НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...
1

Про державне фінансування політичних партій

Герб України

Державне фінансування статутної діяльності політичних партій, відповідно до внесених змін до Закону України “Про політичні партії в Україні”, розпочалося з третього кварталу 2016 року.

У 2016 – 2019 роках право на отримання державного фінансування статутної діяльності мали 6 політичних партій.

Національне агентство у 2016 році забезпечило реалізацію вимоги Закону України «Про політичні партії в Україні» щодо надання державного фінансування статутної діяльності політичних партій на суму 167 647,625 тис. гривень.

У 2017 році політичним партіям, які отримали право на державне фінансування статутної діяльності було перераховано 442 399,4 тис. гривень.

На фінансування статутної діяльності політичних партій у 2018 році з державного бюджету було виділено 513 671,30 тис. гривень.

У 2019 році Національним агентством було забезпечено реалізацію вимоги Закону України «Про політичні партії в Україні» щодо надання державного фінансування статутної діяльності політичних партій на суму 565 680,50 тис. гривень.

У 2020 році, відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні» право на отримання державного фінансування мають п’ять політичних партій, які у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року отримали не менше п’яти відсотків голосів виборців: «Слуга Народу», «Опозиційна платформа – За життя», «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», «Європейська Солідарність», «ГОЛОС».

За бюджетною програмою «Фінансування статутної діяльності політичних партій» Національному агентству у 2020 році затверджено видатки в обсязі 283 530,9 тис. гривень.

Державне фінансування політичних партій підвищило рівень фінансової, організаційної та кадрової спроможності партій, дозволило диверсифікувати джерела фінансування партійної діяльності, зменшило рівень залежності партій від великих донорів, зменшило ризики корупції у політиці за рахунок зменшення залежності партій від приватних донорів, дало змогу компенсувати скорочення кількості членів партій і, відповідно, надходжень від членських внесків, переорієнтувати діяльність партій з постійного пошуку джерел фінансування на внутрішньопартійний розвиток, створило умови для чесної та вільної політичної конкуренції, розвитку нових партій.

Законом України «Про політичні партії в Україні» було запроваджено не тільки державне фінансування політичних партій, але й щоквартальну звітність для політичних партій, встановлено максимальний розмір суми внеску від фізичних та юридичних осіб, та передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання звітів політичних партій, подання завідомо недостовірних відомостей у звітах політичних партій, порушення порядку надання або отримання внесків, порушення порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичних партій. Завдяки чинному Закону України «Про політичні партії в Україні» відповідальність політичних партій за різноманітні порушення збільшилася й чіткіше врегульована.

Таким чином, державне фінансування статутної діяльності політичних партій є ключовим інструментом підвищення фінансової прозорості діяльності політичних партій.

Посилання скопійовано
Версія для друку
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр