З точки зору експертного середовища, серед різних типів корупції найбільшим викликом для України є корупція на найвищому рівні. За результатами дослідження «Корупція в Україні 2025: погляд та оцінки експертів», яке презентували в Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК), загрозливість топ-корупції відзначили 87% опитаних фахівців у сфері запобігання та протидії корупції. Корупцію у бізнесі вважають серйозною проблемою 76% експертів, а повсякденну побутову корупцію – 43%.
«Запит на системні зміни у сфері публічного управління залишається надзвичайно високим. Дослідження також чітко показало сфери, де корупція сприймається як найбільш поширена: митниця, будівництво та відбудова, оборона, енергетика, державна власність, публічні закупівлі. Це саме ті сфери, які сьогодні є критичними для країни. І це не випадково, адже там, де є найбільші ресурси, виникають і найбільші ризики», — заявив Голова НАЗК Віктор Павлущик.

У рамках цього дослідження опитали 369 фахівців, обізнаних із питаннями формування, реалізації та аналізу антикорупційної політики держави.
Як зазначила старша спеціалістка проєктів Програми підтримки ОБСЄ для України Наталія Романова, результати дослідження дають змогу чіткіше визначити галузі, які мають найбільші корупційні ризики, і сформувати ефективні механізми для їх мінімізації, визначити ключові пріоритети вдосконалення антикорупційної політики та виробити узгоджені дії влади, бізнесу та громадянського суспільства.
Сприйняття поширеності корупції в Україні серед експертів є нижчим, ніж в оцінках бізнесу та населення. Так, 65% опитаних фахівців вважають, що корупція «дуже» або «дещо поширена» в Україні. Натомість за результатами опитування населення і бізнесу за 2025 рік про суттєву поширеність корупції повідомили 90% громадян і 76% представників бізнесу.
«Ми запитали також, як змінився за останні 12 місяців рівень корупції в Україні. 33% експертів відповіли, що вона зросла, 41%, – що вона не змінилася, 20%, – що зменшилася. Серед населення оцінка значно песимістичніша: зростання корупції відзначають 66% опитаних українців. Це свідчить про медійність теми корупції: чим більше про неї говорять, тим вищим здається її рівень», — прокоментував Олексій Антипович, директор соціологічної групи Rating Group, що проводила експертне опитування.

Водночас близько половини фахівців, оцінюючи наявні тенденції, налаштовані оптимістично і очікують зниження рівня корупції, і тільки близько третини говорить про можливе зростання.
«У найближчі роки Україна може досягти зниження реального досвіду корупції до прийнятного європейського рівня. Для цього потрібно зосередитися на запроваджені подальших галузевих реформ, які матимуть антикорупційний ефект, і розбудові загальної системи запобігання та протидії корупції — починаючи від інструментів формування антикорупційної політики, інституту конфлікту інтересів, фінансового контролю, викривачів і закінчуючи забезпеченням невідворотності відповідальності. Саме такий підхід ми заклали в проєкт Антикорупційної стратегії на 2026-2030 роки», — зазначив заступник Голови НАЗК Дмитро Калмиков.

За словами Володимира Харченка, керівника відділу узагальнення даних про корупцію та протидію їй Управління антикорупційної політики НАЗК, відповідальність за подолання корупції в Україні експерти першочергово покладають на НАБУ, НАЗК та Верховну Раду України. Понад половина респондентів вважають ефективною діяльність ключових антикорупційних інституцій: НАБУ, САП, ВАКС та НАЗК. Водночас більшість інших державних органів отримали негативні оцінки, зокрема правоохоронні органи (СБУ, ДБР, Національна поліція України та прокуратура).

У рамках дослідження також розрахували індекс сприйняття поширеності корупції у сферах та сформували загальний рейтинг 48 сфер. За оцінками експертів, до найбільш корумпованих сфер належать:
- митна справа;
- будівництво та інфраструктура;
- безпека та оборона;
- управління об’єктами державної власності;
- енергетика;
- земельні відносини;
- лісове та мисливське господарство;
- забезпечення правопорядку та протидія злочинності;
- публічні закупівлі;
- державне регулювання азартних ігор і лотерей;
- надрокористування.
Найменш корумповані сфери за оцінками експертів — зовнішні зносини, цифровізація та статистика.
Дослідження доступне тут.
Відео презентації дослідження https://youtu.be/s2BxV3PgXEo
Довідково. Дослідження проведене на замовлення та за Методологією НАЗК соціологічною компанією Rating Group за фінансового сприяння Програми підтримки ОБСЄ для України.
Участь в опитуванні взяли дві категорії респондентів:
- науковці, аналітики, представники закладів вищої освіти, науково-дослідних установ, аналітичних центрів, які займаються вивченням явища корупції та її форм, теорії та практики запобігання і протидії корупції, пошуком способів удосконалення антикорупційного і пов’язаного з ним законодавства, а також представники міжнародних організацій та донорів, які протягом останніх двох років надавали Україні міжнародну технічну допомогу у сфері запобігання і протидії корупції, громадських об’єднань, медіа, незалежні експерти та громадські активісти, які опікуються проблемою корупції в Україні;
- представники державних органів та органів місцевого самоврядування, які займаються формуванням та/або реалізацією антикорупційної політики, здійснюють досудове розслідування або правосуддя у провадженнях про корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення.





