НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Висновок антикорупційної експертизи проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та проведення атестації, критеріїв і методики оцінювання доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів під час проведення атестації»

Картка проєкту

Розробник проєкту постанови:

Міністерство фінансів України

Метою проєкту постанови є підтвердження належного рівня доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів, встановлення чіткого та регламентованого механізму проведення одноразової атестації посадових осіб митних органів

Проєкт постанови надіслано відповідно до § 372 Регламенту Кабінету Міністрів України

Резюме антикорупційної експертизи

За результатами антикорупційної експертизи проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та проведення атестації, критеріїв і методики оцінювання доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів під час проведення атестації» (далі – проєкт постанови) Національне агентство ідентифікувало корупціогенний фактор, а саме порушення принципу юридичної визначеності, що може вплинути на об’єктивність та неупередженість процедури атестації посадових осіб митних органів і створює умови для прийняття посадовими особами рішень в умовах конфлікту інтересів.

Опис виявлених корупціогенних факторів

І. Нечітка, з порушенням принципу юридичної визначеності, регламентація прав, обов’язків чи відповідальності фізичних (юридичних) осіб у будь-якій сфері правового регулювання

1. Проєкт постанови, яким пропонується затвердити Порядок організації та проведення атестації, критерії і методику оцінювання доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів під час проведення атестації (далі – проєкт Порядку), розроблено на виконання абз. 7 п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 17.09.2024 № 3977-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестації посадових осіб митних органів» (далі – Закон).

При цьому в абз. 46 п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що члени атестаційної комісії зобов’язані, зокрема, повідомляти атестаційну комісію про те, що член атестаційної комісії перебуває чи перебував в особистих чи ділових стосунках із посадовою особою митного органу, яка проходить атестацію в цій атестаційній комісії, та/або про наявність іншого конфлікту інтересів або обставин, що можуть вплинути на об’єктивність та безсторонність під час прийняття таким членом атестаційної комісії рішення стосовно особи, яка проходить атестацію, і відмовлятися (заявляти самовідвід) від участі у збиранні інформації, розгляді питання про таку особу і голосуванні стосовно неї. Порядок врегулювання конфлікту інтересів членів атестаційної комісії і членів її секретаріату визначається порядком організації та проведення атестації посадових осіб митних органів.

Разом з цим проєкт Порядку не містить положень щодо врегулювання конфлікту інтересів членів атестаційної комісії та членів її секретаріату, процедури їх відмови (самовідводу) від участі у збиранні інформації, розгляді питання про особу, яка проходить атестацію, і голосуванні стосовно неї.

Зазначене може вплинути на об’єктивність та неупередженість процедури атестації посадових осіб митних органів і створює умови для прийняття посадовими особами рішень в умовах конфлікту інтересів.

Рекомендація НАЗК:

у проєкті Порядку визначити процедуру:

- врегулювання конфлікту інтересів членів атестаційної комісії та членів її секретаріату;

- самовідводу членів атестаційної комісії та членів її секретаріату від участі у збиранні інформації, розгляді питання про особу, яка проходить атестацію, і голосуванні стосовно неї.

2. У п. 1 проєкту Порядку передбачено, що він визначає механізм проведення одноразової атестації посадових осіб митних органів, критерії і методику оцінювання доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів під час проведення атестації відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестації посадових осіб митних органів» з метою підтвердження належного рівня доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів.

Відповідно до п. 23 проєкту Порядку оцінка доброчесності включає вимоги щодо чесності та неупередженості; дотримання етичних норм у професійній діяльності; відсутності сумнівів щодо законності джерел доходів і майна; відповідність рівня життя задекларованим доходам.

Оцінка професійної компетентності включає вимоги щодо рівня знань, комунікаційних навичок, спроможності працювати в умовах стресу, лідерських якостей і здатності до прийняття рішень у складних ситуаціях.

Оцінювання відповідності критеріям доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів здійснюється шляхом проведення співбесіди з такими особами.

Проте проєкт Порядку не містить методики оцінювання доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів під час проведення атестації, що унеможливлює встановлення єдиних підходів до проведення оцінювання доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів.

Тому відсутність вищезазначеної методики оцінювання створює умови для правової невизначеності щодо механізму оцінювання доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів, допускає наявність суб’єктивних підходів при прийнятті атестаційною комісією рішень і, як наслідок, створює передумови для вчинення корупційних правопорушень або правопорушень, пов’язаних з корупцією.

Рекомендація НАЗК:

доповнити проєкт Порядку методикою оцінювання доброчесності та професійної компетентності посадових осіб митних органів під час проведення атестації.

 

Висновок: проєкт постанови містить корупціогенний фактор та потребує доопрацювання з урахуванням наданих рекомендацій.

 

Голова Національного агентства з питань запобігання корупції                                                                                                                          Віктор ПАВЛУЩИК

Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua