НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Як НАЗК захищає викривачів: Законодавчі гарантії та практика

23.06.2025

23 червня відзначається Всесвітній день викривача. Саме викривачі першими виявляють корупційні схеми зсередини, але нерідко стикаються з тиском, переслідуванням чи незаконним звільненням. Тому НАЗК системно працює над забезпеченням всебічного захисту їхніх прав.

Відповідно до ст. 53 Закону України «Про запобігання корупції», викривач має право на державний захист у разі виникнення загрози негативних заходів впливу, пов’язаних із повідомленням про можливі факти корупції. Такими заходами вважаються, зокрема:

  • звільнення або примушування до звільнення;
  • переведення без згоди працівника;
  • зниження заробітної плати;
  • інші форми несприятливого впливу з боку роботодавця.

Зазначені гарантії поширюються також на близьких осіб викривача у випадку, якщо встановлено причинно-наслідковий зв’язок між фактом повідомлення про корупцію та відповідними діями. Водночас законодавство не надає абсолютного імунітету від дисциплінарної чи іншої відповідальності за свідомі порушення трудової дисципліни або законодавства.

Повноваження НАЗК у сфері захисту викривачів

Національне агентство здійснює комплекс заходів для реалізації механізмів правового захисту викривачів:

  • проводить перевірки обставин, які можуть свідчити про вчинення переслідування у зв’язку з повідомленням про корупцію;
  • за результатами перевірок вносить приписи із вимогою усунути порушення та притягнути винних осіб до відповідальності;
  • надає консультаційні роз’яснення викривачам;
  • здійснює представництво їхніх інтересів у судових провадженнях;
  • координує взаємодію з уповноваженими особами з питань запобігання корупції;
  •  здійснює постійний моніторинг виконання закону у сфері захисту викривачів, проводить щорічний аналіз та перегляд державної політики у цій сфері.

Статистика за 2024 рік свідчить про активну роботу НАЗК у сфері захисту викривачів. До Агентства надійшло 46 звернень щодо захисту викривачів. Важливо відзначити, що лише у 16 випадках було підтверджено їхній статус, що підкреслює необхідність відповідності звернень законодавчим критеріям. У 30 випадках на осіб не поширювались права та гарантії захисту викривача. Під час перевірок НАЗК направило сім листів-застережень роботодавцям викривачів з метою запобігання порушенням закону.

Загалом у 2024 році НАЗК ініціювало 13 захисних або відновлювальних заходів, а у 12 випадках застосувало санкції або інші засоби правового захисту щодо переслідування викривачів. П'ятеро викривачів були поновлені на посадах через суд.

Розглянемо успішні кейси, де НАЗК допомагало викривачам відновити справедливість.

Скасування наказу про звільнення уповноваженого внаслідок повідомлення про корупцію

Посадову особу, відповідальну за реалізацію антикорупційної програми підприємства, звільнили без погодження з НАЗК, застосувавши дисциплінарне стягнення, що стало наслідком його повідомлення про корупцію. При цьому дисциплінарне стягнення було застосовано вибірково. 

Суд першої інстанції задовольнив позов викривача, але апеляційний суд скасував це рішення. Верховний Суд, розглянувши касаційні скарги НАЗК та представника викривача, наголосив, що звільнення уповноваженого без згоди НАЗК є порушенням закону, а застосування до викривача вибіркових негативних заходів, навіть якщо вони формально правомірні, є неприпустимим. 

Відновлення на посаді та компенсація за незаконне звільнення 

Працівника одного з підрозділів Держрибохорони незаконно звільнили через викривання. НАЗК виступило третьою стороною, надаючи підтримку викривачу. Суд став на бік викривача, скасувавши наказ про звільнення, постановивши негайно поновити його на посаді, нарахувати та виплатити середній заробіток за весь час вимушеного прогулу, а також стягнути з роботодавця компенсацію моральної шкоди.

Захист близької особи викривача

Після повідомлення викривача до НАЗК про неправдиві відомості у декларації одного з посадовців, що призвело до відкриття кримінального провадження, близька особа викривача, яка працювала директором школи, отримала догану. НАЗК та суд втрутилися в ситуацію. Суд чітко встановив зв'язок між доганою та повідомленням викривача, визнав розпорядження про дисциплінарне стягнення незаконним, скасував його та зобов'язав порушника компенсувати моральну шкоду.

Ці приклади доводять: НАЗК реально захищає тих, хто повідомляє про корупцію.

Нагадаємо, що для захисту та поновлення прав викривач може також звернутися до уповноваженої особи з питань запобігання корупції у своїй організації, суду та центрів надання  безоплатної правничої допомоги.

Детальніше про викривання - за посиланням.

Останні новини

16.07.2025
15:40
Закон щодо підвищення відповідальності посадовців за корупційні правопорушення: які зміни передбачені
13:01
Повні перевірки декларацій за червень 2025 року: НАЗК виявило порушення на майже 243 млн грн
10:06
URC2025: НАЗК презентувало прогрес антикорупційної політики та розпочинає нову співпрацю з ОЕСР
14.07.2025
17:00
Моніторинг способу життя: депутат-землевпорядник Броварського району підозрюється в незаконному збагаченні
14:47
Посадовицю КМДА оштрафував суд за відмову надати інформацію НАЗК
11.07.2025
14:33
НАЗК сформувало рейтинг ризикованості декларацій за 2024 рік та завершило автоперевірки декларацій
10:12
Перемога у війні та над корупцією є стратегічними пріоритетами для України та фактором єдності з ЄС — Голова НАЗК на URC2025
10.07.2025
15:54
Результати роботи НАЗК за другий квартал 2025 року за напрямом антикорупційної експертизи
08:02
Україна продемонструвала значний прогрес у запобіганні та протидії корупції — результати 5-го раунду оцінки Стамбульського плану дій ОЕСР
09.07.2025
18:04
Конфлікт інтересів: протоколи, обґрунтовані висновки та приписи за червень 2025 року
15:12
Повні перевірки декларацій: скеровано до суду справу стосовно старости сіл Хотянівка та Осещина Вишгородської міськради за недостовірне декларування
08.07.2025
16:25
До уваги антикорупційних уповноважених: до 15 серпня необхідно подати звіт про виконання антикорупційної програми
07.07.2025
17:32
Запрошуємо спеціаліста до команди Юридичного управління НАЗК
11:07
Україна та Польща поглиблюють співпрацю в сфері запобігання корупції: підписано Меморандум між НАЗК та СВА
04.07.2025
16:00
Моніторинг способу життя: топпосадовець ДП “Ліси України” підозрюється в незаконному збагаченні і декларуванні недостовірних відомостей
03.07.2025
15:00
НАЗК та WWF посилюють партнерство для системної протидії корупції у сфері управління природними ресурсами
13:58
Моніторинг способу життя: понад 5 млн грн стягнуть у дохід держави з посадовця Державної міграційної служби за рішенням апеляційної палати ВАКС
11:45
НАЗК, АОЗ і ДОТ презентували прогрес впровадження механізмів прозорості, доброчесності та підзвітності в оборонних закупівлях
02.07.2025
12:16
Повні перевірки декларацій: ексдепутату Харківської облради за матеріалами НАЗК повідомлено про підозру у недостовірному декларуванні
10:00
НАЗК запустило оновлену версію реєстру POLITDATA 2.0
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua