НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Інститут викривання працює: ухвалено рішення про виплату винагороди викривачу й воно уже набрало законної сили

09.11.2023
Інститут викривання працює: ухвалено рішення про виплату винагороди викривачу й воно уже набрало законної сили

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вітає рішення Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду (АП ВАКС) щодо виплати першої в Україні винагороди викривачеві.

9 листопада 2023 року АП ВАКС цілком справедливо дійшла висновку про наявність законодавчих підстав для виплати винагороди. Йдеться про рішення під час розгляду кримінального провадження у справі № 991/2197/22. Раніше, в березні 2023 року, Вищий антикорупційний суд відмовив у позитивному рішенні.

Це без перебільшення історична подія, яка фундаментально закріплює формування культури викривання в Україні й стимулює викривачів повідомляти про факти корупції, які їм вдалося зафіксувати.  

Рішення АП ВАКС набирає законної сили з моменту проголошення рішення, викривачеві має бути виплачено 1.68 млн грн.

Викривачеві за законодавством винагорода виплачуватиметься коштом Державного бюджету України органами державного казначейства за процедурою безспірного списання. 

Про справу: 

У 2021 році викривач звернувся із заявою до НАБУ, повідомивши про пропозицію неправомірної вигоди у 24 млн грн за дії в інтересах ТОВ. Йшлося про залучення фахівців для проведення позапланового внутрішнього аудиту виконання державного контракту представників державного підприємства Міністерства оборони України, Управління військових представництв та ТОВ. Аудиторська група мала скласти позитивний звіт за результатами аудиту щодо відповідності, повноти та якості виконаних робіт умовам контракту, що дозволило б компанії отримати повну оплату контракту у понад 400 млн грн щодо облаштування спецоб’єкта та претендувати на майбутні договори з Міноборони (ч. 3 ст. 369 КК України). 

Вироком ВАКС від 24 березня 2023 року колишньому заступнику начальника одного з управлінь Міноборони призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 4,5 років та відмовлено у виплаті винагороди викривачу.

Нагадаємо, 6 вересня 2023 року НАЗК запустило Єдиний портал повідомлень викривачів, на якому громадяни можуть повідомляти про факти корупції, свідками яких вони стали. Портал забезпечує цілодобовий відкритий доступ для подання повідомлень (у тому числі анонімних) через внутрішні канали повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень. Вже 2 жовтня 2023 року ВАКС ухвалив рішення першої інстанції щодо виплати винагороди викривачу в іншій справі. Йдеться про затвердження угоди про визнання винуватості, яку укладено між прокурором САП та колишнім першим заступником начальника київської податкової служби. Тут зазначається і про виплату винагороди викривачу, яка становить понад 13 млн грн, що стало першим позитивним рішенням.  Вказане рішення не набрало законної сили у зв'язку з подачею апеляційної скарги.

НАЗК підготувало оновлені роз’яснення щодо правового статусу викривача. В них систематизовано ключові питання, що можуть виникнути у тих, хто викрив чи має намір викрити корупцію.

Викривання – це один із найдієвіших методів боротьби з корупцією. А ефективний засіб протидії їй – це своєчасна поінформованість компетентних органів про факти вчинення корупційних злочинів. Практика цивілізованих країн довела, що викривання корупції є основою для побудови безпечних і заможних суспільств.

У прозорому демократичному світі, зокрема у США, виплата винагороди викривачу є нормою і стимулює громадян до відповідальності. На відміну від США, наша країна тільки формує культуру викривання і тому критично важливо популяризувати її в Україні. Адже викривати - означає виявляти свідомість, турботу та доброчесність стосовно співгромадян.

Останні новини

01.12.2023
17:08
Проект нового Порядку користування землями водного фонду створює умови для зловживань - НАЗК
15:49
НАЗК і місцева влада Житомирщини об’єднують зусилля в розбудові доброчесності
15:00
НАЗК запрошує взяти участь у громадському обговоренні проекту змін до Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки
11:54
Конкурс на посаду Голови НАЗК: строк подання заявок продовжено до 22 грудня
30.11.2023
19:00
НАЗК оновило офіційний сайт
18:30
Майже 90% пропозицій, наданих учасниками громадських обговорень законопроектів про доброчесне лобіювання та адвокацію, враховано
11:00
НАЗК внесло бельгійську газову компанію Fluxys до переліку міжнародних спонсорів війни 
29.11.2023
10:13
Освіта, обмін інформації і запобігання корупції: НАЗК та Спеціальна служба розслідувань Литовської Республіки підписали Меморандум про співробітництво
27.11.2023
16:12
Доброчесний вплив на нормотворчість в Україні: НАЗК та громадськість визначили напрями вдосконалення законопроекту про лобіювання
24.11.2023
11:08
Припинили транспортування російської нафти: трьох грецьких компаній-перевізників виключено з переліку міжнародних спонсорів війни

Більше новин

сайт_водний_фонд

Проект нового Порядку користування землями водного фонду створює умови для зловживань - НАЗК

Детальніше
photo_5427216539351897231_y

НАЗК і місцева влада Житомирщини об’єднують зусилля в розбудові доброчесності

Детальніше
сайт_анонс_обговор

7 грудня відбудеться громадське обговорення змін до ДАП

Детальніше
сайт_конкурс_голова_2

Конкурс на посаду Голови НАЗК: строк подання заявок продовжено до 22 грудня

Детальніше
Більше
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua