НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

НАЗК презентувало на зустрічі OLAF в Брюсселі загальнонаціональні українські інформаційні кампанії, спрямовані на запобігання корупції

11.07.2024

На запрошення OLAF (The European Anti-Fraud Office, Європейське управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству) керівниця Управління з комунікацій та інформаційної політики Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олена Конопля на щорічній конференції фахівців з комунікацій представила український досвід з розробки комунікаційної стратегії з запобігання та протидії корупції та інформаційні кампанії, дослідження та інші активності в межах Стратегії.

33-тя щорічна зустріч комунікаційників правоохоронних, антикорупційних органів країн Євросоюзу OLAF Anti-Fraud Communicators Network (OAFCN), мета якої -  об’єднати зусилля у боротьбі з шахрайством та корупцією і поділитися найкращими практиками, об’єднала понад 50 спеціалістів з комунікацій з національних органів влади різних країн. Генеральний директор OLAF Вілле Італя підкреслив важливість мережі комунікаційників: «Вони відіграють дуже важливу роль, інформуючи громадян про дії, які захищають їх, їхні гроші та суспільство. Обмінюючись знаннями та узгоджуючи стратегії, члени OAFCN можуть гарантувати, що такі повідомлення охоплять всіх. Ця зустріч підкреслює нашу відданість прозорості і матиме наслідком ще більш надійні та ефективні інформаційні кампанії».

Під час конференції учасники мали можливість вивчити та обговорити використання штучного інтелекту в комунікації, отримати огляд існуючих інструментів і подискутувати щодо переваг та ризиків їх використання для спілкування та взаємодії з громадськістю. Учасники представили вже проведені в своїх країнах та майбутні кампанії, в яких фокусувалися на повідомленнях про боротьбу з шахрайством, відмиванням коштів і корупцією.  Представниця НАЗК була запрошена як спеціальний гість з країни, яка поки що не є членом Європейського Союзу, але ситуація в якій хвилює всіх членів мережі. Олена Конопля розповіла про очікування українського суспільства, дані соціологічних досліджень, фокус уваги антикорупційних органів, успіхи та виклики країни в цій сфері та заплановані дії.

«Ми хочемо максимально використати історичний момент, в якому ми зараз знаходимося. В Україні третій рік триває війна, спричинена повномасштабним вторгненням росії. В свідомості наших громадян відбулися карколомні світоглядні зміни, які були би неможливими, якби не це випробування, яке ми переживаємо зараз. Війна змусила  нас замислитися над речами, про які  багато хто раніше не думав, і спонукала зробити свій вибір - не лише щодо підтримки своєї країни, а й загалом щодо всіх світових основ: європейська демократична спільнота чи темний автократичний “рускій мір”. Саме зараз час для того, щоб будувати нове, остаточно позбувшись обтяжливого радянського спадку. І це стосується не лише розбомблених росіянами радянських вугільних електростанцій, замість яких ми побудуємо нові, мобільні та екологічні. Це час позбутися і старих радянських звичок, а корупція в Україні - значною мірою спадок Радянського Союзу і не є історично притаманною українцям. Саме звідси виник один із слоганів наших кампаній “Корупція - не спадок”. Ми хочемо позбутися її, аби в жодному разі не передавати таку спадщину нашим дітям», - розповіла Олена Конопля.

Україна вперше за 10 років продемонструвала найбільший стрибок в світовому рейтингу сприйняття корупції (CPI), отримавши 36 балів із 100 можливих за 2023 рік і опинившись на 104 місці поміж 180 країн замість 142 місця  у 2014 році. За цим показником Україна має один з найкращих результатів у світі у 2023 році. Такому результату сприяли і робота антикорупційних органів, і відновлення минулого року декларування публічних службовців, яке є одним з найбільш вимогливих в світі, і ухвалення Державної антикорупційної програми, і запуск Порталу викривачів, і запровадження великої кількості цифрових сервісів та інші заходи. Всі ці кроки дали результат, який, як має бути посилений та мультиплікований надалі. 

Проте в України багато проблем та викликів на цьому шляху, як-то недореформована система судів, багато корупційних лазівок в найпроблемніших сферах, наприклад на митниці чи в реалізації великих інфраструктурних об’єктів.  Україна не досягла повної невідворотності покарання, водночас ще не побудувала потужну систему запобігання корупції. Відповідно маємо нерозуміння суспільством позитивних змін та неусвідомлення їхніх наслідків. На тлі постійних гучних викриттів у громадян формується стійке враження, що корупція в Україні – нездоланна. Наратив про те, що Україна тотально корумпована - найуспішніший наратив російської дезінформації, і він поширюється не лише всередині України, а і зовні, щоразу передуючи рішенню наших партнерів про виділення чергової допомоги Україні.

Інший виклик - труднощі в комунікації органами влади своїх антикорупційних зусиль та відсутність єдиного голосу та координації державної інформаційної політики в цій сфері.

Маючи таку ситуацію, комунікаційна команда НАЗК і партнерів почала свою роботу зі створення комунікаційної стратегії, яку Уряд затвердив наприкінці минулого року.  Особливість стратегії в тому, що на її заходи не витрачатимуться державні кошти. Стратегія базується на даних соціологічних і аналітичних досліджень, зокрема щорічних опитувань населення та бізнесу, досліджень медіа-поля та дезінформаційних наративів. НАЗК вже об'єднало та координує спільноту державних комунікаційників у межах політики єдиного голосу у сфері антикорупції. При цьому основні активності полягають у проведенні низки загальнонаціональних інформаційних кампаній, які триватимуть до кінця 2025 року.

Інформкампанії, які вже незабаром побачать українці, будуть присвячені громадському контролю за владою, використанню цифрових сервісів як запобіжників корупції, роз’ясненню роботи антикорупційних органів, популяризації викривання корупції, промоції доброчесних практик поведінки серед цільових груп, зокрема, публічних службовців, промо зручних сервісів, які є альтернативою корупційним практикам тощо. Більшість кампаній реалізовуватимуться НАЗК разом з партнерами – Міністерством цифрової трансформації, Національним агентством державної служби, іншими міністерствами та відомствами, а також міжнародними та українськими неурядовими організаціями.

Мета всіх цих заходів - формування розуміння громадянами України зв’язку між антикорупційними заходами та впливом на рівень національної безпеки, економічного зростання та добробуту; зниження загального рівня толерантного відношення до корупції; збільшення частки громадян України, які негативно ставляться до корупційних проявів та готові повідомляти про факти корупційних проявів; зменшення частки тих, хто мав власний корупційний досвід.

Керівництво та члени OAFCN запропонували Україні всебічну підтримку на шляху реалізації цієї комплексної та складної роботи. Багато представників інших країн зазначили, що їхнє суспільство та влада так само проходили цей шлях,і готові ділитися досвідом успішних проектів та зроблених висновків.

Довідково

OAFCN було створено в 2001 році та є унікальною європейською мережею експертів з комунікацій, які працюють над питаннями боротьби з шахрайством. Мережа об’єднує спеціалістів комунікацій та прес-секретарів оперативних партнерів OLAF у державах-членах (тобто митниці, поліції, правоохоронних органах, Служби координації боротьби з шахрайством держав-членів (AFCOS) та прокуратури), відіграє ключову роль у інформуванні громадськості про загрозу шахрайства в усіх державах-членах ЄС, а також про спільні зусилля національних та європейських органів влади для боротьби з нею. Це ключова платформа для підвищення обізнаності та охоплення різних аудиторій щодо проблем шахрайства.

Місія OLAF полягає у виявленні, розслідуванні та припиненні шахрайства з коштами ЄС.

Останні новини

09.05.2025
15:36
Повні перевірки: ДБР повідомило про підозру екскерівниці Дніпропетровської МСЕК за недостовірне декларування
13:00
ОЕСР відзначила суттєвий прогрес України у розбудові публічної та ділової доброчесності – Віктор Павлущик
11:18
Повні перевірки декларацій за квітень: НАЗК виявило порушення на майже 459 млн грн
08.05.2025
16:45
Цивільна конфіскація: САП за матеріалами НАЗК заявила позов щодо визнання необґрунтованою частини активу, оформленого на родичку чинного міністра агрополітики 
15:00
Моніторинг способу життя: 4,85 млн грн можуть стягнути в дохід держави з колишнього в.о. керівника Харківського ТЦК
12:20
НАЗК завершило перевірку ДП «Ліси України»: виявлено низку корупційних ризиків та ініційовано п’ять розслідувань
10:53
Міжвідомча робоча група щодо вступу у ЄС схвалила проєкт дорожньої карти «Верховенство права»: що передбачає блок “Боротьба з корупцією”
07.05.2025
18:49
Команда НАЗК на Чернігівщині: корупційні ризики у відбудові та закупівлі, інституційна спроможність антикорупційних уповноважених
09:30
НАЗК нагадує політичним партіям про необхідність подати звіти за I квартал 2025 року
06.05.2025
18:45
Нові вакансії в НАЗК: запрошуємо фахівців у сфері роботи антикорупційних уповноважених, антикорполітики та HR
16:15
Моніторинг способу життя: 5,5 млн грн можуть стягнути в дохід держави з ексначальника Запорізького ТЦК
12:18
Закон vs приватний інтерес: як врегулювати конфлікт посадовцям органів виконавчої влади
05.05.2025
11:39
Анонс Публічна презентація Огляду доброчесності та антикорупційної політики України ОЕСР
09:30
Цивільна конфіскація: ВАКС стягнув 2 млн грн з начальника відділу з питань нотаріату у Закарпатській області
02.05.2025
12:48
Як урядовці та нардепи мають діяти у разі конфлікту інтересів
01.05.2025
17:51
Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Національного агентства з питань запобігання корупції «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 18 січня 2019 року № 43»
11:23
Недостовірні відомості на понад 22,5 млн грн: повні перевірки декларацій ексголовного податківця Тернопільщини
30.04.2025
12:15
НАЗК та антикорупційні установи країн Балтії обговорили питання співпраці в протидії корупції та зміцненні національної безпеки
10:03
Автоматизована перевірка декларацій: що означає отримана довідка в Реєстрі декларацій
28.04.2025
10:31
Сьогодні з 19:00 до 20:00 буде обмежено доступ до Реєстру декларацій
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua