Кримінальні провадження за матеріалами Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), зокрема стосовно закупівлі товарів для будівництва фортифікацій, рубки лісів та зловживання службовим положенням, обґрунтовані висновки та два протокола про адміністративні правопорушення - такі результати діяльності Агентства у березні-квітні 2025 року в сфері конфлікту інтересів.
Кримінальні провадження за матеріалами НАЗК та обґрунтовані висновки:
За результатом скерованих НАЗК матеріалів та складеного обгрунтованого висновку, Офіс Генерального прокурора зареєстрував кримінальне провадження за ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 Кримінального кодексу України за фактами можливого зловживання службовим становищем посадовцями територіальних підрозділів ДП “Ліси України”. Ці незаконні дії спричинили тяжкі наслідки державі на загальну суму понад 2 млн гривень.
Крім того, за матеріалами НАЗК Державне бюро розслідувань (ДБР) зареєструвало декілька кримінальних проваджень стосовно службових осіб Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм (Держрибагентства).
Зокрема посадовці Держрибагентства, зловживаючи службовим становищем, незаконно розпоряджалися вилученими біоресурсами, передавши його суб’єктам господарювання, які не мали права на торговельну діяльність. Сума збитків збитків державі оцінюється близько 2,4 млн. гривень.
Також НАЗК скерувало до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) обґрунтований висновок про виявлення ознак корупційного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 191 Кримінального кодексу України щодо посадовців однієї з обласних військових адміністрацій (ОВА), які у порушення діючого законодавства здійснили закупівлю матеріалів для будівництва фортифікаційних споруд за завищеною вартістю, чим спричинили збитки державі в сумі понад 40 млн. гривень
Протоколи про вчинення адміністративного правопорушення
Також впродовж березня-квітня 2025 року НАЗК склало протоколи про вчинення адміністративного правопорушення за ст. 172-7 КУпАП:
Так, Агентство встановило що колишній голова суду не повідомив Раду суддів України про наявний у нього конфлікт інтересів через необхідність ухвалення рішення про власне звільнення із посади судді у зв’язку з цивільною конфіскацією його активів. В жовтні 2024 року Верховний Суд підтвердив рішення Вищого антикорупційного суду (ВАКС) та стягнув в дохід держави частину вартості квартири у понад 3,6 млн грн, визнавши такий актив посадовця необґрунтованим.
Посадовець однієї з міських військових адміністрацій Донецької області впродовж двох років очолював товариства з обмеженою відповідальністю, що має на меті одержання прибутку, чим порушив обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності.
Протоколи скеровано до суду. Посадовцям загрожує адміністративне стягнення у вигляді сплати штрафу, а також внесення до внести Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.
Детально про конфлікт інтересів, що виникає при реалізації службових повноважень, читайте тут.
Про обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності читайте тут.