НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Чотири роки НАЗК 2.0.: санкційна політика

15.01.2024

Нові виклики потребують нових підходів. Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну команда НАЗК зрозуміла, що не можна обмежувати себе виключно роботою, яка була у мирний час. Агентство продовжило виконувати свої функції, адаптувавшись до змін та реалій воєнного часу, тому долучилося до боротьби проти агресора на санкційному напрямку.

З 25 лютого 2022 року за запитом МЗС та Офісу Президента України НАЗК почало готувати списки кандидатів на санкції. Після створення за ініціативи Президента України Володимира Зеленського Санкційної групи Єрмака-Макфола (Стенфордської міжнародної робочої групи з санкціїй проти російського режиму), в межах Дорожньої карти індивідуальних санкцій, - офіційно запустило портал «Війна та санкції».

“Україна змінила правила гри на світовому санкційному треку та активно просуває цінності доброчесності у міжнародній санкційний політиці. Наш портал “Війна та санкції” став головним ресурсом у світі про антиросійські санкції. Тут кожен може знайти санкційні списки росіян та міжнародних корпорацій, що не вийшли з рф, викрадену росією культурну спадщину України та іноземні компоненти у російській зброї”, - зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков.

«Війна та санкції» — реальний доказ тому,  що прозорість та  підзвітність є ефективним інструментом протидії автократіям, які використовують корупцію як зброю», — заявила очільниця напрямку мінімізації корупційних ризиків в санкційній політиці НАЗК Агія Загребельська.

Інструмент “Міжнародних спонсорів війни” став справжнім ідентифікатором недоброчесних компаній, які фінансують війну проти України та роблять значний внесок у військову агресію кремля: податками, технологіями, пропагандою, участю в мобілізації. Даними порталу користуються світові лідери у світі комплаєнсу, а саме Refinitiv WorldCheck та Doe Jones. Портал на постійній основі відстежується провідними банками, консалтинговими, юридичними та аудиторськими компаніями світу. А найголовніше, люди в усьому світі відмовляються від товарів та послуг компаній, які обрали криваву репутацію замість цінностей демократії та доброчесності.

Завдяки репутаційному впливу цього інструмента ринок росії залишили такі компанії як Peninsula Petroleum Limited, Mondi, Thenamaris Ships Management Inc., Minerva Marine та TMC Tankers LTD, Shree Ramkrishna Exports. Такі компанії як Etex, Raiffeisen Bank International, Danieli & C. S.p.A. Це потужні удари по економіці агресора, які продовжуватимуться й надалі. 

Команда НАЗК ідентифікувала понад 24 тис. фізичних та юридичних осіб, причетних до ведення війни росії проти України. Інформація про них була направлена до Служби безпеки України, Ради національної безпеки та оборони України, МЗС та країнам санкційної коаліції, а також опублікована у розділі “Кандидати на санкції”. Модуль “Санкційні списки”  став головним ресурсом, який відображає інформацію про застосування санкцій як Україною, так й іншими країнами санкційної коаліції.

НАЗК також входить до складу Міжвідомчої робочої групи з питань формування та реалізації санкційної політики (МРГ), роботу якої координує Перша віцепрем’єрка Юлія Свириденко. За час роботи МРГ накладено санкції та введено в дію Указами Президента на понад 12 тис. осіб (7147 фізичних та 5511 юридичних).

Національне агентство, зокрема підготувало та забезпечило ухвалення законопроекту про конфіскацію майна підсанкційних осіб (№ 7194). Україна стала першою державою, яка на законодавчому рівні запровадила можливість конфіскації активів агресора та його пособників. Так, за матеріалами НАЗК на підставі винесених судових рішень було стягнуто на користь держави активів підсанкційних осіб на загальну суму понад 5 млрд грн. Серед найгучніших імен російських олігархів, активи яких було стягнуто у дохід держави за допомогою матеріалів НАЗК - Володимир Євтушенков, Олег Дерипаска, Аркадій та Ігор Ротенберги.

Втім, російські олігархи, незважаючи на накладені на них санкції, досі можуть приховувати та відмивати свої кошти через, наприклад, через обʼєкти мистецтва. Так, живопис, скульптури, художні ювелірні вироби використовуються як лазівка для обходу санкцій. Саме з метою недопущення цього та пошуку мистецьких активів підсанкційних росіян НАЗК запустило проект “Війна та мистецтво”.

У розділі “Війна і Мистецтво“ можна ознайомитись із об'єктами мистецтва, якими володіють підсанкційні особи, або які були продані чи куплені ними, починаючи з 2014 року,  - з початку російсько-української війни. Всі ці об'єкти мистецтва об’єднані в одній базі, що спрощує доброчесним учасникам картринку проведення “санкційних” перевірок та ускладнює для російських олігархів продаж таких активів. Наразі розділ налічує 1323 арт-об'єкти, які є у власності російських олігархів, з них встановлено вартість 232 арт-об'єктів, яка становить 2 715 852 951 дол. США, також  ідентифіковано 235 об'єктів культурної спадщини України, які були викрадено, або є під загрозою викрадення російською федерацією. 

Але під час війни, зброя залишається ключовим чинником. І поки санкції продовжують працювати проти військово-промислового комплексу агресора, все частіше з'являється інформація про те, що у знищеній нашими військовими російській зброї чи техніці знаходять іноземні компоненти. 

Світ має об’єднатися навколо нерозповсюдження своїх технологій до агресорів, тому НАЗК запустило першу та єдину в світі відкриту базу даних іноземних компонентів у зброї. Загалом База вже налічує понад 2800 іноземних компонентів, які були знайдені у російській та іранській зброї. Це «шахеди», «калібри», інші різного роду БПЛА, ракети, системи радіоелектронної боротьби та багато інших видів  озброєння та військової техніки.

НАЗК отримало багато відгуків від українських військових та міжнародних партнерів стосовно користі нашої Бази як інструменту демілітаризації рф. Агентство також висловлює вдячність всім українським військовим, які захоплюють цю зброю, а також дослідницьким центрам, за вивчення та ідентифікацію цих компонентів.

Кожен з цих проектів став можливим завдяки співпраці НАЗК з різними громадськими організаціями та журналістами-розслідуівачами по всьому світу. Тисячі волонтерів долучилися до створення та розвитку цих інструментів тиску на агресора. Продовжуємо працювати на перемогу та знищувати економічний та військовий потенціал держави-терориста разом!

З аналітичним звітом за результатами роботи НАЗК за чотири роки (2020-2023) можна ознайомитись тут.

 

Останні новини

05.05.2025
11:39
Анонс Публічна презентація Огляду доброчесності та антикорупційної політики України ОЕСР
09:30
Цивільна конфіскація: ВАКС стягнув 2 млн грн з начальника відділу з питань нотаріату у Закарпатській області
02.05.2025
12:48
Як урядовці та нардепи мають діяти у разі конфлікту інтересів
01.05.2025
17:51
Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Національного агентства з питань запобігання корупції «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 18 січня 2019 року № 43»
11:23
Недостовірні відомості на понад 22,5 млн грн: повні перевірки декларацій ексголовного податківця Тернопільщини
30.04.2025
12:15
НАЗК та антикорупційні установи країн Балтії обговорили питання співпраці в протидії корупції та зміцненні національної безпеки
10:03
Автоматизована перевірка декларацій: що означає отримана довідка в Реєстрі декларацій
28.04.2025
10:31
Сьогодні з 19:00 до 20:00 буде обмежено доступ до Реєстру декларацій
25.04.2025
15:28
НАЗК запропонувало шляхи усунення корупційних ризиків у законопроєкті про державний екологічний контроль під час наради Комітету ВРУ
24.04.2025
14:34
Відкрито сім нових вакансій в НАЗК: антикорполітика, сфера оборони та роз’яснювальна робота
23.04.2025
15:30
Контроль повноти заповнення декларації: в деклараціях членів ВЛК виявлено недостовірні відомості на понад 35,3 млн грн
13:48
Недекларування активів на понад 27,8 млн грн: повна перевірка декларації посадовця міграційної служби у Хмельницькій області
22.04.2025
09:43
Виплати волонтерам і забезпечення житлом дітей-сиріт: завдяки врахуванню рекомендацій НАЗК усунуто можливість корупційних схем
21.04.2025
15:54
За матеріалами НАЗК ДБР скерувало до суду справу щодо незаконного збагачення на понад 12 млн експосадовця митниці
11:53
НАЗК і хаб доброчесності Полтавщини підписали першу в Україні декларацію доброчесності
11:03
Ввечері 21 квітня буде обмежено доступ до Реєстру декларацій
18.04.2025
11:18
Представники НАТО підтримали план НАЗК щодо виконання рекомендацій Стратегічного огляду системи оборонних закупівель України
10:00
Усунення ризиків у закупівлях та вдосконалення роботи антикорупційних підрозділів: підсумки візиту НАЗК на Полтавщину
17.04.2025
17:26
Повні перевірки декларацій посадовців МСЕК: завершено 11 перевірок, виявлено недостовірні відомості на 58,2 млн грн та незаконне збагачення на 16,4 млн грн
09:55
Повна перевірка декларації керівниці Хмельницького МСЕК: виявлено порушення на майже 35 млн грн
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua