Представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), Центральної виборчої комісії (ЦВК), Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) обговорили результати співпраці щодо розробки модуля «Загальнодержавні вибори» та подальших планів щодо розробки модуля «Місцеві вибори» Реєстру POLITDATA. Також йшлося про спільну адвокацію змін законодавства з питань удосконалення контролю виборчих фондів. Ці зміни увійшли до законопроекту № 11462.
Питання удосконалення державного контролю за надходженнями та використанням коштів виборчих фондів для відповідності стандартам Європейського Союзу є частиною переговорного процесу про вступ України до ЄС.
«НАЗК постійно працює над модернізацією Реєстру звітності політичних партій POLITDATA. Цифровізація процесів є пріоритетом в роботі Агентства: ми вдосконалюємо наявні інструменти та модернізуємо їх відповідно до потреб політичних партій, суб'єктів виборчого процесу, НАЗК і ЦВК, аби будь-які паперові звіти стали минулим. Зокрема, уже на завершальному етапі перебуває розробка модулів Реєстру, які забезпечать можливість подання та автоматизованого аналізу фінансових звітів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах», – зазначив Голова НАЗК Віктор Павлущик.
За його словами, політичні партії вже чотири роки мають можливість подавати квартальні звіти онлайн через Реєстр POLITDATA, тоді як раніше це були масиви паперових звітів. До прикладу, один звіт вміщався в 60 коробок від паперу, його мали подати представники політичних партій та перевірити в ручному режимі працівники НАЗК.
Наразі Агентство за підтримки за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в Україні та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) розробляє додаткові модулі Реєстру, які дозволять подавати фінансові звіти виборчих фондів в межах загальнодержавних виборів і повинні замінити паперову звітність, як це було на попередніх виборах.
Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко відзначив результативну співпрацю з НАЗК і зазначив, що вдосконалення Реєстру сприятиме максимальній автоматизації всіх процесів подання звітності.
Такі зміни сприятимуть спрощенню процесу подання фінансової звітності виборчих фондів та уникненню помилок при її формуванні, враховуючи швидкоплинність виборчого процесу. Нові модулі Реєстру спроектовано таким чином, що звіт розпорядника виборчого фонду формується автоматично.
Це позитивно вплине на підвищення прозорості фінансування виборчих кампаній, що є одним з ключових елементів міжнародних стандартів та інструментів у цій сфері, зокрема рекомендацій Венеціанської комісії, ОБСЄ/БДІПЛ, ПАРЄ, Групи держав проти корупції (GRECO).