НАЗК
UA 01103 Київ бульвар Миколи Міхновського, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

Громадська рада при НАЗК закликає відкликати законопроєкт стосовно контролю політичних партій

Сьогодні на сайті Верховної Ради оприлюднено текст законопроєкту №5253, який було ініційовано представниками всіх депутатських фракцій та груп. Серед іншого, законопроєктом пропонується встановити, що НАЗК не уповноважене оцінювати фіктивність правочинів та ринковість вартості послуг.

Очевидно, що ця ініціатива народних депутатів викликана останніми рішеннями НАЗК щодо зупинки державного фінансування одразу трьох парламентських партій: Слуга народу, Батьківщина та Голос. У частині випадків підставою для зупинки державного фінансування стали виявлені ознаки фіктивності правочинів та завищення вартості послуг, оплачених коштом платників податків.

Громадська рада поділяє думку, що рішення про застосування санкцій такого рівня мають бути об’єктивними та обґрунтованими, а самі санкції  – пропорційними до порушень. Разом з тим, законодавці пропонують рішення, яке може позбавити НАЗК можливості контролювати витрати держкоштів політичними партіями. Потенційно, це може призвести до безкарного виведення державних коштів з партійних рахунків для їх подальшого використання в цілях, не пов’язаних з діяльністю партії, або ж заборонених законом.

Також Громадська рада звертає увагу народних депутатів, що при Парламенті вже понад рік функціонує робоча група, яка напрацьовує нову редакцію закону “Про політичні партії в Україні”. До участі в робочій групі були запрошені представники всіх парламентських фракцій, представники експертних організацій тощо. Напрацьований текст законопроєкту зараз оцінюється експертами Венеціанської комісії та ОБСЄ. Після отримання висновків текст законопроєкту може бути доопрацьований.

Зважаючи на неодноразові спроби внесення точкових, не обговорених раніше та не обґрунтованих змін до законодавства про політичні партії, Громадська рада закликає Парламент замість розгляду законопроєкту №5253, долучитися до обговорення комплексних та збалансованих змін в рамках роботи над новою редакцією закону “Про політичні партії в Україні”.

Будь-яке рішення, яке ускладнює чи унеможливлює контроль за витрачанням політичними партіями державних коштів, потенційно може негативно вплинути на саме сприйняття громадянами державного фінансування партій, тоді як держфінансування є вкрай важливим фактором, що сприяє незалежності партії від великого бізнесу.

Громрада закликає відкликати законопроєкт №5253 та активніше долучить до напрацювання проєкту Закону України ”Про політичні партії”. Альтернативним рішенням може бути відкрита дискусія щодо запропонованих змін із залученням контролюючого органу, партій та експертного середовища.

Посилання скопійовано
Версія для друку
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр