НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Висновок антикорупційної експертизи проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію проєкту «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні»

Картка проєкту

Розробник проєкту постанови:

Міністерство освіти і науки України (МОН)

Мета проєкту постанови – забезпечення використання коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою 2201620 «Створення Центрів професійної досконалості», що будуть спрямовані на  закупівлю товарів, робіт та послуг, необхідних для реалізації проєкту, опис якого наведено в додатку A до Фінансової угоди «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні» між Україною та Європейським інвестиційним банком»

Проєкт постанови надіслано відповідно до § 372 Регламенту Кабінету Міністрів України

 

 

Резюме антикорупційної експертизи

За результатами антикорупційної експертизи проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію проєкту «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні» (далі – проєкт постанови) Національне агентство ідентифікувало корупціогенний фактор – встановлення непрозорої процедури використання коштів за бюджетною програмою 2201620 «Створення Центрів професійної досконалості», що створює ризик нецільового використання бюджетних коштів.

 

Опис виявленого корупціогенного фактора

Встановлення або розширення дискреційних повноважень органу державної влади чи органу місцевого самоврядування або особи, уповноваженої на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування, за відсутності визначення вичерпних випадків, підстав, форм, строків, порядку здійснення таких повноважень, контролю за їх здійсненням та відповідальності за можливі зловживання під час їх здійснення

Проєктом постанови пропонується затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію проєкту «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні» (далі – проєкт Порядку), у якому встановлюється механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою «Створення Центрів професійної досконалості», джерелом надходження яких є кредитні кошти, отримані відповідно до Фінансової угоди «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні» (далі – Фінансова угода).

У п. 3 проєкту Порядку визначено, що бюджетні кошти спрямовуються на закупівлю товарів, робіт та послуг, необхідних для реалізації субпроєктів, – закладів професійної (професійно-технічної) освіти, перелік яких визначено Фінансовою угодою та наведено в додатку 1.

Проєкт постанови не визначає поняття «субпроєкт» у значенні, пропонованому для застосування цим проєктом акта, що, як наслідок, дає змогу використовувати бюджетні кошти на закупівлю товарів, робіт, послуг для реалізації будь-яких проєктів у визначених проєктом постанови закладах професійної (професійно-технічної) освіти.

Однак згідно з положеннями Фінансової угоди, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Фінансової угоди «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні» між Україною та Європейським інвестиційним банком», метою проєкту «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні» є підтримка модернізації української системи професійної (професійно-технічної) освіти, зокрема створення по одному центру професійної досконалості у сфері професійної (професійно-технічної) освіти у 9 відібраних регіонах (областях). Центри професійної досконалості будуть створені шляхом будівництва нових або капітальної реконструкції та модернізації наявних закладів професійної (професійно-технічної) освіти, включаючи гуртожитки на їх територіях.

В абз. 2 ч. 4 ст. 20 Бюджетного кодексу України встановлено, що відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.

Враховуючи викладене, пропонована редакція положень п. 6 проєкту Порядку розширює коло напрямів спрямування бюджетних коштів, створює умови для корупційних зловживань шляхом використання бюджетних коштів на закупівлю товарів, робіт та послуг для реалізації проєктів, не передбачених Фінансовою угодою.

Рекомендація НАЗК:

у п. 6 проєкту Порядку визначити виключний перелік напрямів спрямування бюджетних коштів за бюджетною програмою 2201620 «Створення Центрів професійної досконалості».

 

Висновок:

проєкт постанови містить корупціогенний фактор та потребує доопрацювання з урахуванням наданої рекомендації.

 

Голова Національного агентства

з питань запобігання корупції                                                                                                      Олександр НОВІКОВ

Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua