У цьому розділі:
- систематизовано усі джерела статистичної інформації щодо корупційних і пов’язаних з корупцією правопорушень;
- представлено результати аналізу та узагальнення Національним агентством ключових статистичних показників у цій сфері.
Досудова статистика
Офіс Генерального прокурора
Щомісяця на сайті Офісу Генерального прокурора оприлюднюється статистична інформація за даними з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) за формами звітності №1 «Єдиний звіт про кримінальні правопорушення» та № 2 «Звіт про осіб, які вчинили кримінальні правопорушення» (затверджені Наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 № 299). Також звітність розміщена на Порталі відкритих даних.
Інформація у звітності оновлюється кожного місяця та відображається у вигляді загального підсумку, що накопичується протягом року. Статистику можна проаналізувати в розрізі окремих статей Особливої частини Кримінального кодексу України.
Звертаємо увагу: на сьогодні корупційними кримінальними правопорушеннями відповідно до примітки до статті 45 Кримінального кодексу України (далі – КК) вважаються: а) кримінальні правопорушення, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368 – 369-2 КК; б) передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410 КК, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем. Кримінальними правопорушеннями, пов’язаними з корупцією, вважаються правопорушення, передбачені статтями 366-2, 366-3 КК. У наступних інфографіках для аналізу даних досудової та судової статистики використано дані щодо корупційних кримінальних правопорушень, які відповідно до примітки до ст. 45 КК є безумовно корупційними (статті 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368 – 369-2 КК) та кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією. |
Інтерактивна графіка: Досудове розслідування корупційних кримінальних правопорушень (2016-2022 роки)
Національне антикорупційне бюро України
На вебсайті НАБУ оприлюднюються піврічні звіти про роботу, що містять зокрема узагальнення показників оперативно-розшукової діяльності, аналіз статистичних даних: результати розслідувань, галузевий зріз, економічний ефект тощо. Ці звіти також розміщуються на Порталі відкритих даних.
МВС
Щокварталу на порталі МВС оприлюднюється Звіт про стан протидії корупції – відомості про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією та корупційні кримінальні правопорушення узагальнені за формою № 1-КОР (затверджена Наказом Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Міністерства доходів і зборів, Міністерства оборони, Державної судової адміністрації України від 22.04.2013 р. № 52/394/172/71/268/60 за погодженням з Держстатом України).
Судова статистика
Судова статистика в Україні формується на основі періодичної звітності судів першої та апеляційної інстанцій, Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду (ВАКС).
Державна судова адміністрація України
Щорічно на сайті «Судова влада України» у рубриці «Судова статистика» / «Звітність» оприлюднюються статистичні дані про результати роботи судів першої та апеляційної інстанцій.
Дані щодо судового розгляду справ про правопорушення за статтями Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушенням містяться у таких формах звітності:
- форма №1- к «Звіт судів першої інстанції про розгляд матеріалів кримінального провадження»;
- форма №6 «Звіт про кількість осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності, та види кримінального покарання»;
- форма №7 «Звіт про склад засуджених» (форми №6 та №7 містять дані щодо осіб, судові рішення щодо яких набрали законної сили у звітному періоді);
- форма №1-п «Звіт судів першої інстанції щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення»;
- форма №2-к «Про розгляд апеляційних скарг у порядку кримінального провадження»;
- форма №2-п «Звіт судів апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційних скарг у справах про адміністративні правопорушення».
Інтерактивна графіка: Судовий розгляд корупційних кримінальних правопорушень (2016-2022 роки)
Звертаємо увагу: у наступній інфографіці щодо адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією для аналізу використані дані судової статистики щодо правопорушень, які зазначені в главі 13-А КУпАП «Адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією» (статті 172-4, 172-5, 172-6, 172-7 ,172-8, 172-9 КУпАП), а також передбачені статтями 212-15, 212-21 та 188-46 КУпАП (уповноважені особи Національного агентства складають протоколи за зазначеними правопорушеннями). |
Крім того, на сайті «Судова влада України» щорічно розміщуються аналітичні матеріали, що місять окремі узагальнені дані щодо корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією, наприклад:
- Аналітичні таблиці щодо стану здійснення правосуддя (2020 рік, вкладка 11),
- Аналітичні огляди щодо стану здійснення правосуддя (2020 рік).
Вищий антикорупційний суд
Вищий антикорупційний суд у визначених законом випадках здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанції у кримінальних провадженнях щодо корупційних і пов’язаних із корупцією кримінальних правопорушень та в цивільних справах щодо визнання активів необґрунтованими.
ВАКС оприлюднює на власному сайті аналітичні та статистичні звіти про здійснення правосуддя.
Дані щодо кримінальних правопорушень в розрізі статей Кримінального кодексу України містяться у таких формах звітності:
- форма № 1-к ВАКС «Звіт про розгляд справ і матеріалів кримінального провадження» (за 2021 рік),
- форма № 1-ПП ВАКС «Звіт про осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності, та види покарань» (за 2021 рік).
Верховний Суд
Щороку оприлюднюються Аналітичні огляди Верховного Суду про здійснення правосуддя, зокрема:
- Аналіз стану здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення у 2021 році,
- Стан здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення судами загальної юрисдикції у 2021 році.
Інші огляди та матеріали, у яких можна знайти аналіз статистичних даних щодо корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією:
- РОЗДІЛ VІІ. Порівняльний аналіз основних статистичних показників за 2018–2020 роки щодо притягнення до юридичної відповідальності за корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення (проєкт Національної доповіді щодо реалізації антикорупційної політики у 2020 році);
- Альтернативний звіт з оцінки ефективності впровадження державної антикорупційної політики (2021 рік);
- Звіт щодо кримінальної статистики в Україні (Центр політико-правових реформ, 2019 рік);
- Інтерактивний довідник «Протидія злочинності в Україні: інфографіка» (сайт професора Карчевського);
- Статистичний аналіз судових рішень у кримінальних справах, що стосуються корупції (Український центр суспільних даних, 2019 рік).