ВИСНОВОК
антикорупційної експертизи проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання державної підтримки молодіжним та дитячим громадським об’єднанням шляхом надання бюджетних грантів як інституційної підтримки за рахунок коштів державного бюджету та внесення зміни до пункту 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів державної молодіжної політики та утвердження української національної та громадянської ідентичності»
Картка проєкту
|
Розробник проєкту постанови: Міністерство молоді та спорту України |
Метою прийняття акта є створення ефективного механізму підтримки молодіжних та дитячих громадських об’єднань шляхом надання бюджетних грантів як інструменту інституційної підтримки за рахунок коштів державного бюджету, спрямованого на зміцнення їхньої організаційної, фінансової та кадрової спроможності, а також забезпечення сталого розвитку |
Проєкт постанови надіслано відповідно до |
Резюме антикорупційної експертизи
За результатами антикорупційної експертизи проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання державної підтримки молодіжним та дитячим громадським об’єднанням шляхом надання бюджетних грантів як інституційної підтримки за рахунок коштів державного бюджету та внесення зміни до пункту 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів державної молодіжної політики та утвердження української національної та громадянської ідентичності» (далі – проєкт постанови) Національне агентство ідентифікувало корупціогенні фактори, які зумовлюють потребу в його доопрацюванні, а саме:
використання норм, які можуть призвести до неоднозначної правозастосовної практики та прийняття суб’єктивних рішень уповноваженим органом;
наділення надмірними дискреційними повноваженнями Український молодіжний фонд під час здійснення технічного узгодження умов надання бюджетного гранту суб’єктам подання.
Опис виявлених корупціогенних факторів
I. Нечітка, з порушенням принципу юридичної визначеності, регламентація прав, обов'язків чи відповідальності фізичних (юридичних) осіб у будь-якій сфері правового регулювання
1.1. Проєктом постанови передбачається затвердити Порядок надання державної підтримки молодіжним та дитячим громадським об’єднанням шляхом надання бюджетних грантів як інституційної підтримки за рахунок коштів державного бюджету (далі – проєкт Порядку).
У п. 9 проєкту Порядку передбачено вичерпний перелік документів, які необхідно подати суб’єктам подання для участі у конкурсному відборі проектів інституційного розвитку (далі – конкурс).
Разом з тим п. 8 проект Порядку визначено, що у оголошенні про проведення конкурсу, яке оприлюднюється Українським молодіжним фондом (далі – Фонд) зазначається зокрема, перелік документів, необхідних для участі у конкурсі.
Вказана суперечність може призвести до неоднозначного тлумачення норм проєкту Поряду та наділення Фонду дискреційним повноваження щодо можливості встановлення вимог подачі документів, які не передбачені п. 9 проєкту Порядку.
Рекомендації:
у п. 8 проєкту Порядку після слів «перелік документів, необхідних для участі у конкурсі» доповнити уточненням «визначених у п. 9 цього Порядку».
1.2. Згідно аб. 4 п. 9 у разі виявлення Фондом фактів подання у конкурсній пропозиції істотної недостовірної інформації, що могла вплинути або вплинула на результати оцінювання суб’єкта подання чи прийняття рішення про надання бюджетного гранту, Фонд припиняє розгляд такого проекту інституційного розвитку (плану інституційного розвитку) на будь-якому етапі конкурсу.
Разом з тим, у аб. 5 цього ж пункту вказано, що встановлення Фондом подання недостовірної інформації суб’єктом подання після укладення Фондом та суб’єктом подання договору про надання бюджетного гранту є підставою для розірвання Фондом зазначеного договору в односторонньому порядку.
Враховуючи те, що проєкт Порядку не містить чітких критерії визначення істотності чи неістотності для встановлення достовірності інформації, а також непослідовного зазначення таких норм у проєкті акта, вказане створює умови для прийняття суб’єктивних рішень Фондом під час визначення недостовірності інформації, поданої суб’єктами подання для участі у конкурсі.
Рекомендації:
у аб. 4 п. 9 проєкту Порядку слово «істотної» виключити.
II. Встановлення або розширення дискреційних повноважень органу державної влади чи органу місцевого самоврядування або особи, уповноваженої на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування, за відсутності визначення вичерпних випадків, підстав, форм, строків, порядку здійснення таких повноважень, контролю за їх здійсненням та відповідальності за можливі зловживання під час їх здійснення
Згідно п. 18 проєкту Порядку на третьому етапі конкурсу Фонд на підставі сформованого рейтингового списку та в межах прогнозного обсягу фінансування здійснює технічне узгодження умов надання бюджетного гранту із суб’єктами подання. За результатами технічного узгодження дирекція Фонду приймає рішення про затвердження переліку переможців конкурсу та надання їм інституційної підтримки.
Разом з тим, п. 19 проєкту Порядку передбачено, що у разі неможливості приведення умов використання бюджетного гранту у відповідність до вимог законодавства за результатами технічного узгодження, Фонд приймає рішення про відмову у наданні бюджетного гранту.
Проте проєкт Порядку не містить:
- вичерпного перелік умов, що підлягають узгодженню між Фондом та суб’єктом подання;
- чітких строків проведення процедури технічного узгодження;
- прозорих та вичерпних підстав для прийняття рішення Фондом про можливість чи неможливість технічного узгодження умов з суб’єктом подання.
Відсутність у проєкту Порядку основним вимог до процедури технічного узгодження умов у поєднанні із правом Фонду відмовляти у наданні гранту призводить до наділення останнього надмірним дискреційними повноваженнями.
Запропоноване проєктом Порядку регулювання може призвести до зловживання своїми повноваження з боку Фонду, а також може створити умови для отримання / надання неправомірної вигоди для прийняття відповідного управлінського рішення.
Рекомендація:
доопрацювати проєкт Порядку з урахування вище вказаних зауважень та передбачити основні вимоги до процедури технічного узгодження умов надання бюджетного гранту із суб’єктами подання.
Висновок:
проєкт постанови містить корупціогенні фактори та потребує доопрацювання.
Голова Національного агентства
з питань запобігання корупції Віктор ПАВЛУЩИК