Представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) взяли участь в публічному обговоренні результатів впровадження реформи корпоративного управління підприємств оборонно-промислового комплексу (ОПК).
Під час засідання круглого столу, організованого АТ «Українська оборонна промисловість» (АТ “УОП”) йшлося, зокрема, про виконання заходів, передбачених Законом України «Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності», приведення системи корпоративного управління суб’єктів господарювання у відповідність до стандартів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), а також про розбудову культури доброчесності та нульової толерантності до корупції.
Прикладами плідної співпраці Національного агентства та АТ “УОП” є надання пропозицій до проекту Антикорупційної програми, розробленої Товариством, а також моніторинг стану виконання та актуалізація рекомендацій стосовно подолання найпоширеніших 15-ти корупційних ризиків, що попередньо були ідентифіковані та проаналізовані НАЗК в 2021 році (дослідження НАЗК «Топ-15 корупційних ризиків в управлінні підприємствами ДК «Укроборонпром» та шляхи їх подолання» проведено у 2021 році, коли Товариство було ще державним концерном). Дослідження охоплює широкий спектр питань, які стосуються запровадження моделі корпоративного управління на підприємствах «Укроборонпрому», інвентаризацію нерухомості та земельних ресурсів державних підприємств ОПК, а також про застосування онлайн-аукціонів для оренди майна тощо.
За словами Генерального директора АТ “УОП” Германа Сметаніна, в процесі імплементації рекомендацій, наданих НАЗК, акцент був зроблений на трьох пріоритетах.
«Ми проводимо конкурсний підбір на посади директорів підприємств, які були звільнені через неефективне управління. Керувати підприємствами повинні доброчесні менеджери з бездоганною репутацією, без корупційних бекграундів та темного минулого. Другий напрямок роботи – ефективне використання коштів. Завдяки закупівлям через систему ProZorro ми зекономили 116 млн грн з часу перетворення Укроборонпрому на Акціонерне товариство. І третє – ефективне використання майна підприємствами оборонного комплексу. Також реформа передбачає перетворення держпідприємств на АТ або ТОВ. Ми дуже вдячні НАЗК не лише за ґрунтовний моніторинг того, як ми реалізуємо їхні рекомендації, а й за поради, як правильно ці рекомендації імплементувати та як уникати корупційних ризиків», - зазначив Герман Сметанін.
За його словами, наразі шляхом перетворення на господарські товариства корпоратизовано понад 30 підприємств АТ “УОП” та проведено прозорий відбір 19 кандидатів на посади керівників підприємств.
Крім того, за останні 9 місяців в АТ “УОП” було затверджено Стратегію запобігання, виявлення та протидії корупції на 2023 – 2024 роки та план її реалізації; запроваджено прямі канали комунікації працівників з керівником напрямку комплаєнсу та управління ризиками, а також Товариство підключено до Єдиного порталу повідомлень викривачів. Крім того, розроблено проект Антикорупційної програми, який наразі доопрацьовується з урахуванням рекомендацій фахівців НАЗК.
Як зазначила керівниця Управління формування політики доброчесності у сфері безпеки та оборони НАЗК Марина Бариніна, на час проведення Агентством наприкінці 2023 року моніторингу 65 % рекомендацій імплементовано повністю (16 %), частково (13 %) або перебували у стані реалізації (36 %). Передусім АТ “УОП” запропоновано прискорити реалізацію рекомендацій, пов’язаних з корпоратизацією Товариства, створенням системи внутрішнього контролю, включаючи комплаєнс та управління ризиками, а також запровадити внутрішній аудит.
Представляючи актуалізовані рекомендації щодо подолання топ-15 корупційних ризиків у діяльності Товариства, Марина Бариніна підкреслила їх узгодженість з заходами Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки, врахування у новій редакції рекомендацій змін законодавства та особливостей, зумовлених правовим режимом воєнного стану, а також встановлення чітких строків та індикаторів виконання, що дозволить здійснювати моніторинг імплементації рекомендацій за визначеними критеріями та періодами.
За словами Голови НАЗК Віктора Павлущика, який доєднався до публічного обговорення онлайн, сьогодні питання ефективності та доброчесної діяльності підприємств ОПК є вкрай актуальними.
«Хочу відзначити прогрес Товариства у впровадженні рекомендацій ОЕСР щодо корпоративного управління та виконанні заходів, передбачених Законом України «Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності». НАЗК вітає курс Товариства на подальшу корпоратизацію. Очікуємо обрання третього незалежного члена до складу наглядової ради Товариства. Ми активно підтримуємо напрацювання АТ “УОП” із запобігання корупції, розбудови культури доброчесності й нульової толерантності до корупції. Ми раді бачити й врахування пропозицій НАЗК у Стратегії запобігання, виявлення та протидії корупції на 2023 – 2024 роки», - зазначив Віктор Павлущик та запевнив, що НАЗК й надалі надаватиме методологічну допомогу та рекомендації, а також систематично моніторитиме стан їх реалізації.
Участь в публічному обговоренні результатів впровадження реформи корпоративного управління підприємств оборонно-промислового комплексу також взяли Голова наглядової ради Товариства Давід Ломджарія, представники Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості, Міністерства оборони, представництва НАТО в Україні, Програми Спеціального радника з оборони Великої Британії, а також ключових громадських антикорупційних організацій – StateWatch та NAKO.