
Продовжуємо підсумовувати результати роботи Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) за чотири роки. Сьогодні розповідаємо про цифрову трансформацію та впровадження нових інструментів, які суттєво підвищили ефективність роботи команди НАЗК, стали зручними сервісами для публічних службовців та усіх, кого цікавлять теми доброчесності.
«Цифровізація та інновації – це основа доброчесності та ефективного запобігання корупції. Сучасні технології дозволяють не лише створити зручні сервіси для користувачів, а й мінімізувати рівень корупції. Цифровізація спрощує та пришвидшує процеси, робить їх прозорими», – зазначив в.о. Голови НАЗК Ярослав Любченко.
З 2020 року НАЗК розпочало використовувати продукти Atlassian, що допомогли автоматизувати процес управління проектами (Jira), розбудувати корпоративну систему управління знаннями (Confluence), створити віртуальний простір для комунікації всередині організації на платформі корпоративного месенджера Slack.
База знань НАЗК, що створена фахівцями у 2020 році, це зручний інформаційний ресурс для пошуку роз'яснень про електронне декларування, спеціальні перевірки, запобігання корупції та комплаєнс, конфлікт інтересів, звітування політичних партій та роботу реєстру POLITDATA тощо. Кожен користувач може швидко знайти тут відповіді на запитання, які його цікавлять, і зокрема щодо технічної допомоги в роботі з Реєстрами НАЗК.
У 2021 році розроблено Портал доброчесності (Антикорупційний портал) для антикорупційних уповноважених органів влади. Тут на одній платформі зібрано інформацію щодо професійного розвитку уповноважених осіб, кращих практик і досвіду, управління корупційними ризиками тощо. Крім того, в листопаді 2023 року Портал було доповнено новим онлайн-інструментом – Конструктором антикорупційних програм. Також на Порталі запустили оцінку антикорупційних уповноважених та тест на визначення рівня зрілості системи доброчесності в організації.
Портал «Війна і Санкції», створений силами НАЗК у 2022 році, став головною базою даних про санкції у світі. На сайті кожен може переглянути списки фізичних та юридичних осіб, які потрапили під санкції або повинні потрапити через свою активну підтримку війни проти України, іноземців, які продовжують працювати в росії, активи підсанкційних росіян, спортсменів, іноземні компоненти у зброї тощо. Минулого року НАЗК запустило новий розділ на порталі щодо політики доброчесності в мистецькій сфері, який допомагає простежити обіг творів мистецтва, які купують або продають підсанкційні росіяни. Також запустили першу в світі відкриту базу даних іноземних компонентів у зброї на порталі «Війна і санкції». Цей розділ містить інформацію про іноземні компоненти, знайдені у російському та іранському озброєнні, що використовується рф протягом повномасштабного вторгнення проти України починаючи з 24 лютого 2022 року.
У 2023 році фахівці НАЗК розробили Інформаційну систему моніторингу Державної антикорупційної політики (ІСМ ДАП). Це єдине середовище для обміну даними та спільної роботи фахівців 109 державних органів у рамках виконання заходів Державної антикорупційної програми на 2023-2025 рр. Завдяки цьому сайту кожен громадянин може відстежити як органи влади впроваджують антикорупційні заходи у різних сферах. Обсерваторія інновацій державного сектору OECP (OECD OPSI) внесла ІСМ ДАП до переліку найкращих практик в публічному секторі.
«НАЗК – сучасний та інноваційний державний орган. Протягом чотирьох років ми працювали над запровадженням нових інструментів управління для цифровізації всіх процесів та впровадження найсучасніших інструментів управління», – зазначив Дмитро Глущенко, керівник Відділу цифрової трансформації та інноваційного розвитку НАЗК.
У НАЗК впроваджено цілісну систему стратегічного планування за методологією Цілей та ключових результатів (Objectives and Key Results (OKR)) для реалізації Місії: «Будуємо доброчесну владу та справедливе суспільство». 60% ТОП-20 компаній світу використовують цю систему управління, яка є людиноцентричною, ґрунтується на визначення візії, місії, цінностей та стратегічних цілей організації. У 2023 році Порядок управління за методологією OKR затверджено наказом. Проект НАЗК відзначено спеціального визнання в рамках конкурсу European Public Sector Awards (EPSA) за впровадження методології OKR.
Крім того, у НАЗК розбудовано екосистему продуктів Google. Зокрема, завдяки отриманню 400 ліцензій на продукти Google Workspace вдалося підвищити продуктивність і якість комунікації працівників.
З аналітичним звітом про результати роботи НАЗК за чотири роки (2020-2023) можна ознайомитись тут.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про роботу НАЗК над удосконаленням та спрощенням процесу декларування впродовж 2020 – 2023 років, розвиток інституту викривання та формування державної антикорупційної політики в Україні, результати санкційної політики та моніторингу способу життя.