
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) з початку року надало розробникам нормативно-правових актів 100 рекомендацій з усунення корупціогенних факторів. Переважна більшість з них були враховані відповідними органами.
Так, фахівці НАЗК провели антикорупційну експертизу проєкту постанови Кабінету Міністрів України про виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера у зв’язку з військовою агресією РФ. У документі були виявлені положення, що створювали умови для корупційних зловживань. Йдеться про непрозорий порядок створення та роботи міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі або інвалідності волонтера. Також проєкт постанови був не узгоджений з нормами чинного законодавства, що створювало ризик довільного тлумачення норм.
У своєму висновку Національне агентство надало рекомендації, щоб усунути можливість корупційних зловживань членами цих комісій, які могли свідомо затягувати процес прийняття відповідних рішень з метою отримання неправомірної вигоди від заявника.
Розробник документу, Міністерство у справах ветеранів, врахувало рекомендації НАЗК у повному обсязі, Уряд прийняв цю постанову. У ній, зокрема, передбачено чіткі рамкові вимоги до роботи комісій, перелік рішень, які вони можуть приймати, строки для уточнення інформації, вичерпний перелік підстав для відмови у призначенні грошової допомоги. Постанову було узгоджено із вимогами чинного законодавства та доповнено переліком документів, які необхідно подати заявнику для отримання виплати.
Також НАЗК провело антикорупційну експертизу проєкту постанови КМУ про надання державної субвенції на забезпечення житлом дитячих будинків сімейного типу, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У ньому НАЗК виявило такі корупціогенні фактори:
- відсутність прозорого механізму роботи місцевих комісій;
- непрозора процедура формування переліку осіб, які перебувають на квартирному обліку, та переліку осіб для виплати грошової компенсації;
- можливість місцевої комісії безпідставно відмовити у наданні грошової компенсації в разі погодження видачі іпотечного кредиту та отриманні заявником гарантійного листа.
НАЗК надало рекомендації, врахування яких допомогло усунути можливість корупційних зловживань під час розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту із забезпечення житлом дитячих будинків сімейного типу, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Міністерство соціальної політики України врахувало рекомендації Національного агентства у повному обсязі, Уряд затвердив постанову. У ній встановлено чітку процедуру створення та роботи регіональних (місцевих) комісій і виключено непрозорий механізм надання (ненадання) місцевими комісіями грошової компенсації для часткового відшкодування суми початкового внеску за іпотечними кредитами для забезпечення житлом осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.
Нагадаємо, що у першому кварталі 2025 року НАЗК провело моніторинг 883 проєктів нормативно-правових актів (157 законопроєктів і 726 проєктів актів Кабінету Міністрів України). У 40 з них фахівці виявили корупціогенні фактори, тому ці документи пройшли більш детальний аналіз — антикорупційну експертизу.