Урядові та громадські організації Чехії зацікавлені в правдивій інформації про стан запобігання та боротьби з корупцією в Україні. Про це зазначили посадовці Міністерства закордонних справ та Міністерства внутрішніх справ Чехії, а також члени асоціації AMO, яка організувала експертну зустріч «Обмін найкращими практиками між Чехією та Україною у боротьбі з корупцією: Виклики та нові можливості для співпраці». Україну на цих заходах представляв заступник Голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Артем Ситник, який перебував з робочим візитом в Чеській Республіці.
Чеські посадовці зазначили, як критично важливо мати зараз, в період актуалізації європейської допомоги Україні, впевненість в тому, що антикорупційна інфраструктура України ефективно працює.
Заступник міністра закордонних справ Чехії Ян Мар’ян зазначив, що Чехія як ніхто знає, як важливо підтримувати Україну. Активна позиція країни-союзника проявляється як в прийнятті найбільшої кількості українських громадян на душу населення Чехії (за даними Агентства Європейського Союзу з питань притулку EUAA), так і в постійній фінансовій та збройній допомозі. Основні питання, які обговорювали на зустрічі з посадовцями МЗС - ідентифікація та конфіскація російських та інших активів, отриманих злочинним шляхом, протидія російській пропаганді та дезінформації, стратегічні комунікації, посилення співпраці не лише за дипломатичною лінією, а й на рівні галузей та інституцій.
Pазом із міністром внутрішніх справ Чехії Вітом Ракушаном обговорили теми останньої зустрічі з міністром внутрішніх справ України Ігорем Клименком. Йшлося про різні напрямки співпраці, зокрема, обмін інформацією про українських біженців. Адже збільшення кількості українців у Чехії йде пліч-о-пліч зі зростаючою потребою в обміні інформацією про потенційні ризики, пов'язані з певними категоріями заявників.
Віт Ракушан зазначив, що головною умовою надання допомоги Україні є боротьба з корупцією, і Чехії вкрай важливо знати про такі випадки. Особливе значення мають схеми нелегального працевлаштування українців у Чехії. Люди бояться втратити роботу і не звертаються до поліції, що є проблемою.
Наразі Чехія та Україна готують нову угоду про співпрацю між силовими блоками, яка має замінити застарілий документ 1997 року. Угода, зокрема, має забезпечити ефективну боротьбу з організованою злочинністю. Артем Ситник зазначив, що антикорупційні органи, зокрема, НАЗК, були би вдячні за активну співпрацю в напрямку ідентифікації на території Чехії незаконно набутих активів тих українців, які переховуються від українського правосуддя.
Міністр внутрішніх справ Чехії підкреслив, що щиро цінує мужність України протистояти російській агресії та запевнив, що Україна і надалі матиме підтримку чеських урядовців. Обидві сторони мають спільний інтерес у викритті злочинів.
Питанням обміну інформацією на рівні відповідних підрозділів були присвячені подальші зустрічі в МВС Чехії. Зокрема, в них взяли участь керівники, відповідальні за напрями фінансових злочинів, організованої злочинності, протидії корупції, стратегічного аналізу, протидії дезінформації.
Артем Ситник детально розповів, що робить НАЗК для запобігання корупції, пов'язаної з війною (перетин кордону, перевірка воєнкомів та посадовців міноборони, ризики в роботі військово-лікарських комісій, усунення ризиків при відбудові), а також про системну роботу в напрямку запобігання та протидії корупції. Чеських посадовців зацікавила моніторингова система виконання Державної антикорупційної програми, запущений пів року тому портал викривачів корупції, система перевірки електронних декларацій публічних службовців, проведення моніторингу способу життя. Більшість з цих інструментів не практикуються в країнах ЄС або ж мають інший вигляд, тому обмін цим досвідом є вкрай важливим для обох сторін.
На всіх зустрічах в МЗС та МВС, а також зі ЗМІ та громадськими організаціями порушувалися питання взаємодії між правоохоронними, урядовими, антикорупційними органами двох країн, та питання необхідності посилення інституційної співпраці.
НАЗК висловлює вдячність Посольству України в Чеській Республіці за сприяння в організації низки заходів у Празі задля налагодження контактів та посилення такої співпраці.