НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Уряд схвалив три антикорупційні законопроєкти: спецперевірки НАЗК, цивільна конфіскація в ВАКС, зміни до Кодексу про адмінправопорушення і КПК

15.09.2025

10 вересня 2025 року на засіданні Уряду схвалено ініційований Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації порядку проведення спеціальної перевірки під час дії воєнного стану в Україні» (14035 від 11.09.2025). Його метою є оптимізація процедури й умов проведення спеціальної перевірки.

Проєкт Закону передбачає, що спеціальна перевірка не проводиться у разі, якщо особа звільняється та призначається не пізніше наступного робочого дня на посаду в межах одного державного органу, органу місцевого самоврядування або на політичну посаду, і щодо такої особи вже проводилася спеціальна перевірка, організована таким органом у період дії воєнного стану. Це стосується зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком. 

Крім того, схвалено проєкт Закону «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду справ Вищим антикорупційним судом» (№ 14033 від 11.09.2025) спрямований на забезпечення належної динаміки судового розгляду справ у порядку адміністративного і цивільного провадження, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду.

У проєкті передбачено: 

  • виключити із Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України положення щодо обов’язкового здійснення цивільних та адміністративних проваджень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, у першій інстанції колегіально судом у складі трьох суддів;
  • закріпити, що справи про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, залежно від складності, розглядаються суддею   Вищого   антикорупційного  суду одноособово або колегіально у складі трьох суддів цього суду. Водночас справи, провадження в яких було відкрито до набрання чинності цим Законом, мають розглядатися за правилами, що діяли до набрання ним чинності. 

Законопроєкт розроблений на виконання Антикорупційної стратегії на 2021–2025 роки та Державної антикорупційної програми до 2025 року. Його схвалення є важливим кроком у виконанні заходу, що передбачений Дорожньою картою з питань верховенства права.

Крім того, одна із семи рекомендацій Європейської Комісії щодо членства України в Європейському Союзі стосується посилення боротьби з корупцією, зокрема шляхом активних та ефективних розслідувань, а також  забезпечення належної динаміки судових справ та винесення вироків. 

Також Уряд схвалив законопроєкт про «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального процесуального кодексу України щодо надсилання копій судових рішень у справах про корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення» (14034 від 11.09.2025), метою якого є забезпечення невідворотності юридичної відповідальності особи за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення.

Законопроєктом передбачається: 

  • встановити обов’язок судів надсилати копії судових рішень у справі про корупційне кримінальне правопорушення або кримінальне правопорушення, пов’язане   з   корупцією, а також у справі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, електронною поштою, технічними засобами електронних комунікацій керівнику органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, в якому (якій) працює (проходить службу) особа, стосовно якої таке судове рішення було ухвалено, для вирішення питання про притягнення особи до дисциплінарної відповідальності. У разі коли керівник не   уповноважений   порушувати   (розпочинати,   відкривати)   дисциплінарне провадження щодо такої особи, копія судового рішення надсилається органу чи посадовій особі, до компетенції якого (якої) віднесені відповідні повноваження;
  • встановити  обов’язок  зазначати у протоколі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, також адресу електронної пошти органу державної   влади,   органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, у якому (якій) працює (проходить службу) особа, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Реалізація законопроєкту забезпечить своєчасне інформування керівництва або суб'єкта, уповноваженого ініціювати відкриття дисциплінарного провадження, про факт розгляду справи про вчинення особою корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення та результати розгляду такої справи для подальших дій щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Законопроєкт розроблений на виконання Антикорупційної стратегії на 2021–2025 роки та Державної антикорупційної програми до 2025 року

 

Останні новини

10.08.2026
17:00
Моніторинг способу життя у податковій сфері: НАЗК виявило ознаки необґрунтованого активу на понад 2,2 млн грн
11:40
Недостовірне декларування на понад 13 млн грн: судитимуть міграційника Хмельниччини за матеріалами НАЗК та ДБР
07.08.2026
09:12
Актуальні вакансії в НАЗК: фінансування та звітність політичних партій, графічний дизайн та роз’яснювальна робота
06.08.2026
15:58
Пріоритети антикорупційної політики в контексті вступу України до ЄС: Всеволод Ченцов та Віктор Павлущик скоординували позиції
10:08
Моніторинг способу життя: екскерівнику логістики Повітряних Сил ЗСУ повідомили про підозру у незаконному збагаченні
04.08.2026
17:04
Контроль повноти декларацій: чотирьох посадовців оштрафували за матеріалами НАЗК, ще три обґрунтовані висновки направлено до Нацполіції
14:38
До 10 серпня політичні партії мають подати звіти за IІ квартал 2026 року
03.08.2026
17:22
Завершилася друга кампанія звітування про лобістську діяльність: більш ніж удвічі зросла кількість предметів лобіювання та клієнтів
16:00
Недостовірне декларування: ексспівробітник Київського СІЗО не задекларував майно на майже 3,9 млн грн
09:50
Повні перевірки: ще двох депутатів притягнуто до відповідальності за недостовірне декларування
31.07.2026
15:18
За матеріалами НАЗК судитимуть екскерівника ДСНС Вінниччини, який приховав активи на понад 14,5 млн грн
11:02
Завищені ціни на держзакупівлях і витік службової інформації: результати моніторингу щодо конфлікту інтересів і перевірок держпідприємств у І півріччі 2026 року
10:36
НАЗК запрошує громадськість до електронних консультацій щодо змін до Порядку ведення Єдиного порталу повідомлень викривачів
09:31
НАЗК завершило автоперевірки декларацій за 2025 рік
30.07.2026
14:08
Депутат з Рівненщини отримав вирок за недостовірне декларування
12:11
Корупційні ризики у лісовому господарстві: НАЗК провело моніторинг імплементації рекомендацій
29.07.2026
15:23
До завершення кампанії звітування щодо лобістської діяльності залишилося три дні
28.07.2026
18:00
Хотів підкупити працівника НАЗК за 30 тис. дол. США: ДБР затримало керівника Львівського обласного Держгеокадастру
14:30
Цивільна конфіскація: з родини експосадовця Мін’юсту стягнуть понад 900 тис. грн від продажу Land Rover
14:07
Реєстр прозорості: оновлення інтерфейсу заповнення звіту щодо лобіювання
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua