
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) разом з іншими державними органами та інституціями продовжують роботу над впровадженням міжнародних стандартів НАТО щодо запобігання корупції в секторі безпеки та оборони.
Спільно з державними підприємствами Міністерства оборони України “Агенція оборонних закупівель” (АОЗ) та “Державний оператор тилу” (ДОТ) за підтримки Представництва НАТО в Україні в НАЗК презентували прогрес впровадження механізмів прозорості, доброчесності та підзвітності в діяльності ДОТ і АОЗ на виконання рекомендацій Стратегічного огляду системи оборонних закупівель України (Стратегічний огляд). Нагадаємо, що НАЗК спільно з представниками інших державних органів, Верховної Ради України та експертами НАТО брало активну участь в розробці даних рекомендацій.
Голова НАЗК Віктор Павлущик наголосив, що оборонні закупівлі входять до переліку п’яти головних проблем у сфері оборони, визначених в Антикорупційній стратегії на 2021–2025 роки, і для їх вирішення необхідно системно та комплексно реформувати цю сферу.
Він зазначив, що виконання рекомендацій 13 та 15 Стратегічного огляду (“Розбудова довіри до Агенцій” та “Розробка надійної програми комплаєнсу”) дозволять зміцнити підзвітність, ефективність і продуктивність оборонних закупівель, запобігаючи дублюванню функцій при закупівлі продукції оборонного призначення і чітко розмежовуючи ролі та відповідальності серед усіх зацікавлених сторін на всіх рівнях. “Під час дії правового режиму воєнного стану прозорість і підзвітність можуть бути досягнуті шляхом, зокрема, посилення внутрішньої системи контролю, включаючи механізми нагляду: наглядові ради, впровадження цифрових рішень та стандартизацію практик оборонних закупівель. У мирний час також важлива адаптація нормативної бази для підвищення підзвітності та належного урядування, вирішення юридичних невизначеностей та посилення нагляду за закупівлями, включно з парламентським та публічним наглядом”, - зазначив Віктор Павлущик. Він нагадав, що НАЗК виконує роль не лише координатора, а й безпосередньо бере участь в імплементації рекомендацій Стратегічного огляду, зокрема, здійснює аналіз корупційних ризиків у сфері оборони та проведення антикорупційної експертизи як ефективних механізмів запобігання корупції.
Заступник директора з управління ризиками та комплаєнс АОЗ, заступник голови комісії з реорганізації ДОТ Дмитро Бігунець презентував інструменти комплаєнсу та антикорупційні практики відповідно до рекомендацій Стратегічного огляду на прикладі функціонування ДОТ. ДОТ – агенція, яка здійснює закупівлю товарів нелетальної номенклатури, тому, за словами Бігунця, основою впровадження антикорупційних інструментів є використання публічних закупівель.
Комплаєнс-архітектура ДОТ базується на моделі трьох ліній захисту, яка складається з рівня безпосередніх виконавців, відповідальних за ідентифікацію та управління ризиками в операційній діяльності; рівня координації і розробки політик, контролю дотримання вимог, консультування; рівня внутрішнього аудиту - незалежної оцінки ефективності системи контролю та управління ризиками. Ці підрозділи підзвітні Наглядовій раді ДОТ. “За підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС ми вже реалізували попередній аудит. Ми очікуємо на контрактування фахівців для проведення сертифікаційного аудиту та отримання відповідного сертифіката. Аудит буде здійснюватися міжнародними аудиторами, зокрема з Канади та матиме статус міжнародного зразка”, - зазначив Дмитро Бігунець.
Він також розповів про інструменти контролю та попередження зловживань під час здійснення оборонних закупівель. Зокрема, було впроваджено передконтрактну перевірку учасників. Станом на червень 2025 року до семи постачальників застосовано обмежувальні заходи. Причинами стали порушення термінів виконання контрактів, неякісна чи фальсифікована продукція, невиконання зобов’язань, порушення антикорупційних вимог. Крім того, в контрактах передбачено контрольні точки, які дозволяють відстежувати виконання зобов’язань та вчасно реагувати на ризики зриву постачань.
Говорячи про антикорупційні інструменти в Агенції оборонних закупівель, Дмитро Бігунець наголосив на важливості врахування специфіки діяльності АОЗ, адже частина закупівель здійснюється з урахуванням підвищеної чутливості або таємності інформації. В АОЗ функціонує Наглядова рада. Організована “друга лінія захисту”, яка включає комплаєнс та централізовану звітність заступнику директора з управління ризиками, чіткий розподіл функцій між підрозділами для уникнення дублювання тощо. В 2025 році в АОЗ створено “єдине вікно” для потенційних постачальників, яке спрощує доступ до інформації; уніфіковано модель взаємодії Агенції з ринком, впроваджено наскрізну комплаєнс-функцію на всіх етапах закупівель.
У межах виконання Рекомендації 10 “Розробка спільного реєстру постачальників” Стратегічного огляду створено реєстр верифікованих постачальників, до якого наразі включено 1247 компаній. До кінця року планується впровадити програмний підхід до управління ризиками, оновити процедуру врегулювання конфлікту інтересів, розробити критерії формування “чорного списку” постачальників.
За словами Тіма Полмеєра, координатора проєктів Комплексного пакету допомоги НАТО Україні у Представництві НАТО в Україні, НАЗК відіграє важливу роль у координації спільних з Альянсом проєктів — зокрема щодо впровадження положень Дорожньої карти взаємосумісності України з НАТО, а також реалізації рекомендацій, напрацьованих у межах Стратегічного огляду. “Ці ініціативи — це комплексна трансформація архітектури закупівель в оборонному секторі, спрямована на вирішення системних проблем — від неефективних процедур до глибоко вкорінених корупційних ризиків. Імплементація рекомендацій, що ґрунтуються на принципах НАТО — підзвітності, прозорості та сумісності, повністю відповідає стратегічному курсу України на євроатлантичну інтеграцію”, - зазначив Тім Полмеєр. Він наголосив, що ці напрацювання є результатом партнерства між Україною та НАТО, завдяки яким підсилюються інституційні спроможності держави.
Учасники обговорили основні виклики, які виникають під час імплементації рекомендацій Стратегічного огляду, удосконалення комплаєнс-функцій державних підприємств, потреби у розподілі ролей між учасниками процесу закупівель, покращення міжвідомчої координації. Дискусія дала змогу сформувати цілісне бачення викликів і наступних кроків, яке враховує інтереси всіх ключових учасників оборонного сектору. Напрацювання, сформовані під час заходу, стануть ще одним кроком до послідовного й практичного впровадження стандартів НАТО у сфері оборонних закупівель.
В заході також взяли участь заступник міністра оборони України Микола Шевцов, керівник Управління формування політики доброчесності у сфері безпеки та оборони НАЗК Ярослав Любченко, директор АОЗ Арсен Жумаділов, голови Наглядових рад “АОЗ” та ДОТ Станіслав Гайдер і Надія Бігун, член наглядової ради АОЗ Іван Гаврилюк, директор Департаменту протидії та запобігання корупції МОУ Сергій Степанян, директор Департаменту закупівель МОУ Олександр Осадчий, громадські організації, медіа.
Довідково. Стратегічний огляд є одним із флагманських проєктів у межах Комплексного пакету допомоги НАТО для України, який був розроблений українськими експертами спільно з експертами держав-членів НАТО. Документ був затверджений на Вашингтонському саміті у липні 2024 року.
Метою Стратегічного огляду є приведення оборонних закупівель України у відповідність з найкращими євроатлантичними практиками, а також сприяння посиленню співпраці НАТО та України у сфері оборонних закупівель для підвищення взаємосумісності.
Фото Представництва НАТО в Україні