Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело шостий щоквартальний моніторинг виконання заходів Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки.
У III кварталі державні органи виконали повністю або частково 402 заходи, що складає 34% від їх загальної кількості (1187 заходів); триває виконання 234 заходів (19,7%); не розпочали – 295 заходів (24,9%); невиконаними залишаються 256 заходів (21,6%).
Основні результати виконання заходів ДАП спрямовані на посилення інституційної спроможності антикорупційних органів, сприяють процесу євроінтеграції та впровадженню кращих міжнародних практик.
Серед ключових заходів – отримання НАЗК доступу до порталу Європолу «SIENA», затвердження плану заходів з реалізації Стратегії повернення активів та складу Комісії з проведення зовнішньої незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності НАБУ.
Стратегія повернення активів на 2024-2025 роки
13 серпня 2024 року Уряд затвердив план заходів з реалізації Стратегії повернення активів на 2024-2025 роки. Документ розробило Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).
План окреслює дорожню карту заходів, які посилюють сферу розшуку та управління арештованими активами в Україні та наближають її до кращих міжнародних стандартів. Зокрема, заплановано розширення співпраці АРМА з правоохоронними та іншими державними органами, банківськими установами, громадськістю, приватним сектором та міжнародними партнерами.
Розробка стратегії також передбачена зобов’язаннями з виконання Програми МВФ, та Плану для Ukraine Facility, який є основою для надання допомоги від Європейського Союзу (ЄС).
Це захід ДАП 3.3.3.9.3, головний виконавець – АРМА.
Доступ НАЗК до платформи «SIENA»
У вересні 2024 року НАЗК отримало доступ до платформи Європолу «SIENA». Це дає можливість здійснювати обмін інформацією з правоохоронними органами країн-членів ЄС, а також підвищує ефективність запобігання та боротьби з корупцією.
Доступ до міжнародних баз даних та інструментів SIENA дозволить НАЗК оперативно відслідковувати фінансові потоки та ідентифікувати підозрілі активи, що допомагатиме в розкритті складних корупційних схем як всередині країни, так і за її межами.
Використання SIENA сприятиме швидкому та змістовному обміну інформацією з іноземними партнерами, оскільки платформа стала каналом обміну інформацією для спеціалізованих правоохоронних підрозділів, офісів з повернення активів, підрозділів фінансової розвідки тощо.
Захід ДАП 3.3.3.9.1 (2), головний виконавець – НАЗК.
Зовнішній аудит НАБУ
Уряд затвердив склад Комісії міжнародних експертів, які проведуть зовнішню незалежну оцінку (аудит) ефективності діяльності НАБУ.
Міністерство закордонних справ України (МЗС) організувало процес підготовки пропозицій до складу Комісії.
Незалежна Комісія сформована задля надання пропозицій та рекомендацій для покращення діяльності НАБУ відповідно до кращих міжнародних практик, а також задля визначення шляху подальшого розвитку зазначеного органу з метою повної реалізації його потенціалу. Зовнішній аудит також є важливим критерієм у контексті отримання Україною міжнародної фінансової допомоги в межах переглянутої програми МВФ “Механізм розширеного фінансування” та набуття членства в Європейському Союзі.
Зовнішній аудит НАБУ розпочався 3 жовтня 2024 року та триватиме орієнтовно до кінця лютого 2025 року.
Захід ДАП – 2.1.7.3.2, головний виконавець – МЗС.
Про інші антикорупційні заходи – у щоквартальному дайджесті про реалізацію ДАП.
Прогрес виконання заходів ДАП можна відстежувати в Інформаційній системі моніторингу реалізації державної антикорупційної політики.
Про результати моніторингу за I квартал 2024 року - тут.
Про результати моніторингу за II квартал 2024 року - тут.