НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

Доброчесність політичних партій: що передбачає Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки

Посилання скопійовано
Доброчесність політичних партій: що передбачає Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки

Серед ключових проблем, визначених Антикорупційною стратегією на 2021-2025 роки, що наразі заважають зробити роботу політичних партій більш прозорою та підзвітною:    

  1. обтяжливий та непрозорий механізм утворення, діяльності та припинення політичних партій; 
  2. надмірний вплив на політичні партії та виборчі кампанії окремих фізичних і  юридичних осіб, що призводить до превалювання приватних інтересів над публічними в парламенті та на місцях;
  3. недосконала система контролю фінансування діяльності політичних партій та їхньої участі у виборах.

Про це йшлося під час шостого обговорення проекту Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки (ДАП), присвяченому забезпеченню доброчесності політичних партій та виборчих кампаній і організованому  Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК).

За словами керівниці Департаменту запобігання політичній корупції НАЗК Ганни Чорнуцької,  робоча група при Комітеті Верховної Ради України з питань цифрової трансформації розробила проект Закону України «Про політичні партії», до роботи над яким активно долучається НАЗК і надалі буде підтримувати його ухвалення. Він передбачає спрощення порядку створення та реєстрації політичних партій; анулювання реєстрації тих партій, представники яких не беруть участі у виборах впродовж останніх десяти років; усунення формального підходу до реєстрації установчих документів партій. Окрім того, ті партії, які систематично порушуватимуть законодавство в частині подання звітів про фінансування, будуть обмежені у виборчому процесі.

Для уникнення надмірного впливу на політичні партії та виборчі кампанії з боку олігархів і фінансово-промислових груп пропонується обмежити річний обсяг внесків на користь політичних партій з боку осіб, які не мають достатніх доходів. Так, загальна сума внесків для одного громадянина України протягом року становитиме не більше 20% сукупного доходу внескодавця за останні п’ять календарних років, а загальна сума здійснених внесків – не більше 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня року, коли здійснені такі внески. Ці зміни пропонується внести у Закон України «Про політичні партії в Україні».

Водночас запропоновано визначити вичерпний перелік заборон політичним партіям на використання коштів державного фінансування; пріоритети для використання державних коштів, а також встановити порядок використання теле-, радіо- та зовнішньої реклами, соціальних медіа та інших онлайн-платформ для цілей виборчої кампанії та відповідальність за його дотримання.

Для вдосконалення системи контролю фінансування діяльності політичних партій та виборчих кампаній пропонується внести зміни до законодавства, які передбачатимуть електронне подання всіх фінансових звітів до ІТ-системи НАЗК, що забезпечуватиме автоматичну перевірку НАЗК усіх звітів. 

Крім того, учасники обговорили необхідність відновлення звітування політичних партій, у т.ч. подання звітів, які не були подані партіями за попередні періоди, зокрема, через пандемію COVID-19.

 Нагадаємо, Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки розробляється НАЗК на виконання Антикорупційної стратегії на 2021-2025 роки та має бути затверджена Кабінетом Міністрів України. НАЗК координує реалізацію документа та виконання заходів ДАП. 

Стежте за анонсами обговорень на сторінці НАЗК у Facebook та долучайтесь. 

Всі охочі можуть ознайомитися з розділом «Забезпечення доброчесності політичних партій та виборчих кампаній» та переглянути  відеозапис обговорення. 

 

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

3 Грудня 2022
Як обрати доброчесного працівника в компанію: НАЗК презентувало нові методичні рекомендації для бізнесу
30 Листопада 2022
АНОНС Як наймати працівників у бізнесі, щоб мінімізувати корупційні ризики: НАЗК спільно з партнерами презентують нові методичні рекомендації
30 Листопада 2022
Як зменшити рівень корупції в містобудуванні та земельній сфері: пропозиції ДАП
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр