НАЗК
UA 01103 Київ бульвар Миколи Міхновського, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

Громадська рада при НАЗК закликає Президента ветувати закони, які обмежують функції Агентства

5 вересня депутати Верховної Ради в другому читанні проголосували за законопроєкти №9534 та №9587-Д, які напряму стосуються функцій Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). На жаль, парламентарі включили в законопроєкти низку шкідливих положень, які нівелюють значущість прийнятих норм.

Члени Громадської ради при НАЗК занепокоєні прийнятими змінами та закликають Президента Володимира Зеленського скористатися своїм правом вето для виправлення небезпечних норм.

Прийнятий Верховною радою законопроєкт №9534 відновлює ключову функцію НАЗК – перевірку електронних декларацій, проте, передбачає закриття публічного доступу до реєстру декларацій. Громадський контроль та відкритий доступ до декларацій – є невід’ємною частиною електронного декларування. Враховуючи, всі журналістські розслідування та громадські викриття, які стосувалися купівлі квартир, закордонних будинків та автомобілів чиновниками під час війни – відкритість реєстру та громадський контроль є критично важливим саме зараз, а не через рік.

Своєю чергою проголосований народними депутатами законопроєкт №9581-Д ставить під загрозу інший реєстр менеджером якого є НАЗК, а саме – Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.  Прийняті норми призведуть до того, що з реєстру корупціонерів зникне близько 80% осіб, у тому числі тих, хто потрапив туди після притягнення до кримінальної відповідальності за корупційні злочини.

Також, законопроєкт №9587-д містить ще одну шкідливу правку нардепа Григорія Мамки, яка визначає, що у разі брехні в декларації до 1 млн 300 тис. грн порушнику загрожує лише смішний штраф від 17 тис. грн, після сплати якого він не вважатиметься таким, що притягувався до відповідальності.

Нагадаємо, згідно з соціологічними опитуваннями, 91,7% українців виступають за відкриті декларації, а 89% українців, навіть попри війну, називають корупцію ключовою проблемою країни, боротьба з корупцією та повноцінне відновлення електронного декларування – також є важливою вимогою, яку перед Україною ставлять міжнародні партнери. А тому, підписання Президентом законопроєктів №9534 та №9581-Д у проголосованому вигляді – не відповідають ані запитам суспільства, ані нашим міжнародним зобов’язанням.

Враховуючи вищезазначене Громадська рада при НАЗК закликає Президента України Володимира Зеленського:

  1. накласти вето на законопроєкт №9534 та повернути його до парламенту з вимогою відкрити реєстр декларацій чиновників;
  2. накласти вето на законопроєкт №9587-Д.

 

Заява Громадської ради при НАЗК доступна також за посиланням.

контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр