НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

НАЗК наголошує на необхідності усунення корупційних ризиків у діяльності АТ «Укрзалізниця»

НАЗК наголошує на необхідності усунення корупційних ризиків у діяльності АТ «Укрзалізниця»

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) дослідило корупційні ризики в діяльності АТ «Укрзалізниця». Ґрунтовний аналіз виявив низку корупціогенних факторів, які негативно впливають на фінансові показники державного підприємства, знижують ефективність управлінських рішень його керівництва, допускають високий рівень неформального впливу окремих фінансово-політичних груп.

В процесі дослідження НАЗК проаналізувало результати перевірок контролюючих органів, інформацію щодо розслідувань правоохоронних органів, законодавство та виявило в діяльності АТ «Укрзалізниця» такі  корупційні ризики:

 • зловживання під час процедур закупівлі товарів, робіт та послуг;
 • застосування практик неконкурентних процедур закупівель у зв’язку з відсутністю конкуренції з технічних причин;
 • упереджене формування необхідних технічних характеристик закупівлі під одного виробника;
 • маніпуляції умовами постачання та оплати товарів, робіт і послуг з метою створення конкурентних переваг для раніше узгодженого учасника;
 • закупівля товарів, робіт та послуг без виробничої потреби;
 • неправомірні переваги окремим суб’єктам господарювання при наданні послуг з вантажних перевезень;
 • планування потреб та визначення пріоритетності закупівель АТ «Укрзалізниця» в інтересах заздалегідь визначених постачальників;
 • призначення посадових осіб керівної ланки підприємства за отримання неправомірної вигоди або в інтересах сторонніх осіб.

Необхідність впровадження антикорупційних ініціатив НАЗК в діяльності державного підприємства наразі стає актуальнішою. Підтвердженням цьому є викриття НАБУ та САП у травні цього року схеми отримання неправомірної вигоди одним з посадовців УЗ за сприяння в укладенні договорів з «потрібними постачальниками» для потреб підприємства. Пізніше одній з підозрюваних обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.  

«Укрзалізниця» має стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Підприємство забезпечує близько 65% транспортної роботи в загальній структурі перевезень вантажів усіма видами транспорту, а також понад 35% пасажирських перевезень. За обсягами вантажних перевезень посідає четверте місце на євразійському континенті, поступаючись лише залізницям Індії, Китаю та росії.

НАЗК наголошує на тому, що всі державні компанії (передусім – ті, що мають стратегічне значення для держави) мають працювати над усуненням корупційних ризиків у своїй діяльності.

Саме тому НАЗК запропонувало АТ «Укрзалізниця» конкретні рекомендації з метою мінімізації корупційних ризиків, зокрема:

 • запровадження процедури ефективного контролю за дотриманням законодавства про публічні закупівлі на всіх етапах від ініціювання закупівлі до виконання договору;
 • утворення незалежного Національного регулятора у сфері транспорту, що дозволить перейти до прозорих практик формування тарифів;
 • надання прозорості внутрішнім та зовнішнім процесам підприємства, зокрема, відкрите призначення посадових осіб керівної ланки підприємства, запровадження ефективної системи роботи з клієнтами у сфері вантажних перевезень.
Впровадження цих рекомендацій суттєво знизить корупційні ризики та може покращити фінансові результати держкомпанії. Попри потужну допомогу партнерів України, в час війни наша держава має рахувати кожну гривню і не допускати фінансових втрат через корупційні схеми. 

Зазначимо, що співпраця з антикорупційними органами – це ознака свідомого мислення топменеджменту в інтересах держави й задля наближення перемоги над російським агресором.

Національне агентство розпочало роботу над дослідженням у 2022 році, вона здійснювалася за сприяння команди «Укрзалізниці».

Наразі НАЗК закликає АТ «Укрзалізницю» до активнішої роботи над усуненням виявлених корупційних ризиків у своїй діяльності та впровадженням ефективних антикорупційних практик. 

Детальніше з дослідженням можна ознайомитись за посиланням.

[pdf-embedder url="https://nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2023/06/UZ.pdf"]

Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua