НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Обов’язок декларування військовослужбовцями і членами їх сімей: ключові аспекти

19.02.2025

Обов’язок декларування військовослужбовців є не лише механізмом запобігання корупції, а й елементом зміцнення довіри до Сил безпеки та оборони України. Про ключові аспекти декларування, які мають знати військові, читайте нижче.

Декларантами серед військовослужбовців є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та інших військових формувань, які:

  • обіймають штатні посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків;
  • спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків відповідно до законодавства.

Ознаки організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій військовослужбовців містяться у приписах ст. 28 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а їхній зміст наведено за цим посиланням.

Особа є військовою посадовою особою за умови як постійного, так і тимчасового виконання цих обов’язків, зокрема за розпорядженням уповноважених на те органів або особи. Старші офіцери, які не займають керівних посад, також є суб’єктами декларування, якщо вони спеціально уповноважені на виконання організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків згідно із законодавством або керують окремими ділянками робіт.

Військовослужбовці, які перебувають у розпорядженні вищого керівництва та не обіймають штатних посад, стають декларантами лише у випадку, коли на них покладаються відповідні організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські обов’язки, закріплені у відповідних документах.

Детальніше про те, хто є декларантом серед військовослужбовців Служби безпеки України, а також про окремі правила декларування для них читайте тут.

Категорії військовослужбовців, на яких не поширюються вимоги фінансового контролю, а також винятки описано  тут і тут.

Про відтермінування обов'язку подання декларацій для окремих категорій декларантів, зокрема і військовослужбовців та членів їхніх сімей, а також обставини, за яких відтермінування припиняється, ми писали тут.

Крім того, обов’язок подання декларацій відтерміновано для осіб, які перебувають на лікуванні внаслідок поранення, а також для тих, хто є  полоненими та інтернованими. Вони зобов’язані подати декларації не пізніше ніж через 90 днів з дня повернення на підконтрольну Україні територію або завершення лікування.

В умовах війни, коли наша країна бореться за свою свободу та незалежність, члени родин загиблих захисників і захисниць часто стикаються з надзвичайно важкими обставинами. І процедура декларування може стати для них додатковим психологічним і соціальним викликом. Проте щоб полегшити цей процес, ми вирішили надати кілька практичних рекомендацій для тих, хто опиняється в подібній ситуації, а також відповісти на найбільш наболілі питання — на знак поваги до кожного загиблого захисника і захисниці України…

Чи втрачають члени родини право на відтермінування декларування в разі загибелі родича, на якого розповсюджувалися окремі правила декларування? Так, в цьому випадку іншого законодавством не передбачено.  Вони зобов’язані подати декларації не пізніше 90 днів з дня загибелі рідного. 

Відомості про померлого у звітному періоді члена сім’ї не вказуються в декларації, однак відомості про таку особу відображаються у деклараціях попередніх звітних періодів (якщо декларант скористався правом на відтермінування і не подавав декларації за 2021 - 2023 роки)

Також підлягають декларуванню об’єкти декларування, які на будь-якому речовому праві належали померлій у звітному періоді особі у випадку, якщо:

  • право власності на об'єкти, які належали померлій особі, набуте декларантом або членом його сім’ї (родичами померлого) через спадкування.
  • декларант або його сім'я володіють чи користуються майном, що належало померлій особі, більше ніж половину днів протягом звітного періоду або на останній день звітного періоду — але за умови, що право володіння чи користування виникло щонайменше за 30 днів до останнього дня звітного періоду.

Важливо! Якщо декларант скористався правом на відтермінування і не подавав декларації за попередні звітні періоди, у разі загибелі родича, на якого розповсюджувалися окремі правила декларування, до 31 грудня звітного періоду, відомості про таку особу відображаються у деклараціях попередніх звітних періодів. 

Зазначимо, що додаткову консультацію з питань декларування можна отримати, звернувшись до уповноваженого підрозділу чи особи з питань запобігання та виявлення корупції в установі, де ви працюєте, або зателефонувавши на гарячу лінію Національного агентства за номером +38 (044) 200-06-94 в робочі дні з 09.00 до 18.00.

НАЗК висловлює глибоку повагу та вдячність захисникам і захисницям України за їхню відданість, сміливість і самовідданість у боротьбі за мир і незалежність нашої держави. Героям слава!

Останні новини

16.05.2025
16:00
Цивільна конфіскація: у дохід держави можуть стягнути понад 5,3 млн грн з родини екскерівника Одеської податкової
11:39
Субвенція на створення освітнього простору в школах: завдяки врахуванню рекомендацій НАЗК усунуто можливу корупційну схему
15.05.2025
11:12
Авторизація на провадження митної брокерської діяльності: завдяки врахуванню рекомендацій НАЗК усунуто можливість корупційних схем
09:29
Повні перевірки декларацій двох директорів КП Харкова: виявлено недостовірні відомості на понад 14 млн грн
14.05.2025
11:28
Конфлікт інтересів: кримінальні провадження за матеріалами НАЗК, обґрунтовані висновки і протоколи
13.05.2025
17:29
Як отримати інформацію з Реєстру порушників
09.05.2025
15:36
Повні перевірки: ДБР повідомило про підозру екскерівниці Дніпропетровської МСЕК за недостовірне декларування
13:00
ОЕСР відзначила суттєвий прогрес України у розбудові публічної та ділової доброчесності – Віктор Павлущик
11:18
Повні перевірки декларацій за квітень: НАЗК виявило порушення на майже 459 млн грн
08.05.2025
16:45
Цивільна конфіскація: САП за матеріалами НАЗК заявила позов щодо визнання необґрунтованою частини активу, оформленого на родичку чинного міністра агрополітики 
15:00
Моніторинг способу життя: 4,85 млн грн можуть стягнути в дохід держави з колишнього в.о. керівника Харківського ТЦК
12:20
НАЗК завершило перевірку ДП «Ліси України»: виявлено низку корупційних ризиків та ініційовано п’ять розслідувань
10:53
Міжвідомча робоча група щодо вступу у ЄС схвалила проєкт дорожньої карти «Верховенство права»: що передбачає блок “Боротьба з корупцією”
07.05.2025
18:49
Команда НАЗК на Чернігівщині: корупційні ризики у відбудові та закупівлі, інституційна спроможність антикорупційних уповноважених
09:30
НАЗК нагадує політичним партіям про необхідність подати звіти за I квартал 2025 року
06.05.2025
18:45
Нові вакансії в НАЗК: запрошуємо фахівців у сфері роботи антикорупційних уповноважених, антикорполітики та HR
16:15
Моніторинг способу життя: 5,5 млн грн можуть стягнути в дохід держави з ексначальника Запорізького ТЦК
12:18
Закон vs приватний інтерес: як врегулювати конфлікт посадовцям органів виконавчої влади
05.05.2025
11:39
Анонс Публічна презентація Огляду доброчесності та антикорупційної політики України ОЕСР
09:30
Цивільна конфіскація: ВАКС стягнув 2 млн грн з начальника відділу з питань нотаріату у Закарпатській області
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua