
За останні три тижні (25 липня – 12 серпня) країни наклали персональні санкції на понад 150 осіб, які причетні до війни росії проти України.
Швейцарія – 54 особи
Швейцарія істотно розширила санкційний список та синхронізувала свої списки із сьомим санкційним пакетом ЄС.
Під санкції потрапили, зокрема, близькі особи російських олігархів:
- син Сергія Чемезова, голови корпорації «Ростех» – Станіслав Чемезов;
- дочка Миколи Токарєва, генерального директора «Транснафти» – Майя Болотова;
- двоюрідний брат Олега Дерипаски, який володіє промисловим конгломератом «Російські машини» – Павло Єзубов.
Швейцарія застосувала санкції до військових та силовиків, які беруть участь у війні:
- Адам Делімханов – депутат держдуми рф, відповідальний за створення чеченських сил на Донбасі з березня 2022 року і за керівництво облогою Маріуполя, особисто брав участь у підготовці терактів з початку війни проти України;
- Ясар Хусейн Ібрагім – співвласник сирійської охоронної компанії, яка активно займається вербуванням сирійських найманців до України та яку контролює група Вагнера, що активно займається захистом інтересів росії (фосфати, газ та нафтові об’єкти) у Сирії;
- керівні особи Повітряно-космічних сил рф, що завдають ударів як по військових, так і по цивільних об'єктах в Україні;
- 9 осіб з керівництва Росгвардії, підрозділи якої були направлені в райони, що знаходяться під контролем російської влади для придушення протестів місцевого населення.
Потрапили під санкції й представники окупаційної влади:
- Євген Балицький – колишній народний депутат України, а зараз так званий «губернатор Запорізької області»;
- Олександр Сауленко – так званий «голова тимчасової адміністрації Бердянська та Бердянського району»;
- Олександр Кобець – так званий «мер Херсона»;
- Андрій Шевчик – так званий «мер Енергодара»;
- Володимир Рогов – так званий «представник військово-цивільної адміністрації Запорізької області»;
- Костянтин Іващенко – так званий «мер Маріуполя», який у цей період також потрапив під санкції США.
Велика Британія – 45
Серед підсанкційних осіб від Великої Британії опинились 28 губернаторів рф і керівників регіонів, які вперше потрапили під міжнародні санкції.
Велика Британія також наклала санкції на 8 військових, які допомагають рф вербувати сирійських та палестинських найманців.
Крім того, до санкційного списку Великої Британії додалися:
- колишні віце-президенти Роснєфті Дідьє Казіміро та Желько Руньє;
- міністр юстиції рф Костянтин Чуйченко;
- племінник олігарха Алішера Усманова Сарвар Ісмаїлов;
- Грем Вільям Філліпс – британський журналіст, блогер, до березня 2015 року – співробітник російських телеканалів Russia Today і «Звезда».
- Віталій Хоценко – «голова уряду» так званої «ДНР»
- Владислав Кузнєцов – так званий «перший заступник голови» так званої «ЛНР».
Канада – 43
Канада в цей період запровадила новий раунд санкцій проти військових, які вбивали та катували мирних жителів у Бучі – керівників військових частин 64-ї окремої мотострілецької бригади 35-ї загальновійськової армії.
Поміж них, Олександр Санчик – командувач 35-ї загальновійськової армії Східного військового округу. У період із лютого по квітень він керував діями підлеглих сил під час операції із спроби захоплення Києва із західного напрямку.
США – 15
Санкційні списки США поповнили олігархи та топ-менеджмент російських компаній:
- Андрій Мельніченко – основний бенефіціар міжнародного виробника добрив «Єврохім» і вугільної компанії «СУЕК», який належить до найвпливовішого кола російських бізнесменів;
- Дмитро Пумпянський – голова Ради директорів Трубної металургійної компанії, президент Групи Сінара – підтримує та отримує вигоду від співпраці з органами влади рф та державними підприємствами, включаючи Російські залізниці, Газпром та Роснефть;
- Олександр Пономаренко – голова правління аеропорту Шереметьєво;
- Віктор Рашніков – власник Магнітогорського металургійного комбінату (ММК), одного з найбільших у світі виробників сталі та одного з найбільших платників податків росії;
- Андрій Григорович Гур’єв та його син, Андрій Андрійович Гур’єв, – колишні керівники компанії «ФосАгро», однієї з провідних у світі виробників добрив на основі фосфатів.
Під санкції потрапив і провладний громадський діяч Олександр Іонов, який писав доноси на незалежні видання. Іонов – засновник Антиглобалістського руху росії, власник домену STOP-Imperialism. Принаймні з середини 2018 року Іонов є співробітником ФСБ, який використовує свої посади та різні компанії, щоб поширювати наративи кремля.
США додали до списку санкцій також главу Центру підтримки та розвитку громадської ініціативи «Креативна дипломатія» Наталію Бурлінову, діяльність якої фінансують російські спецслужби.
Під санкціями США тепер і кілька представників окупаційної влади та колаборантів:
- херсонські колаборанти Володимир Сальдо та Кирило Стремоусов;
- Сергій Єлісєєв – так званий голова «уряду» Херсонської області.
Слідкувати за санкціями, які накладають на фізичних та юридичних осіб через війну рф проти України, можна на порталі «Війна&санкції»: https://sanctions.nazk.gov.ua/.
