Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) спільно з Міністерством оборони України та ДП «Державний оператор тилу» (ДОТ) розробило План імплементації рекомендацій щодо мінімізації корупційних ризиків під час здійснення централізованих тилових закупівель для Збройних Сил України. Він містить перелік заходів для впровадження рекомендацій НАЗК, описаних у відповідному дослідженні, включаючи рекомендації НАТО.
«Національне агентство визначено відповідальним за загальну координацію роботи державних органів з виконання завдань, передбачених ціллю «Розбудова доброчесності» Початкових вимог НАТО із взаємосумісності для України. Сектор оборони визначено однією із пріоритетних сфер запобігання корупції в чинній Антикорупційній стратегії, а тема оборонних закупівель визначена однією з п’яти проблем у цій сфері. Важливо, що НАТО всебічно сприяє Україні в наближенні системи оборонних закупівель до міжнародних стандартів та зміцненні взаємосумісності між Україною та Альянсом», — підкреслив голова НАЗК Віктор Павлущик.
Як повідомив керівник Управління формування політики доброчесності у сфері безпеки та оборони НАЗК Ярослав Любченко, рекомендації Нацагентства узгоджені із рекомендаціями Стратегічного огляду системи оборонних закупівель України, що були розроблені спільно з експертами держав-членів НАТО. Ці рекомендації інтегровані в дослідження НАЗК «Корупційні ризики під час здійснення централізованих тилових закупівель для Збройних Сил України», тож представлений план є єдиною комплексною програмою заходів для мінімізації корупційних ризиків та впровадження міжнародних стандартів у сфері тилового забезпечення ЗСУ.
«Підзвітність є основоположним принципом усіх рекомендацій. Побудова та підтримка доброчесності, стійка прозорість і забезпечення високої конкурентоспроможності в оборонних закупівлях є наскрізними питаннями серед усіх рекомендацій Стратегічного огляду системи оборонних закупівель України. У воєнний час прозорість і підзвітність досягаються шляхом узгодження виконання державними установами чинних урядових постанов. Посилення внутрішніх систем стримувань і противаг, включаючи механізми нагляду, що придатні для воєнного часу, такі як наглядові ради, впровадження цифрових рішень і стандартизація практики оборонних закупівель», — зазначив координатор Комплексного пакету допомоги Представництва НАТО в Україні Тім Полмаєр.
Головними виконавцями рекомендацій є Міноборони, Мінекономіки, Мінстратегпром і Комітет ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Представники цих органів, громадських організацій, міжнародні експерти взяли участь в обговоренні плану.
«Тилові закупівлі мають бути максимально відкритими, конкурентними, і конкуренція має тільки збільшуватися із залученням все більшої кількості українських виробників. Ще одним напрямком роботи є запровадження IT-інструментів для цифровізації процесів тилового забезпечення ЗСУ, а саме системи DOT-Chain, яку минулого року запустив ДОТ, цифровізувавши весь процес забезпечення харчування», — зазначив директор Департаменту політики закупівель Міноборони Гліб Канєвський.
В подальшому НАЗК планує здійснювати координацію всіх залучених стейкхолдерів щодо імплементації вищезазначених рекомендацій, а також відстежувати прогрес виконання визначених у плані завдань.
Варто зазначити, що роль НАЗК полягає не лише у наданні рекомендацій щодо усунення корупційних ризиків, а й у всебічному сприянні в їх імплементації. З огляду на це основною метою вказаного заходу було отримання зворотного зв’язку та пропозицій щодо сприяння у виконанні розроблених заходів від міжнародних партнерів та громадських організацій.
Консультативну та фінансову підтримку НАЗК надає Представництво НАТО в Україні та Центр з питань доброчесності в оборонному секторі (CIDS) при Міністерстві оборони Норвегії.