
Понад 670 тис. щорічних, у тому числі виправлених декларацій подано до Реєстру декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Наразі НАЗК завершило проведення оцінки ризиків цих декларацій за допомогою логічного та арифметичного контролю та сформувало їхній рейтинг. Кожній декларації присвоєно показник рейтингу ризику, саме його значення впливає на подальшу долю декларації, оскільки відбір декларацій на повну перевірку відбувається за ризик-орієнтованим підходом.
“Не ризикові” декларації мали великі шанси пройти швидку автоматизовану перевірку програмними засобами Реєстру декларацій, тобто без участі людини. Нагадаємо, що це ті декларації:
- в яких відображено дані, достатні для ідентифікації членів сім’ї декларанта та об’єктів декларування;
- в яких відображений обсяг даних, що може бути перевірений шляхом порівняння даних декларації з реєстрами та з застосуванням певних формул, наприклад, на встановлення ознак незаконного збагачення чи необгрунтованості активів;
- які подані за 2021 та наступні звітні роки (за попередні роки це зробити неможливо, оскільки у 2021 році змінилася форма декларації).
За результатами завершення автоматизованої перевірки декларацій, поданих за 2024 звітний рік, визначено, що таку перевірку могли пройти 596 659 декларацій (майже 90% від всіх поданих декларацій). Отримали довідку про успішне проходження автоперевірки 241 284 декларації (40% від декларацій, які проходили автоперевірку). Довідки про результати автоматизованої перевірки декларанти отримали в персональні кабінети Реєстру декларацій.
Для порівняння: За 2023 рік могли пройти 621 280 декларацій (90% від всіх поданих декларацій), отримали довідку про успішне проходження автоперевірки 146 769 декларацій (24% від декларацій, які проходили автоперевірку).
За 2022 рік могли пройти 546 006 декларацій (83% від всіх поданих декларацій), отримали довідку про успішне проходження автоперевірки 143 169 декларацій (26% від декларацій, які проходили автоперевірку).
За 2021 рік таку перевірку могли пройти 583 919 декларацій (88% від всіх поданих декларацій), отримали довідку про успішне проходження автоперевірки 163 970 декларацій (28% від тих, які проходили автоперевірку).
Суттєве зростання кількості декларацій, що пройшли автоматизовану перевірку у 2025 році, може свідчити як про підвищення рівня доброчесності публічних службовців при заповненні та поданні декларацій, так і про позитивний ефект від впровадження НАЗК допоміжних функцій при заповненні чернетки декларації “Дані для декларації” та “Автозаповнення”, а також удосконалених Роз’яснень та алгоритму проходження автоперевірки.
Під час кампанії декларування за 2024 рік (01.01.2025 - 30.04.2025) декларанти сформували 278 263 довідок “Дані для декларації”, що дозволило їм скористатись функцією “Автозаповнення”.
Декларації ж з найвищим показником рейтингу ризику першими потрапили на повну перевірку, яка проводиться відповідно до Порядку проведення повної перевірки декларації і складається з таких етапів: з’ясування достовірності задекларованих відомостей, визначення точності оцінки задекларованих активів, перевірка на наявність конфлікту інтересів, встановлення ознак необґрунтованості активів та незаконного збагачення.
Наразі НАЗК перевіряє декларації, подані за попередні періоди, але вже з травня 2025 року розпочато перші повні перевірки декларацій, поданих за 2024 рік. Перелік осіб, декларації яких перевіряються, а також результати перевірок можна знайти тут.
НАЗК постійно працює над удосконаленням Реєстру декларацій та інструментів фінансового контролю для того, щоб процес подачі декларації не був обтяжливим, а на перевірку відбирались виключно декларації з високими корупційними ризиками.