НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Чотири роки НАЗК 2.0: формування культури доброчесності, навчальна платформа Study.nazk та спільнота освітян у школах

За останні чотири роки команда Управління просвітницької роботи та навчальних програм (Офіс доброчесності НАЗК) розпочала трансформацію шкільної освіти на засадах прозорості та доброчесності, започаткувала комплексну роботу з молоддю щодо формування нульової толерантності до корупції, сформувала цілісну структуру навчання публічних службовців з питань доброчесності та розробила низку інструментів для ефективної роботи антикорупційних уповноважених. 

“Формування культури доброчесності є одним із пріоритетів роботи Національного агентства. Ми започаткували співпрацю зі школами та закладами вищої освіти (ЗВО), адже важливо закладати такі цінності та знання ще з дитинства. Для публічних службовців розробили низку онлайн-курсів і тренінгів з тем доброчесності та антикорупції, які є корисними в щоденній роботі”, –  зазначив в.о. Голови НАЗК Ярослав Любченко. 

Стратегія формування нульової толерантності до корупції, розроблена у 2021 році, визначила  траєкторію  руху для того, щоб кожен громадянин свідомо знав і обирав доброчесні стратегії поведінки.

“До перезавантаження НАЗК системно не займалося просвітницькою та навчальною роботою. В березні 2020 року було створено Управління просвітницької роботи та навчальних програм. Нашою метою стало формування нульової толерантності до корупції у громадян та публічних службовців, починаючи з молоді. Адже запит на справедливість за цей час суттєво зріс і важливо пояснювати громадянам, як протидіяти корупції, як діяти у випадках, коли вимагають “подяку” за отримання певних послуг. За цей час ми запустили низку цікавих і корисних проектів, курсів, тренінгів  для школярів, студентів, освітян, антикорупційних уповноважених і публічних службовців, постійний інтерес до яких свідчить про важливість теми”, – зазначила керівниця Управління Ірина Чаговець. 

З 2021 року у 16 закладах освіти з усієї України запроваджено систему антикорупційної освіти в межах проекту “Прозора школа”.

У 2022 році НАЗК розробило антикорупційний курс для дев’ятикласників. Такі курси є ефективним інструментом для виховання молоді та формування найкращих моделей суспільної взаємодії. Як пілотний цей курс  був представлений у 16 закладах освіти і продемонстрував свою ефективність в процесі формування нульової толерантності до корупції. 

У 2023 році команда НАЗК почала розбудову  Спільноти освітян, об’єднаних цінностями доброчесності. До спільноти долучаються школи, які прагнуть впроваджувати доброчесність в освітній процес на щоденній основі. Наразі працює вже 12 хабів, які об’єднали понад 380 шкіл. Офіс доброчесності розробив “Освітній навігатор” – посібник рекомендацій для адміністрацій закладів середньої освіти. Наразі він був представлений як пілотний у п’яти закладах освіти та доопрацьовується.

Експерти НАЗК долучились до розробки рекомендацій щодо трансформації освітнього середовища на засадах прозорості та доброчесності для закладів вищої освіти, зокрема керівництва, антикорупційних уповноважених та студентства.

Ще одним важливим проектом є навчальна дисципліна  “Антикорупція та доброчесність” для студентів 1-2 курсів ЗВО, який розробила команда Офісу доброчесності у 2023 році. Цей курс представлений як пілотний в десяти ЗВО, де було залучено понад 800 студентів та студенток.

У 2020 році запущено базовий курс для вчителів “Прозора школа: як побудувати доброчесне середовище”. Його пройшли уже понад 33 тис. освітян.

Для педагогів запущено онлайн-курс “Навчати(ся): що розповісти про доброчесність на уроці, 6 кроків до доброчесності: від теорії до практики”, який допоможе детальніше розібратись, що таке доброчесність, який вона має зв’язок з антикорупцією і як про це говорити з учнями. 

Офіс доброчесності НАЗК розробляє також онлайн-курси, за допомогою яких  можна поглибити свої знання з антикорупції та доброчесності. У 2022 році запущено навчальну платформу Study.nazk, де вже є 24 онлайн-курси та зареєстровано понад 110 тис. користувачів.

На курсі “Основи антикорупції для всіх і кожного” кожен охочий може дізнатися більше про теми доброчесності та антикорупції, антикорупційної інфраструктури тощо. Розроблено онлайн-курси про фінансову доброчесність та запобігання конфлікту інтересів: “Декларуйся-2022", “Зрозуміло про конфлікт інтересів”, “Все про антикорупцію для публічних службовців”. У 2023 році в межах  навчальної програми "Доброчесна влада" команда Офісу доброчесності НАЗК запустила серію з восьми нових курсів для державних службовців, представників органів місцевого самоврядування, поліцейських, суддів і депутатів.  Зокрема, це курси “Доброчесна влада”, “Доброчесна державна служба”, “Доброчесна громада, Доброчесна поліція, Доброчесна судова влада, Доброчесні законотворці.

У нових курсах від команди Офісу доброчесності (курсі для керівників і курсі для новачків на публічній службі) були застосовані нові підходи. Так, курс “Розбудова доброчесних організацій” є лаконічним дороговказом для керівників організацій публічних і приватних сфер про систему побудови та підтримки доброчесних організацій, який ґрунтується на “Посібнику для керівника”. Для тих, хто лише починає свій шлях на державній службі, розроблено курс “Новачок на публічній службі”.  Це унікальний інтерактивний курс, на якому учасник  у форматі симулятора може пережити та вирішити шість реальних ситуаційних кейсів  з  публічної служби. 

НАЗК системно опікується професійним розвитком антикорупційних уповноважених і постійно розробляє нові навчальні матеріали. Зокрема, розроблено Стратегію навчання та розвитку антикорупційних уповноважених на 2022–2025 роки, а у 2022 році розроблено професійний стандарт "Уповноважений з антикорупційної діяльності”, який закладає фундамент для розвитку професійної освіти антикорупційних професіоналів, встановлює стандарти якості праці, визначає загальні та професійні компетенції, а також функціонал уповноважених. 

На  навчальній платформі Study.NAZK створено та розміщено шість онлайн-курсів для антикорупційних уповноважених: “Візуй професійно!”, “На захисті прав викривачів”, “Конфлікт інтересів: від виявлення до врегулювання”,  “Робота з Єдиним порталом повідомлень викривачів”, “Впливай - викривай!” та  “Антикорупційний уповноважений”  (базовий курс для уповноважених осіб щодо того, з чого розпочати організацію ефективної антикорупційної роботи). 

Звіт про результати роботи НАЗК за чотири роки (2020-2023) за посиланням.

Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua