НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Кількість судових рішень на користь викривачів зросла на 56% - аналіз НАЗК

05.06.2025

У 2024 році частка судових рішень на користь викривачів зросла на 56% порівняно з 2023 роком (16 проти 9), а загальна сума компенсацій викривачам за порушення їхніх трудових прав склала 2,56 млн грн.

Про це йдеться у щорічному аналізі Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) у сфері захисту викривачів за 2024 рік.

Загалом за рік кількість повідомлень про корупцію зросла на 11% — з 1737 до 1952, що свідчить про зростання довіри громадян до антикорупційних інструментів.

Серед інших ключових досягнень інституту викривання у 2024 р. можна виокремити: 

- масштабування можливості безпечного та анонімного повідомлення про корупцію для викривачів, яке стало реальним завдяки підключенню організацій до Єдиного порталу повідомлень викривачів (кількість організацій, підключених до порталу, зросла майже в 83 рази — з 95 на початку 2024 року до 7904 на кінець року);

- перші в історії України виплати винагород викривачам (загалом близько 15 млн грн) як потужний фінансовий стимул для викриття корупційних схем. 

«Щорічний аналіз підтверджує позитивні тенденції в розвитку інституту викривання в Україні.  І ми маємо перетворити цей прогрес на стабільну практику. Наша мета — створити дієвий і зрозумілий механізм, який не просто захищає викривачів, а й мотивує громадян активно протидіяти корупції. Для цього слід вирішити низку системних проблем, які, зокрема, виявив і цей аналіз», — зазначив заступник Голови НАЗК Сергій Гупяк.

Серед викликів —  невиконання окремими державними органами вимог законодавства щодо впровадження механізмів заохочення викривачів, неналежний облік повідомлень у Єдиному порталі та низький рівень правової обізнаності громадян. Окремо відзначено спроби зловживання статусом викривача для особистих цілей, що може дискредитувати інститут викривання загалом.

Для подолання цих викликів  й максимально ефективного захисту викривачів НАЗК пропонує низку комплексних змін, зокрема:

  • Прискорення судових процедур: створення механізмів для швидкого поновлення викривачів на роботі та встановлення коротких термінів для розгляду таких справ у судах.
  • Посилення санкцій та запровадження персональної відповідальності: запровадження значних штрафів та кримінальної відповідальності для роботодавців за будь-яку форму переслідувань викривачів. Притягнення до відповідальності не лише юридичних осіб, а й конкретних посадовців.
  • Адаптація кращих міжнародних практик викривання: відсоткові винагороди за викриття (досвід США) або створення незалежного органу для розгляду заяв викривачів (досвід Норвегії).
  • Підвищення обізнаності: розгортання масштабних інформаційних кампаній для громадян та бізнесу для підвищення їхньої правової обізнаності та заохочення до активної позиції.

Національне агентство закликає державні органи, бізнес та громадянське суспільство до співпраці для реалізації запропонованих змін.

Останні новини

29.04.2026
18:45
Цивільна конфіскація: ВАКС визнав необґрунтованими активи посадовця міграційної служби на понад 7,3 млн грн
11:40
Доступ до Реєстру прозорості буде обмежено 30 квітня з 16:00 до 18:00
10:11
Моніторинг способу життя: у І кварталі 2026 року НАЗК виявило порушення на понад 100 млн грн
28.04.2026
13:24
НАЗК, судді, правоохоронці та податківці обговорили особливості кваліфікації порушень у сфері декларування, а також питання визнання активів необґрунтованими
27.04.2026
17:30
Апеляційна палата ВАКС підтвердила конфіскацію активів родини екскерівника обласного ТЦК та СП на понад 3,8 млн грн
16:42
Відкрито нові вакансії в НАЗК: конфлікт інтересів, правова робота, ІТ та просвіта
24.04.2026
15:42
Анонс НАЗК запрошує на презентацію результатів опитування експертів про корупцію в Україні за 2025 рік
11:04
Квартира на тещу: у керівника сервісного центру МВС на Харківщині можуть конфіскувати актив на 3,7 млн грн
23.04.2026
16:30
Повні перевірки декларацій: за 3 місяці 2026 року НАЗК виявило порушення на понад 1 млрд грн
11:25
Україна долучилась до обговорення пріоритетів діяльності Антикорупційної мережі ОЕСР на 2027-2030 роки
22.04.2026
15:00
На Закарпатті депутата судитимуть за недостовірне декларування на понад 13,8 грн та легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом
11:57
Повні перевірки декларацій: депутата Полтавської міськради підозрюють у недостовірному декларуванні криптоактивів
16.04.2026
15:30
Віцепрем’єр-міністр України: Схвалення Антикорупційної стратегії на 2026–2030 роки - один із ключових пріоритетів Уряду
14:37
Депутатів із Полтавщини та Львівщини визнали винними за приховані від декларування статки
15.04.2026
18:27
Міноборони розробило механізм закупівлі оборонних інновацій з урахуванням рекомендацій НАЗК
14.04.2026
17:56
НАЗК попереджає про шахрайські електронні листи від імені Агентства
13.04.2026
12:27
За матеріалами НАЗК історичну будівлю в центрі Львова повернули у власність держави – рішення суду
10.04.2026
13:05
Цивільна конфіскація: АП ВАКС підтвердила законність стягнення у дохід держави понад 5,3 млн грн з експодатківця
09.04.2026
14:46
Антикорупційна стратегія на 2026–2030 роки: шлях від ідеї до комплексного державного рішення
13:33
Елітні авто та комерційна нерухомість: ексочільника міграційної служби Хмельниччини судитимуть за недостовірне декларування
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua