НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Висновок антикорупційної експертизи проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо отримання військовослужбовцями та членами їх сімей жилих приміщень у приватну власність»

Картка проєкту

Розробник проєкту Закону:

Міністерство оборони України

Мета проєкту – вирішення існуючої житлової проблеми військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та членів їх сімей, підвищення престижності і привабливості військової служби, створення мотиваційних чинників для проходження військової служби за рахунок створення належних правових та матеріальних умов для військовослужбовців, членів їх сімей та осіб, звільнених з військової служби

Проєкт постанови надіслано відповідно до    §372 Регламенту Кабінету Міністрів України

 

Резюме антикорупційної експертизи

 За результатами проведення антикорупційної експертизи Національне агентство ідентифікувало корупціогенний фактор, який може зумовити ризик зловживань під час отримання військовослужбовцями та членами їх сімей жилих приміщень у приватну власність.

 

Опис виявленого корупціогенного фактору

Нечітка, з порушенням принципу юридичної визначеності, регламентація прав, обов’язків чи відповідальності фізичних (юридичних) осіб у будь-якій сфері правового регулювання

Проєктом Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо отримання військовослужбовцями та членами їх сімей жилих приміщень у приватну власність» (далі – проєкт Закону), зокрема, запропоновано внести зміни до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Так, відповідно до проєкту Закону, серед іншого, пропонується викласти абз. 4 п. 1 ст. 12 у такій редакції:

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення (новозбудовані або придбані у фізичних чи юридичних осіб, або жилі приміщення, щодо яких оформлені нотаріальні відмови від права власності на жилі приміщення, або виключені із числа службового, або вивільнені тощо) у приватну власність шляхом безоплатного отримання житла від держави або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення, в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з проєктом Закону аналогічна норма також міститься в абз. 1 п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Варто зазначити, що запропонований проєктом Закону спосіб отримання жилих приміщень, які в подальшому підлягають наданню військовослужбовцям у приватну власність від держави, а саме жилих приміщень, щодо яких оформлені нотаріальні відмови від права власності, не передбачений національним законодавством.

Разом з тим відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 346 Цивільного кодексу України право власності припиняється у разі відмови власника від права власності. Порядок відмови власника від права власності регулюється ст. 347 цього Кодексу.

Таким чином, відсутність у національному законодавстві визначеного проєктом Закону поняття нотаріальної відмови від права власності та, відповідно, порядку її оформлення створює передумови для різного правозастосування вказаної норми.

Крім того, у вказаному проєкті Закону відсутній порядок та механізм переходу права власності на жилі приміщення від їх власників до держави та в подальшому до військовослужбовців та членів їх сімей, що своєю чергою створює правову невизначеність щодо практичних процедурних аспектів реалізації такого права та може призвести до неоднакового його застосування.

З огдяду на зазначене запропоновані проєктом Закону зміни до ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» сформульовані без дотримання принципу юридичної визначеності та створюють передумови для формування непрозорого механізму практичної реалізації зазначеної норми та ймовірних корупційних зловживань.

Рекомендація НАЗК:

доопрацювати проєкт Закону з урахуванням зазначених зауважень.

 

Висновок:

                проєкт Закону містить корупціогенний фактор та потребує доопрацювання з урахуванням наданих рекомендацій.

 

 

Голова Національного агентства

з питань запобігання корупції                                                                                                                                                                           Віктор ПАВЛУЩИК

Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua