
Представники Міжнародного валютного фонду (МВФ) завітали до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) в межах офіційного візиту та обговорення з представниками влади України восьмого перегляду Програми розширеного фінансування (EFF).
Голова НАЗК Віктор Павлущик звернув увагу представників МВФ на особливу дієвість та швидкість повернення коштів до бюджету України завдяки цивільній конфіскації. Так, за результатами моніторингу способу життя лише за І квартал 2025 року НАЗК скерувало до правоохоронних органів 15 матеріалів, з яких дев’ять матеріалів на понад 51,3 млн грн скеровано до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). В той же час дев’ять позовів на 32,2 млн грн уже заявлено до Вищого антикорупційного суду (ВАКС). Для порівняння: за 2024 рік до САП скеровано 20 матеріалів на майже 90 млн грн, до ВАКС заявлено позови на понад 41,94 млн грн, а стягнуто в бюджет 24,72 млн грн. Тобто темпи виявлення та стягнення коштів лише нарощуються та зростають.
“Окремо хочу відзначити і вдосконалення інструменту повних перевірок декларацій - НАЗК удосконалило конфігурації налаштування модуля логічного та арифметичного контролю Реєстру декларацій, щоб зосередитися на перевірці декларацій, поданих публічними службовцями, підслідних НАБУ. Також очікується допомога партнерів для удосконалення процедури відбору декларацій, поданих представниками сфер з високими корупційними ризиками, у тому числі у сфері реконструкції та відновлення. Зокрема нам необхідно впроваджувати технологічні рішення, такі як створення DWH в НАЗК, що призведе до підвищення ефективності роботи”, - зазначив Віктор Павлущик.
Експертиза та підтримка МВФ були б надзвичайно цінними для НАЗК для посилення його спроможності щодо функцій фінансового контролю, а також загалом для підвищення ефективності НАЗК як незалежного органу із запобігання корупції.
Нагадаємо, в квітні 2025 року під час зустрічі Голови НАЗК з представниками МВФ у межах візиту української делегації до США, вони висловили підтримку збереженню інструменту моніторингу способу життя, який довів свою ефективність у виявленні необґрунтованих активів та запобіганні корупції. Особливий акцент зробили на недопущенні законодавчих змін, які можуть суттєво обмежити повноваження НАЗК щодо перевірки законності походження майна посадовців.
Місія Міжнародного валютного фонду на чолі з Гевіном Греєм перебуває з робочим візитом в Україні з 19 по 23 травня 2025 року. Візит має на меті оцінку виконання Україною зобов’язань у межах поточної програми співпраці з МВФ. Днями відбулась зустріч делегації з Віце-прем’єр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції — Міністеркою юстиції України Ольгою Стефанішиною, що стало етапом у продовженні діалогу щодо забезпечення належної підтримки реформ, які мають критичне значення для економічної стійкості України та її шляху до повноцінної євроінтеграції.