НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Конфлікт інтересів: приписи, протоколи та рішення судів, ухвалені за матеріалами НАЗК у вересні

Конфлікт інтересів: приписи, протоколи та рішення судів, ухвалені за матеріалами НАЗК у вересні

Конфлікт інтересів - першопричина корупційних правопорушень. Не всі посадовці здатні уникнути спокус, які виникають при виконанні службових обов’язків та нерідко використовують їх для задоволення приватного інтересу, діючи при цьому всупереч інтересам служби.

У вересні Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) склало низку протоколів щодо таких зловживань, а за результатами розгляду деяких попередніх матеріалів судами вже ухвалено рішення.

Так, НАЗК направило до суду протокол стосовно колишньої старшої слідчої Дарницького управління поліції столиці за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ст. 172-8 КУпАП. Вона незаконно розголошувала службову інформацію у власних інтересах. Встановлено, що слідча через один із сервісів обміну миттєвими повідомленнями передавала знайомому інформацію про паролі для безперешкодного переміщення через стаціонарні блокпости під час комендантської години у Києві та області.

Нагадаємо, також у вересні НАЗК склало протоколи про адміністративні правопорушення стосовно начальника Північного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, його першого заступника, а також судді Краснокутського районного суду Харківської області.

За результатами розгляду матеріалів НАЗК суди ухвалили низку рішень: 

  1. Постановою Крижопільського районного суду Вінницької області від 20 вересня 2023 року суддю Піщанського райсуду Вінниччини визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП та накладено штраф в розмірі 3 400 грн. Раніше Національне агентство склало протокол стосовно судді, яка у 2020-2022 роках, діючи в умовах реального конфлікту інтересів, розглядала кримінальну справу за обвинуваченням громадянина, з яким має позаслужбові відносини.
  2. Херсонський апеляційний суд підтвердив висновок Херсонського міськсуду, яким першого заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього середовища Південного округу було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією. У протоколі НАЗК йдеться про те, що службовець всупереч наявній в законодавстві забороні обіймав посаду директора ТОВ, що має на меті одержання прибутку. Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, чиновник подав апеляційну скаргу, в якій просив закрити провадження по справі у зв`язку з відсутністю складу та події правопорушення. Проте апеляційний розгляд підтвердив – інспектор винний за 172-7 КУпАП і має сплатити штраф 5 100 грн.
  3. Львівський апеляційний суд не задовільнив апеляційну скаргу Дрогобицького міського голови Тараса Кучми. Суд першої інстанції у липні визнав міського голову винним у вчиненні адміністративних правопорушень за ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП та наклав штраф 6 800 грн. Мер ухвалював рішення стосовно підприємства, яке здійснювало добровільні внески до його виборчого фонду під час місцевих виборів 2020 року, а також преміював сам себе. Таким чином він порушив заборону вчиняти дії та приймати рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
  4. Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 26 вересня 2023 року за результатами розгляду протоколу Національного агентства визнано винною у вчиненні адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, за 172-7 КУпАП начальника одного з управлінь фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області. Вона, діючи в умовах реального конфлікту інтересів, провела оцінювання результатів службової діяльності своєї дочки, яка також працює в цьому державному органі.
Крім того, у вересні НАЗК внесло припис голові Національного агентства України з питань державної служби (НАДС) з вимогою провести службове розслідування у зв’язку з вчиненням її підлеглим – начальником Міжрегіонального управління НАДС у Харківській та Сумській областях – правопорушення, пов’язаного з корупцією. Йдеться про порушення вимог п. 1 ч. 3 ст. 36 Закону України «Про запобігання корупції». Так, НАЗК з’ясувало, що він після призначення на посаду не передав у визначений законом спосіб в управління свої корпоративні права.

Також припис внесено т.в.о. генерального директора Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» з вимогою усунути порушення посадовими особами ДП обмежень, передбачених ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції». В приписі йдеться також про необхідність проведення службового розслідування у зв’язку з виявленими фактами систематичного використання посадовими особами держпідприємства та членами їхніх родин службового авто у приватних цілях, зокрема – для відвідування торгово-розважального центру та сімейних поїздок у вихідні.

Більше про конфлікт інтересів, як його уникнути та врегулювати читайте тут.

Метою роботи НАЗК є зменшення кількості корупційних правопорушень. Тому передусім Національне агентство прагне підвищити освіченість посадовців та всіх громадян у питаннях запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.

Для цього розроблено тести, пройшовши які, ви станете досвідченішими з питань доброчесності:

Ці тести розміщені на офіційному вебсайті НАЗК.

Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua