НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Антикорупційні уповноважені: завдання, обов'язки та інструменти для ефективного врегулювання конфлікту інтересів

17.03.2025

У державних органах, підприємствах, установах, організаціях, органах місцевого самоврядування обов’язково створюються незалежні підрозділи або призначаються посадові особи, які відповідають за реалізацію антикорупційної програми, забезпечення організації заходів запобігання та виявлення корупції. Йдеться про антикорупційних уповноважених (АК-уповноважені). 

Перелік органів та установ, у яких утворюється такий підрозділ можна знайти в ст. 13-1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон).

Саме АК-уповноважений, як первинна ланка запобігання корупційним проявам в організації, несе основну відповідальність за створення ефективної системи запобігання конфлікту інтересів, його своєчасного виявлення та врегулювання.

Основні завдання АК-уповноваженого, що стосуються запобігання та врегулювання конфлікту інтересів:

  1. Надання методичної та консультаційної допомоги з питань додержання законодавства щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції.

    У межах цього завдання уповноважений допомагає працівникам встановити наявність або відсутність у них конфлікту інтересів. За наявності відповідних сумнівів надає консультації стосовно дотримання обмежень щодо отримання подарунків, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності тощо. 

Оскільки АК-уповноважений є першою особою, до якої працівник може звернутися за консультацією щодо конфлікту інтересів. Тож звертатись за роз’ясненням до НАЗК рекомендуємо лише у випадку неможливості надання консультаційної допомоги уповноваженим (через виняткову складність питання, тимчасову відсутність уповноваженого тощо). 

При цьому, АК-уповноважений зобов’язаний допомогти працівнику в оформленні звернення до НАЗК та роз’яснити, яку саме інформацію необхідно надати Національному агентству для отримання змістовного роз’яснення.

  1. Здійснення заходів з виявлення конфлікту інтересів, сприяння його врегулюванню.

    Своєчасне виявлення та врегулювання конфлікту інтересів дозволяє запобігти вчиненню працівниками корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень. Тому це одне з найважливіших завдань АК-уповноваженого. Уповноважений може вказати працівнику на ризик виникнення конфлікту інтересів (наприклад, не допустити спільної роботи близьких осіб чи прийняття працівником рішення стосовно себе) та вжити заходів, щоб йому запобігти, а якщо конфлікт інтересів уже виник - забезпечити його своєчасне врегулювання. При цьому АК-уповноважений:
  • консультує особу про можливі шляхи самостійного врегулювання конфлікту інтересів та щодо вибору найбільш сприятливого, контролює самостійне врегулювання конфлікту інтересів;
  • консультує про зміст і порядок повідомлення про конфлікт інтересів;
  • надає керівнику відповідного рівня рекомендації щодо оптимального способу врегулювання конфлікту інтересів у конкретній ситуації.

    Про виявлення конфлікту інтересів та вжиті заходи для його врегулювання, АК-уповноважені зобов’язані інформувати НАЗК.

Важливо: Порушення службовою особою вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, а також інших антикорупційних обмежень може призвести до адміністративної, дисциплінарної, і навіть кримінальної відповідальності.

  1. Інформування керівника відповідного органу, НАЗК або інших спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції про факти порушення законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Якщо запобігти вчиненню працівником корупційного чи пов’язаного з корупцією правопорушення не вдалось, АК-уповноважений зобов’язаний забезпечити умови для вжиття передбачених законодавством заходів реагування, проаналізувати та усунути причини та умови, які сприяли вчиненню правопорушення. Для виконання зазначеного завдання АК-уповноваженому має бути надано відповідні повноваження та інструменти (забезпечення функціонування передбачених Законом каналів повідомлення про корупцію та їх належний розгляд, доступ уповноваженого до інформації та документів, право уповноваженого отримувати пояснення працівників, ініціювати службові розслідування тощо).

У випадку виявлення правопорушень, за які передбачена дисциплінарна відповідальність,  АК-уповноважений ініціює питання притягнення особи до відповідальності. 

Виявивши адміністративне правопорушення, уповноваженій особі слід проінформувати нього НАЗК або Національну поліцію України.

В певних випадках дії або рішення, ухвалені в умовах конфлікту інтересів, можуть мати ознаки корупційного правопорушення. В такому випадку АК-уповноважений інформує відповідний орган досудового розслідування

Для допомоги АК-уповноваженим НАЗК розробило Настанову, де можна знайти роз’яснення та інструментарій з питань, зокрема:

  • як уповноваженому дізнатись про наявний конфлікт інтересів у працівників та шляхи його врегулювання;
  • норми та вимоги Закону України «Про запобігання корупції»;
  • посилання на документи, відкриті бази даних і реєстри, які будуть корисними у діяльності АК-уповноважених.

Останні новини

08.05.2025
16:45
Цивільна конфіскація: САП за матеріалами НАЗК заявила позов щодо визнання необґрунтованою частини активу, оформленого на родичку чинного міністра агрополітики 
15:00
Моніторинг способу життя: 4,85 млн грн можуть стягнути в дохід держави з колишнього в.о. керівника Харківського ТЦК
12:20
НАЗК завершило перевірку ДП «Ліси України»: виявлено низку корупційних ризиків та ініційовано п’ять розслідувань
10:53
Міжвідомча робоча група щодо вступу у ЄС схвалила проєкт дорожньої карти «Верховенство права»: що передбачає блок “Боротьба з корупцією”
07.05.2025
18:49
Команда НАЗК на Чернігівщині: корупційні ризики у відбудові та закупівлі, інституційна спроможність антикорупційних уповноважених
09:30
НАЗК нагадує політичним партіям про необхідність подати звіти за I квартал 2025 року
06.05.2025
18:45
Нові вакансії в НАЗК: запрошуємо фахівців у сфері роботи антикорупційних уповноважених, антикорполітики та HR
16:15
Моніторинг способу життя: 5,5 млн грн можуть стягнути в дохід держави з ексначальника Запорізького ТЦК
12:18
Закон vs приватний інтерес: як врегулювати конфлікт посадовцям органів виконавчої влади
05.05.2025
11:39
Анонс Публічна презентація Огляду доброчесності та антикорупційної політики України ОЕСР
09:30
Цивільна конфіскація: ВАКС стягнув 2 млн грн з начальника відділу з питань нотаріату у Закарпатській області
02.05.2025
12:48
Як урядовці та нардепи мають діяти у разі конфлікту інтересів
01.05.2025
17:51
Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Національного агентства з питань запобігання корупції «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 18 січня 2019 року № 43»
11:23
Недостовірні відомості на понад 22,5 млн грн: повні перевірки декларацій ексголовного податківця Тернопільщини
30.04.2025
12:15
НАЗК та антикорупційні установи країн Балтії обговорили питання співпраці в протидії корупції та зміцненні національної безпеки
10:03
Автоматизована перевірка декларацій: що означає отримана довідка в Реєстрі декларацій
28.04.2025
10:31
Сьогодні з 19:00 до 20:00 буде обмежено доступ до Реєстру декларацій
25.04.2025
15:28
НАЗК запропонувало шляхи усунення корупційних ризиків у законопроєкті про державний екологічний контроль під час наради Комітету ВРУ
24.04.2025
14:34
Відкрито сім нових вакансій в НАЗК: антикорполітика, сфера оборони та роз’яснювальна робота
23.04.2025
15:30
Контроль повноти заповнення декларації: в деклараціях членів ВЛК виявлено недостовірні відомості на понад 35,3 млн грн
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua