НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Висновок антикорупційної експертизи проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України»

Картка проєкту

Розробник проєкту постанови: Міністерство культури та інформаційної політики України (МКІП) Мета проєкту постанови – створення правових підстав для сприяння у виїзді за  межі України працівників закладів культури, закладів освіти сфери культури, телерадіоорганізацій (суб'єктів у сфері аудіовізуальних медіа) і пов’язаних осіб, незалежних фізичних осіб, які провадять свою діяльність у сфері культури та мистецтва, інформаційної безпеки, стратегічних комунікацій або аудіовізуальних медіа - громадян України  чоловічої статі віком від 18 до 60 років для  забезпечення інформаційної безпеки,  здійснення мистецької, освітньої діяльності тощо, спрямованої на протидію збройній агресії російської федерації проти України, популяризації української культури за кордоном, представлення України у міжнародних заходах Проєкт постанови надіслано відповідно до § 372 Регламенту Кабінету Міністрів України  
 

Резюме антикорупційної експертизи

За результатами антикорупційної експертизи проєкту постанови Національне агентство ідентифікувало корупціогенний фактор, що зумовлює потребу в його доопрацюванні, а саме – наділення МКІП та Мінцифри дискреційними повноваженнями щодо визначення кола осіб, які можуть здійснювати перетин державного кордону.  

Опис виявленого корупціогенного фактора

Встановлення або розширення дискреційних повноважень органу державної влади чи органу місцевого самоврядування або особи, уповноваженої на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування, за відсутності визначення вичерпних випадків, підстав, форм, строків, порядку здійснення таких повноважень, контролю за їх здійсненням та відповідальності за можливі зловживання під час їх здійснення У проєкті постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України» (далі – проєкт Постанови) пропонується внести зміни до Правил перетину державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, та доповнити Правила п. 218 та п. 219 (далі – проєкт Змін). Згідно з абз. 1 п. 2 19 проєкту Змін у разі введення на території України воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, що провадять професійну діяльність у сферах інформаційної безпеки, стратегічних комунікацій або аудіовізуальних медіа, зокрема, що є працівниками телерадіоорганізацій (суб’єктів у сфері аудіовізуальних медіа), і пов’язаних з ними осіб через державний кордон України здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України та наявності у них документів, які підтверджують необхідність здійснення поїздки за межі України. Підтвердними документами для перетину державного кордону особами, зазначеними в абз. 1 п. 2 19 проєкту Змін, є, зокрема, лист МКІП або Мінцифри (у разі участі у заходах, пов’язаних із забезпеченням функціонування мультимедійної платформи «UNITED 24» (UNITED 24 MEDIA). Однак запропонований в п. 219 проєкту Змін перелік осіб, які зможуть здійснювати перетин державного кордону, не є виключним, що, в свою чергу, створює можливість для перетину кордону необмеженим колом осіб. Крім того, у проєкті Змін відсутні положення, що визначають поняття «пов’язані особи» та перелік документів, які підтверджують зазначену умову. Як наслідок, передбачене регулювання може бути використане для створення корупційної схеми і включення необмеженого кола осіб до відповідного переліку. Таким чином, відсутність виключного переліку осіб, які зможуть здійснювати перетин державного кордону, наділяє МКІП та Мінцифри дискреційними повноваженнями щодо визначення кола осіб, які можуть здійснювати перетин державного кордону, та створює умови для корупційних зловживань. Рекомендація НАЗК: в абз. 1 п. 2 19 проєкту Змін визначити вичерпний перелік осіб, які можуть здійснювати перетин державного кордону.  

Висновок:

проєкт постанови містить корупціогенний фактор та потребує доопрацювання з урахуванням наданої рекомендації.   Голова Національного агентства з питань запобігання корупції                                                                    Олександр НОВІКОВ
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua