
Ми продовжуємо серію інтерв’ю з антикорупційними уповноваженими закладів вищої освіти України. Про особливості антикорупційної роботи в університетах системи Міністерства внутрішніх справ розповідає Ольга Піскунова, антикорупційна уповноважена Харківського національного університету внутрішніх справ.
Чому важливо продовжувати антикорупційну роботу в закладах вищої освіти в умовах воєнного стану?
Питанню запобігання корупції потрібно приділяти увагу не лише в умовах воєнного стану. Перш за все, ми виховуємо майбутнє нашої країни. Це молоді люди, які потім будуватимуть нашу країну доброчесною правовою державою, у якій буде комфортно жити. Саме тому підґрунтя доброчесності треба закладати вже в молоді роки. В умовах воєнного часу потрібно продовжувати цю роботу, не зупинятися, бо корупція нікуди не зникає. З’являються нові корупційні ризики, на які ми маємо реагувати. Уже зараз ми можемо прогнозувати, які виклики в нас з’являться після війни.
У чому особливість роботи антикорупційного уповноваженого у ЗВО Міністерства внутрішніх прав?
Оскільки наш ЗВО належить до системи МВС, то в нас є своя специфіка. Ми працюємо з майбутніми поліцейськими, на яких поширюється Закон «Про запобігання корупції». І тому ми вже проводимо роботу на перспективу. Ми організовуємо семінари, тренінги, інструктажі, розказуємо нашим здобувачам, що таке корупція, Закон «Про запобігання корупції», які обмеження на них чекають у майбутньому. Ближче до старших курсів уже проводимо тренінги із заповнення декларації. У межах дисциплін, на яких вивчається антикорупційне законодавство, наші викладачі проводять бінарні заняття, запрошують мене на них. Також проводимо з викладачами бінарні заняття, оскільки в нас є дисципліни, у межах яких вивчається антикорупційне законодавство. Також у нас постійно працюють наукові гуртки, а в листопаді та грудні проводяться тематичні засідання до Міжнародного дня боротьби з корупцією. Проводяться тематичні засідання, де вже самі студенти готують доповіді з питань запобігання корупції. Безумовно, проводимо роз’яснювальну роботу серед працівників, науково-педагогічного складу.
Які у вас як антикорупційного уповноваженого є форми співпраці зі студентами?
У нас, як у всіх ЗВО, що входять до системи МВС, є антикорупційна програма. У ній визначені заходи щодо усунення корупційних ризиків, запобігання і протидії корупції. Програма ухвалена на три роки, і щокварталу ми перевіряємо якість виконання всіх запланованих заходів, іноді коригуємо їх. На засіданнях вченої ради заслуховуються звіти щодо виконання антикорупційної програми. У гуртожитках і казармах є інформація про канали повідомлень про корупцію: телефон, email. На сайті університету працює спеціальна форма, яка дозволяє повідомити про корупцію, у тому числі й анонімно. Також проводимо роз’яснювальну роботу зі старостами й командирами групи перед сесіями.
Які позитивні результати роботи антикорупційних уповноважених у закладах вищої освіти ви можете назвати?
У закладах вищої освіти антикорупційні уповноважені почали працювати відносно недавно — 2–3 роки. У системі МВС такі посади є з 2019 року. Дуже важливо, щоби була саме окрема посада. Це людина, яка заточена на питання запобігання і протидії корупції, і вона може зосереджувати свої зусилля лише на цих напрямках. Це стосується, наприклад, візування наказів, коли антикорупційний уповноважений може простежити і запобігти конфлікту інтересів, усунути корупціогенні фактори тощо.
Також ми беремо участь у забезпеченні доброчесності під час вступної кампанії. Кожного року після завершення активної фази разом з приймальною комісією ми проводимо анонімне опитування абітурієнтів. Розглядаємо результати на засіданні вченої ради, комісії з оцінки корупційних ризиків. Викладачі та члени приймальної комісії знають, що може проводитися такий моніторинг. Тому недоброчесна поведінка буде виявлена й адміністрації про це буде відомо.
Чому важлива взаємодія, комунікація між уповноваженими?
Вона дуже важлива. Це показує практика. Ми з колегами спілкуємось активно. Маємо чати в месенджерах. Часто обговорюємо поточні питання, консультуємося один з одним. Зараз в умовах війни також підтримуємо один одного. Навіть робили перекличку, чи всі здорові, чи потребує хтось допомоги. Наші колеги, які евакуювалися терміново, для відновлення роботи потребували зразків стандартних документів уповноваженого. Ділилися з ними. Вони в нас усіх стандартні, тому ми можемо ними обмінюватись: пам’ятки, інструктажі, попередження. Така взаємодія дуже допомагає.
Як змінилось ставлення студентів до питань протидії корупції за останні роки?
За останні роки студенти відчувають більшу свою залученість в управлінські процеси у вишах. Вони не лише прийшли посидіти в аудиторії, здати заліки, написати дипломну роботу й піти. Зараз студенти відчувають, що мають вплив в межах своєї групи чи факультету та навіть університету. Отже, ми виховуємо свідомих та активних громадян нашої держави.
Окрім того, коли уповноважений проводить активну роз’яснювальну роботу зі студентами й курсантами, вони бачать, що є незалежна людина, й недоброчесна поведінка матиме наслідки. Важливо, коли в масштабах ЗВО про такі наслідки говорять.
Чому важливо працювати з молоддю в питаннях запобігання та протидії корупції?
Нам потрібно говорити не про антикорупцію, а про виховання доброчесності, як у західних демократіях, де є поняття «building integrity».
Бути доброчесним, порядним громадянином, брати участь у формуванні правового громадянського суспільства має бути почесно для кожної людини. Саме на це ми маємо спрямовувати нашу молодь, показуючи, що доброчесна поведінка є прийнятною в нашому суспільстві, а порушники законодавства будуть отримувати відповідну реакцію та покарання.
Cерія інтерв’ю підготовлена в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: від визначення ризиків до їх подолання», який реалізовується Департаментом запобігання та виявлення корупції НАЗК спільно з ГО «Асоціація юридичних клінік», за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», задля підвищення доброчесності та конкурентоздатності українських ЗВО на ринку освітніх послуг. Експерти проєкту працюють над дослідженням корупційних ризиків, профайлом антикорупційного уповноваженого та професійним розвитком спільноти уповноважених вищої освіти.
