Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) і Вища рада правосуддя (ВРП) уклали Меморандум про взаємодію та співпрацю, що є продовженням попередньої роботи НАЗК і ВРП, зокрема щодо розробки Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки (ДАП). Документ підписали в.о. Голови НАЗК Артем Ситник і голова ВРП Григорій Усик.
Новосформована ВРП на своєму першому засіданні 19 січня цього року розглянула проект ДАП і загалом підтримала документ, висловивши пропозиції та зауваження. Частина зауважень були враховані після серії консультацій. Розділ ДАП, що стосується антикорупційної політики в сфері правосуддя, є практичним результатом співпраці двох інституцій для ефективного виконання Антикорупційної стратегії до 2025 року та заходів ДАП.
Мета укладеного Меморандуму – консолідувати зусилля сторін з питань формування та реалізації державної антикорупційної політики, забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів тощо.
«Ситуація із затриманням ексголови Верховного Суду та відповідна позиція і реакція ВРП вкотре засвідчили надзвичайно важливу роль Ради для зменшення рівня корупції в судовій системі. Посилення співпраці НАЗК і ВРП сприятиме формуванню доброчесного суддівського корпусу та відновленню авторитету й довіри суспільства до суддів. Укладений Меморандум – це дія на випередження, аби унеможливити подібні корупційні скандали, що вбивають довіру до всієї системи», – зазначив в.о. Голови НАЗК Артем Ситник.
Він підкреслив, що судова сфера визначена пріоритетною для реформування у Антикорупційній стратегії та ДАП, а завершення судової реформи є однією з семи умов для початку переговорів про членство в ЄС. У ДАП передбачено запобіжники від наявних корупційних ризиків у судовій сфері. Зокрема, заплановано проведення незалежного оцінювання доброчесності нових та чинних членів ВРП, розробку чітких критеріїв доброчесності та професійної етики судді, кандидата на посаду судді з урахуванням професіограми судді, професійної етики для кваліфікаційного оцінювання суддів тощо.
«Ми робимо спільну справу. Виконання ДАП матиме надзвичайно позитивний вплив на роботу судової системи та довіру до неї. ВРП докладає максимум зусиль для посилення незалежності та суверенітету судової гілки влади в Україні. Відновлення 1 червня роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України - потужний крок, який напряму впливає на перспективи членства України у ЄС, дає змогу завершити кваліфікаційне оцінювання суддів та відкриває можливість для добору суддів на понад дві тисячі вакантних посад», – наголосив голова ВРП Григорій Усик. Він зауважив, що для добору суддів вкрай важливо відновити перевірки декларацій, які здійснює НАЗК та які зупинені з початком повномасштабного вторгнення росії. Відтак ВРП зацікавлена в якнайшвидшому відновленні обов'язкового декларування та перевірок декларацій публічних службовців.
Також Меморандум передбачає розробку та впровадження спільних механізмів і заходів щодо забезпечення дотримання законодавства у сфері запобігання корупції; сприяння вдосконаленню механізмів обліку та узагальнення судової статистики щодо протидії корупції на основі міжнародних стандартів; доступ і обмін інформацією тощо.