Представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), а також інших антикорупційних органів та Вищого антикорупційного суду взяли участь в обговоренні підрозділу «Антикорупційна політика» Дорожньої карти у сфері верховенства права із представниками Європейської Комісії.
Обговорення відбулося в межах консультацій української сторони з представниками Єврокомісії щодо розробки Дорожньої карти за сферою «Верховенство права» (переговорні розділи 23 «Судова влада та основоположні права» та 24 «Юстиція, свобода та безпека»), що є важливим етапом для відкриття переговорів за кластером «Основи процесу вступу до ЄС».
Консультації проведено за координації Офісу Віцепремʼєрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерства юстиції України.
Заступник Голови НАЗК Дмитро Калмиков наголосив, що проєкт Дорожньої карти ґрунтується на результатах селфскрінінгу (самооцінки) відповідності українського законодавства положенням європейських актів у сфері боротьби з корупцією, міжнародних зобов’язаннях та рекомендаціях, а також враховує результати попередньої двосторонньої зустрічі з Єврокомісією. Крім того, значним внеском стали рекомендації Тіньового звіту до розділу 23 «Правосуддя та основоположні права» та пропозиції, висловлені громадськістю.
Представники ЄС відзначили високу якість Дорожньої карти та наголосили на важливості врахування кількох ключових ініціатив. Серед пріоритетів – ефективна реалізація Антикорупційної стратегії на 2021–2025 роки через заходи Державної антикорупційної програми на 2023 – 2025 роки, розробка нової стратегії та програми на 2026–2030 роки на основі достовірних даних, посилення інституційної спроможності НАБУ, САП і ВАКС шляхом добору кваліфікованих кадрів, прийняття закону для протидії зловживанням процесуальними правами, а також надання керівнику САП ширших повноважень для зміцнення інституції.
У консультаціях з боку Єврокомісії взяли участь представники Генерального директорату з питань сусідства та переговорів щодо розширення (DG NEAR), Генерального директорату з питань міграції та внутрішніх справ (DG HOME) Європейської Комісії, експерти з питань верховенства права Єврокомісії та Представництва ЄС в Україні.
Довідково
Дорожня карта – документ, у якому країна-кандидат визначає ключові реформи в конкретній сфері та встановлює строки їх реалізації. Він також слугує основою для моніторингу прогресу країни-кандидата з боку Європейської Комісії.
Нагадаємо, раніше у Брюсселі пройшли двосторонні зустрічі між Україною та ЄС щодо переговорних розділів 23 «Судова влада та основоположні права»і 24 «Юстиція, свобода та безпека.» Ці зустрічі були частиною офіційного скринінгу для оцінки відповідності українського законодавства нормам права ЄС.