Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) презентувало результати соціологічного опитування з комплексної оцінки ситуації з корупцією в Україні у 2023 році. Це – одне з найгрунтовніших досліджень ключових вимірів корупції у найважливіших сферах суспільного життя, яке щорічно проводиться на замовлення НАЗК.
Так, корупція залишається на другому місці серед найсерйозніших проблем України після збройної агресії рф. Це зазначають як представники бізнесу (73%), так і пересічні громадяни (72%). До ТОП-5 проблем також увійшла несправедливість у системі правосуддя. Цю проблему на четверте місце ставлять респонденти обох категорій – 56% підприємців та майже 60% громадян.
Для населення найпріоритетнішими сферами, які потребують очищення від корупції, є судова система (51%), митниця (38%), державна та комунальна медицина (30%). Для підприємців – митниця (58%), публічні закупівлі робіт і послуг з будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг (33%) та судова система (у т.ч. виконання судових рішень) – 32%.
«Ефективна антикорупційна політика держави повинна покладатися на якісні дані про реальний стан з корупцією. Результати дослідження дають можливість виявити найпроблемніші корупціогенні сфери і ґрунтуються на оцінці корупційного досвіду населення і підприємців. Ці дані ми використаємо для вдосконалення ключових напрямів роботи НАЗК», - повідомив Голова НАЗК Віктор Павлущик.
За його словами, виявлені в опитуванні тенденції і динаміку доцільніше порівнювати з довоєнним періодом, аніж з минулим роком, який став винятковим і нерепрезентативним через низку об’єктивних обставин.
Йдеться про те, що у 2022 році питання безпеки та виживання країни були в абсолютному пріоритеті над іншими проблемами, зокрема й корупцією. Ділова активність в країні, щільність контактів з державними органами та їх контрольно-інспекційні функції були мінімальними, або взагалі зупинені на деякий час, що суттєво вплинуло на показники сприйняття та досвіду корупції.
Інтегральні показники ефективності державної антикорупційної політики загалом свідчать про те, що частка населення, яка мала власний корупційний досвід, у 2023 році (19,5%) зменшилась у порівнянні з 2021 роком (26%), але несуттєво зросла порівняно з 2022 роком (17,7%). Щодо бізнесу цей показник фактично не змінився минулого року (22,2%) у порівнянні з 2021 роком (21,6%), однак значно погіршився, якщо порівнювати з 2022 роком, коли частка підприємців, які стикалися з корупційними практиками, становила 15,4%.
Попри наявність низки негативних трендів, які виявило дослідження, варто зазначити, що близько 60% населення та підприємців негативно ставиться до корупційних проявів. Також в суспільстві сформувалась чітка позиція схвалення дій з викривання корупційних проявів. Відповідний показник за результатами опитування продовжив зростання – у 2023 році абсолютна більшість як населення (67%), так і бізнесу (90%) схвалювали діяльність викривачів корупції, що посилює потенціал країни для успішної протидії корупції в майбутньому.
«Якщо говорити про основні результати нашого дослідження, ми бачимо стійкий тренд зростання запиту суспільства на боротьбу з корупцією. Будівництво та земельні відносини залишаються найбільш корупціогенними сферами, тому в контексті процесів відбудови важливо акцентувати увагу на мінімізації корупційних практик у цих сферах. Судова система та митниця також залишаються проблемними з точки зору ураження корупцією як для населення, так і для бізнесу. Крім того, опитування засвідчило недостатній рівень обізнаності громадян про існуючі цифрові сервіси як альтернативи корупційним практикам, відтак маємо посилити інформаційно-просвітницьку роботу у цьому напрямі», - зазначив керівник Департаменту антикорупційної політики НАЗК Дмитро Калмиков.
Він додав, що дані проведеного дослідження будуть презентовані суб’єктам, які на думку громадян є відповідальними за антикорупційну політику держави – Президенту, Верховній Раді та Кабінету Міністрів, а також індивідуально кожному профільному органу влади для коригування діяльності у галузевому розрізі. Отримані результати також будуть використані для розробки нової Антикорупційної стратегії.
Дослідження проведено агенцією InfoSapiens на замовлення НАЗК. Опитування вперше профінансоване за рахунок коштів Державного бюджету України.
Ознайомитись з дослідженням можна за посиланням.