НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Регулювання лобіювання та посилення взаємодії зі стейкхолдерами: рекомендації GRECO 

14.06.2024

Нещодавно Група держав Ради Європи проти корупції (GRECO) оприлюднила 24-й щорічний Звіт “Антикорупційні тренди, виклики та найкращі практики в Європі та США” та закликала уряди країн-учасниць прийняти більш суворі правила для запобігання корупції та сприяння доброчесності у органах влади, зокрема, щодо лобіювання та контактів з третіми сторонами. GRECO закликає країни активізувати свої зусилля для повного та невідкладного виконання всіх рекомендацій.

Особлива увага у документі приділена інституту лобіювання. Загальною тенденцією серед країн-членів Групи є те, що нормативно-правові акти щодо лобіювання не запроваджені або не є ефективно впровадженими. 

Україна у цьому питанні пройшла значний шлях, свідченням чого є ухвалений в лютому Закон «Про лобіювання». Відповідно до положень прийнятого Закону, лобіст набуває свого статусу з моменту реєстрації у Реєстрі прозорості. Наразі триває кропітка робота зі створення самого Реєстру із залученням до цього процесу партнерів з розвитку. Національне агентство має запустити Реєстр до 1 січня 2025 року.  Для визначення порядку функціонування Реєстру Національне агентство розробило та подало на розгляд Кабінету Міністрів України проект відповідного Положення.  

Важливим аспектом для відкриття ринку лобістських послуг є запровадження Правил етичної поведінки самих лобістів. У Національному агентстві триває робота з напрацювання дієвого документу, який врахує інтереси як громадськості, так і представників бізнесу як потенційних лобістів. До обговорень проекту документу Національне агентство залучило представників більш ніж 20 організацій.

GRECO також відзначила очевидний прогрес щодо заходів, вжитих державами-членами для забезпечення прозорості законодавчого процесу, публікації законопроектів та практики публічних консультацій. Крім того підкреслила важливість залучення зацікавлених сторін до формування політики та розробки нормативно-правових актів і наголосила на необхідності законодавчого врегулювання механізму забезпечення прозорості. Процедури консультацій з громадськістю часто мають недоліки у реалізації, з розбіжностями між нормами та практикою, особливо в частині дотримання термінів консультацій та процесів зворотного зв'язку. Пропозиції до законопроектів під час консультацій з громадськістю часто надходять занадто пізно, а поправки на основі коментарів громадськості вносяться рідко.

У своїй діяльності Національне агентство прагне до відкритості й прозорості та активно залучає громадські об’єднання і бізнес до нормотворчих процесів. Так, НАЗК розробило внутрішній документ, в якому детально описаний алгоритм дій щодо залучення стейкхолдерів до формування політики або обговорення важливих питань – Дорожню карту проведення консультацій з громадськістю. Анонси про такі консультації обов’язково публікуються на веб-сайті Національного агентства та у соціальних мережах, що дозволяє залучити більше зацікавлених сторін.

“Виконання рекомендацій GRECO є важливим аспектом для побудови доброчесної влади та справедливого суспільства. На євроінтеграційному шляху України вкрай важливо продовжувати реалізацію антикорупційної політики, важливим напрямком якої є становлення інституту доброчесного лобіювання”, - зазначив Голова НАЗК Віктор Павлущик.

Останні новини

28.06.2024
18:46
“Прозорі школи” і “Прозорі університети”: Офіс доброчесності НАЗК презентував проєкти для освітян з Волині
15:00
НАЗК та Укрзалізниця підписали меморандум про співпрацю в розбудові культури доброчесності
09:51
Побудова антикорупційного комплаєнсу і доброчесності в бізнесі: НАЗК презентувало настільну книгу
27.06.2024
18:13
Запобігання корупційним ризикам, викривання корупції та прозорість влади: команда НАЗК відвідала Волинь
26.06.2024
18:45
НАЗК припиняє фінансування політичній партії «Голос» через недостовірні відомості у звітах на майже 5 млн грн
17:21
Апеляція підтвердила рішення ВАКС стягнути активи колишніх керівників АТ «Мотор Січ», виявлені НАЗК
10:39
Анонс НАЗК презентує результати соціологічного експертного дослідження «Корупція в Україні 2023: погляд та оцінки експертів»
25.06.2024
10:34
Доброчесне лобіювання: НАЗК провело консультації з громадськістю щодо Правил етичної поведінки
22.06.2024
11:59
IACC-2024 у Вільнюсі: НАЗК зміцнює співпрацю з міжнародними партнерами з Євросоюзу та ОАЕ  
21.06.2024
18:18
НАЗК та Базельський інститут управління уклали меморандум про співпрацю
17:42
Антикорупційні та правоохоронні органи 25 держав підписали у Вільнюсі спільну заяву про координацію зусиль протидії корупції 
13:16
Анонс НАЗК запрошує до обговорення проєкту наказу про внесення змін до Порядку відбору декларацій для повної перевірки та її черговість
10:00
НАЗК запрошує взяти участь у громадському обговоренні законопроекту щодо посилення гарантій його незалежності
20.06.2024
15:42
Напередодні старту перемовин щодо членства в ЄС європейські урядовці вивчають стан роботи антикорупційної інфраструктури України  
11:27
НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення та декларування недостовірних відомостей на понад 25 млн грн у колишнього столичного податківця (виправлено)
19.06.2024
16:24
Співробітництво з міжнародними стейкхолдерами та залучення найкращих антикорупційних практик – робота делегації НАЗК у Вільнюсі 
09:33
Заходи Державної антикорупційної програми у секторі оборони: стан виконання і виклики 
18.06.2024
09:30
Голова НАЗК взяв участь в обговоренні управління корупційними ризиками у відбудові на засіданні Цільової антикорупційної групи при ОЕСР
17.06.2024
20:52
Всеволод Князєв тимчасово відсторонений від здійснення правосуддя на підставі рішення ВРП за скаргою НАЗК
09:43
Повні перевірки: не варто штучно нарощувати розмір готівки у декларації 
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua