпраці з ЄС на різних треках: Голова НАЗК провів зустрічі з представниками Єврокомісії
15:51
Розвиток інституту викривання: як законодавчо врегулювати статус викривача у кримінальному процесі? 
26.03.2024
18:51
Україна стане першою країною не членом ОЕСР, яка долучиться до ініціативи «Індикатори публічної доброчесності»
25.03.2024
17:33
НАЗК нагадує про завершення кампанії звітування для парламентських партій за 2020–2023 роки та інших партій за IV квартал 2023 року 
13:03
Розбудова інституту викривання, оцінка корупційних ризиків та просвітницька робота - пріоритети співпраці НАЗК з Управлінням ООН з наркотиків та злочинності 
10:00
НАЗК братиме участь у розробці рекомендацій щодо покращення системи оборонних закупівель в межах робочої групи України та НАТО
22.03.2024
19:50
НАЗК передає МРГ з санкційної політики інформацію з реєстру “Міжнародні спонсори війни”, інші реєстри потребують унормування - позиція НАЗК
18:01
Голова НАЗК обговорив з членами Громадської ради подальші кроки у розбудові незалежної антикорупційної інституції 
12:47
НАЗК та IFES в Україні продовжать співпрацю у сфері протидії політичній корупції
11:26
НАЗК запрошує до обговорення звіту про судову практику притягнення до кримінальної відповідальності за корупцію 
21.03.2024
19:20
До уваги користувачів навчальної платформи НАЗК! 
18:19
Показники сприйняття і досвіду корупції дещо покращилися у порівнянні з довоєнним рівнем: НАЗК презентувало дослідження за 2023 рік 
16:38
НАЗК та Антикорупційна ініціатива ЄС планують розширити співпрацю
13:36
НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення у колишнього співробітника Нацполіції на понад 12 млн грн
12:33
НАЗК починає співпрацю з новим американсько-британським антикорупційним проектом Pro-Integrity
12:11
НАЗК і ДБР виявили ознаки незаконного збагачення у посадовця ЗСУ на майже 58 млн грн
09:27
Правила декларування підприємницької діяльності як ФОП
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua