
Минуло два роки від перезавантаження Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Після початку роботи команди під керівництвом Голови НАЗК Олександра Новікова Агентство повністю змінило підходи до роботи. НАЗК почало виявляти реальні порушення серед посадовців, а не шукати “одруки” та дрібні недоліки.
Такий підхід допоміг значно підвищити якість роботи НАЗК і за напрямком виявлення конфлікту інтересів та обмежень щодо запобігання корупції.
«За минулий рік НАЗК провело 182 перевірки інформації в рамках моніторингу та контролю за дотриманням законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень, 99,5 % з яких стосувалися саме високопосадовців.Було складено 937 протоколів про адміністративні правопорушення щодо конфлікту інтересів та інших обмежень закону. Серед них народні депутати, члени Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заступники міністрів та суддя Конституційного Суду.
Ще одним здобутком стало створення Порталу «Приховані інтереси», над яким ми працювали спільно з громадською організацією «Антикорупційний штаб». Завдяки цьому IT-інструменту тепер кожен охочий може переглянути можливі ризики будь-якого посадовця, а службовець, у свою чергу, може дослідити можливі ризики у своїй діяльності», — відзначив Олександр Шульга, керівник Департаменту з питань дотримання законодавства про конфлікт інтересів та обмежень щодо запобігання корупції.
Серед інших перемог Департаменту:
- За 3 місяці використання порталу «Приховані інтереси», було проаналізовано більше 2 тис. ризиків за 4 фільтрами: спільна робота близьких осіб — 710 ризиків, подарунки — 412 ризиків, конфлікт інтересів під час здійснення публічних закупівель — 750 ризиків, керівник юридичної особи — 235 ризиків. З них було розпочато 47 моніторингів, до Національної поліції України направлено 3 обґрунтовані висновки;
- внесено 105 приписів про усунення порушень вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших вимог та обмежень, передбачених Законом;
- проведено 2037 заходів з моніторингу та контролю;
- відбулося 182 перевірки з яких у 126 було складено протоколи;
- надано 1464 роз’яснення із питань наявності/відсутності конфлікту інтересів, порядку застосування норм антикорупційного законодавства. Завдяки цьому було проаналізовано не лише типові ситуації з якими звертаються посадовці, але випадки, які неоднозначно врегульовані законодавством;
- оновлено Методичні рекомендації та роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції (https://bit.ly/3fEGuq6)
