У Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) підбили підсумки пілотного проєкту стажування для ветеранів та ветеранок, розпочатого в листопаді.
Ініціатива спрямована на залучення ветеранів до антикорупційної діяльності та адаптацію корпоративної культури НАЗК для інтеграції колишніх військовослужбовців. НАЗК також планує за результатами проєкту змінити власну політику працевлаштування та розробити рекомендації, що могли би стати в нагоді іншим державним органам, які прагнуть залучати ветеранів.
Для участі в проєкті свої резюме надали 45 кандидатів. За результатами інтерв’ю перший етап стажування, що поєднував лекції та практику, нетворкінг та зустрічі з профільними фахівцями та психологом, розпочали 16 ветеранів. Експерти познайомили учасників проєкту з основними функціями НАЗК, актуальними питаннями реалізації державної антикорупційної політики, зокрема, в секторі безпеки та оборони, різними аспектами розвитку інституту викривання тощо. Після тестування засвоєних знань з теоретичної бази до другого етапу проєкту пройшли дев’ять ветеранів. На цьому етапі після співбесіди з керівником підрозділу вони мали можливість пройти стажування, яке тривало від двох до чотирьох тижнів. Протягом цього часу колишні військові отримували підтримку та рекомендації від менторів та психолога.
В заході, присвяченому завершенню ветеранського проєкту, взяли участь його організатори, ветерани, представники НАЗК, НАБУ, Міністерства у справах ветеранів, організації-партнери і представники громадськості.
“Цей проєкт — більше ніж просто навчання, стажування, працевлаштування. Досвід, який ми з вами набули спільно, може масштабуватися на інші антикорупційні органи та сформувати культуру розуміння цінності ветеранів для всіх державних органів та інституцій. За даними Міністерства у справах ветеранів, в Україні зареєстровано 1,2 млн ветеранів. Після завершення війни ветеранська політика в Україні охопить близько 6 мільйонів осіб включно з членами родини. Україна матиме унікальний в масштабах світу досвід працевлаштування та адаптації ветеранів і ветеранок”, - зазначив Голова Національного агентства Віктор Павлущик.
Він подякував військовим, менторам та керівникам підрозділів НАЗК, які брали активну участь в реалізації проєкту, та повідомив, що чотири його учасники стануть частиною команди НАЗК, оскільки сповна відповідають всім професійним вимогам та сповідують цінності антикорупційної боротьби. Нові співробітники підсилять команду НАЗК у підрозділах проведення моніторингу способу життя, формування антикорупційної політики та цифрової трансформації. “Ви потрібні НАЗК, антикорупційній інфраструктурі, державі загалом. Наші дослідження не перший рік показують, що корупція — це другий після війни ворог, і ви маєте всі якості, щоб долати його. Ви вже довели свою вірність державі, долучившись до війська, і можете продовжити своє служіння, застосувавши свій досвід та навички в тилу”, - наголосив очільник НАЗК.
Разом з новими колегами в НАЗК тепер працює 17 ветеранів російсько-української війни.
Частина учасників ініціативи стали партнерами та союзниками Національного агентства в інших органах чи проєктах антикорупційної сфери. Один з них, колишній військовослужбовець 30-ї Окремої механізованої бригади ЗСУ поділився своїми враженнями від участі в програмі стажування: “Такі проєкти не просто мають право на існування — вони вкрай необхідні. І не лише для того, щоб працевлаштувати ветеранів, а більше для того, щоб діяльність антикорупційних органів була переосмислена через призму війни. Спробуйте пояснити солдату, який перебуває в окопі, чому в нього немає снарядів чи чому міни неякісні. Погляньте на проблему корупції очима цього солдата і зрозумієте, наскільки важливо боротися з корупцією, і наскільки важливо робити це жорстко. Жодні плани та стратегії не будуть мати сенсу, якщо не буде нашої країни”.
Заступник Міністра Мінветеранів Фархад Фархадов розповів про державну ветеранську політику, зокрема, затверджені Урядом Стратегію державної ветеранської політики до 2030-го року та Стратегію повернення з військової служби до цивільного життя до 2032-го року. Міністерство розвиває можливості для навчання та перекваліфікації ветеранів, зокрема, бюджетним коштом.
Заступник міністра зазначив, що для тих, хто бажає доєднатися до державної служби, на порталі e-ветеран розроблено карта вакансій.
В заході також взяли участь представники Національного агентства України з питань державної служби, АТ “Укроборонпром”, ГО “Фонд соціальних та екологічних інновацій”, Всеукраїнської мережі доброчесності та комплаєнсу UNIC, Veteran Hub, Київ Мілітарі Хабу, проєкту “Школа Антикору”, фонду “Після служби”. Вони розповіли про можливості щодо навчання, реабілітації, працевлаштування і перекваліфікації ветеранів російсько-української війни, які прагнуть успішно інтегруватися в цивільне життя.