Якісна і послідовна політика місцевої влади зі створення системи запобіжників корупції сприяє не лише ефективному врядуванню на місцях, але й формує умови для залучення коштів на відновлення та розвиток регіонів. Про це заявив заступник Голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Артем Ситник під час зустрічі з керівництвом Дніпропетровської ОВА та міської ради Дніпра в межах робочої поїздки до міста.
За його словами, війна суттєво зменшує можливості держави фінансувати громади. При цьому потреби громад суттєво зросли через безпрецедентне руйнування ворогом промислової та критичної інфраструктури, житла й соціальних об’єктів. За таких умов прозорі закупівлі, відкриті дані, мінімізація людського чинника шляхом цифровізації державних і комунальних сервісів є ключовими антикорупційними заходами превентивного характеру. Вони створюють сприятливе середовище для розвитку бізнесу, формують комфортний інвестиційний клімат у регіонах та підвищують довіру міжнародних партнерів до громад.
Артем Ситник нагадав, що НАЗК розробило Антикорупційну стратегію та Державну антикорупційну програму до 2025 року (ДАП), виконавцями якої є також облдержадміністрації, зокрема в частині державної інвентаризації земель, інвентаризації та моніторингу об’єктів культурної спадщини та забезпечення політики відкритості даних.
Задля ефективного контролю виконання заходів ДАП НАЗК запустило окрему інформаційну систему моніторингу, яка відображає стан реалізації відповідних заходів кожним виконавцем. Тобто всі результати доступні громадськості в режимі онлайн, і це теж один із важливих індикаторів для інвесторів та потенційних донорів.
НАЗК запровадило багато інструментів антикорупційного комплаєнсу, якими представник Агентства закликав місцеву владу та громадськість активно користуватись. «Незважаючи на воєнний стан та постійні загрози інформаційній безпеці, Національне агентство відновлює роботу всіх найважливіших антикорупційних інструментів контролю законності набуття статків політиків і чиновників. З урахуванням безпекових аспектів відновлено електронне декларування, і вже в грудні НАЗК відкриє публічний доступ до реєстру декларацій. Нещодавно відкрито реєстр звітності політичних партій POLITDATA і невдовзі буде відновлено обов’язок партій подавати фінансові звіти про використання бюджетних коштів. Також нещодавно ми запустили Єдиний портал повідомлень викривачів, до якого поступово підключаємо все більше органів влади. Вся ця технологічна антикорупційна екосистема дає громадянському суспільству можливість виявляти корупцію онлайн та брати безпосередню участь у протидії їй», - зазначив заступник Голови НАЗК.
Він також наголосив, що пріоритетом Національного агентства є сприяння формуванню та реалізації дієвої антикорупційної політики шляхом розбудови інфраструктури доброчесності. Зокрема, спеціально для органів місцевої влади НАЗК розробило низку навчальних курсів, роз’яснень та рекомендацій щодо усунення та запобігання корупційним ризикам під час відбудови, у сферах освіти, містобудування та землеустрою.
Артем Ситник та інші представники НАЗК детально розповіли про особливості декларування, обов'язок щодо якого відновлено нещодавно. «Головною метою подібних візитів є запобігання корупції і розбудова доброчесності. 12 жовтня набув чинності Закон про відновлення декларування. Вже відновлено спеціальні перевірки. Робимо все, щоб у людей було якомога менше проблем із заповненням та подачею декларацій», – розповів Артем Ситник. Оцінюючи справи у Дніпрі, заступник НАЗК підкреслив, що в місті поступово будуються механізми прозорості роботи муніципалітету.
Очільник Дніпропетровської ОВА розповів про вимоги щодо прозорості роботи своєї команди та про роботу в регіоні спеціальної робочої групи, задача якої – контролювати використання держкоштів.
Мер Дніпра Борис Філатов зі свого боку наголосив на необхідності роботи з чиновниками щодо роз'яснення нових положень та на ефективному впливі укладеної містом влітку Декларації доброчесності. На зустрічі з А.Ситником він повідомив, що дніпровська територіальна громада однією з перших в Україні долучилась до виконання положень Декларації доброчесності. Наразі місто відкрило інформацію про публічні закупівлі та вживатиме подальших заходів для підвищення рівня прозорості і підзвітності. Очільник громади також висловив зацікавленість у посиленні взаємодії з НАЗК, зокрема в частині роз’яснень щодо конфлікту інтересів та інших питань зі сфери запобігання корупції і розбудови доброчесної місцевої влади.
Фото: Дніпровська міська рада