Співпраця з бізнесом
Загальна інформація
Розділ Х Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) передбачає заходи із запобігання корупції у діяльності юридичних осіб.
Так, одним із необхідних та обґрунтованих заходів із запобігання і протидії корупції у діяльності юридичної особи є розроблення та затвердження антикорупційної програми, яка являє собою комплекс правил, стандартів і процедур щодо виявлення, протидії та запобігання корупції у діяльності юридичної особи.
Методичні рекомендації щодо підготовки та реалізації антикорупційних програм юридичних осіб
Відповідно до частини другої статті 62 Закону в обов’язковому порядку антикорупційна програма затверджується керівниками:
- державних, комунальних підприємств, господарських товариств (у яких державна або комунальна частка перевищує 50 відсотків), де середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік перевищує п’ятдесят осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період перевищує сімдесят мільйонів гривень;
- юридичних осіб, які є учасниками попередньої кваліфікації, учасниками процедури закупівлі відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель», якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг), робіт дорівнює або перевищує 20 мільйонів гривень.
З метою створення та запровадження в Україні мінімальних стандартів для вищевказаних юридичних осіб, дотримання яких є обов’язковим для відповідності їх діяльності антикорупційним принципам, встановленим Законом та міжнародними актами і стандартами у цій сфері, Типову антикорупційну програму юридичної особи затверджено рішенням Національного агентства.
Роз’яснення застосування антикорупційного законодавства
У зв’язку з численними зверненнями до Національного агентства щодо призначення особи, відповідальної за реалізацію антикорупційної програми, та надання згоди на її звільнення інформуємо про таке.
- Частиною п’ятою статті 62 Закону передбачено, що в юридичних особах, зазначених у частині другій цієї статті Закону, для реалізації антикорупційної програми призначається особа, відповідальна за реалізацію антикорупційної програми (далі – Уповноважений), правовий статус якої визначається цим Законом.
- Згідно зі статтею 64 Закону Уповноважений є посадовою особою юридичної особи, що призначається відповідно до законодавства про працю керівником юридичної особи або її учасниками (засновниками) у порядку, передбаченому ухваленою антикорупційною програмою.
Звертаємо увагу, що антикорупційне законодавство визначає саме призначення особи на посаду Уповноваженого відповідно до законодавства про працю, а не покладання виконання обов’язків (визначення) на одного з працівників юридичної особи.
При цьому законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України (далі – Кодекс) та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього (частина перша статті 4 Кодексу).
- Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.
- Також стаття 21 Кодексу, яка регулює питання укладення трудових договорів, визначає, що працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Водночас, згідно із нормами Закону несумісною з діяльністю Уповноваженого є робота на посадах, зазначених у пункті 1 частини першої статті 3 Закону, а також будь-яка інша діяльність, яка створює реальний чи потенційний конфлікт інтересів з діяльністю юридичної особи.
Крім того, слід зазначити, що розірвання трудового договору з ініціативи керівника юридичної особи або її засновників (учасників) з особою, яка працює на посаді Уповноваженого, може бути здійснено за умови надання згоди Національним агентством.
Таким чином, Національне агентство надає згоду на звільнення особи з посади Уповноваженого за сукупності таких двох умов:
- особа працює на відповідній посаді в будь-якій юридичній особі, визначеній у частині другій статті 62 Закону;
- розірвання трудового договору з особою здійснюватиметься з ініціативи керівника юридичної особи або її засновників (учасників).
При цьому письмове інформування Національного агентства про звільнення особи з посади Уповноваженого, передбачене частиною шостою статті 64 Закону, здійснюється керівником юридичної особи незалежно від підстав такого звільнення.
Нормативне і методологічне забезпечення
- Порядок надання згоди Національним агентством з питань запобігання корупції на звільнення особи, відповідальної за реалізацію антикорупційної програми, затверджений рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 07 жовтня 2016 року № 74, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 листопада 2016 року за № 1542/29672
- Типова антикорупційна програма юридичної особи, затверджена рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 02 березня 2017 року № 75, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09 березня 2017 року за № 326/30194
- Методичні рекомендації щодо підготовки та реалізації антикорупційних програм юридичних осіб, затверджені рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 22 вересня 2017 року № 743