НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Голова НАЗК виступає за якнайшвидше законодавче врегулювання лобізму та парламентської етики для зменшення ризиків політичної корупції

17.11.2022
Голова НАЗК виступає за якнайшвидше законодавче врегулювання лобізму та парламентської етики для зменшення ризиків політичної корупції

Слово “лобізм” в українському суспільстві все ще викликає здебільшого негативні емоції. Багато років старі політики нав’язували негативне ставлення до цього механізму через різного роду маніпуляції. Нам розповідали, що це і є корупція. Однак, врегульований на законодавчому рівні лобізм — це один з ключових інструментів адвокації приватних інтересів у демократичному суспільстві. Іншим важливим інструментом запобігання політичній корупції є формалізований кодекс парламентської етики. На цьому наголосив Голова НАЗК Олександр Новіков під час зустрічі з очільником Вищого органу з питань прозорості у публічному житті Франції (HATVP) Дідьє Міго.

Він додав, що у більшості розвинутих держав світу є законодавче врегулювання лобізму. І приклад Франції буде дуже корисним для України, оскільки нормативно-правова база цієї країни дозволяє офіційну реєстрацію лобістів у парламентському реєстрі, що дає численні переваги. Так, лобісти можуть бути офіційно залучені до консультацій у ході обговорення проектів нормативно-правових актів. Це забезпечує прозорість таких процесів.

Олександр Новіков підкреслив, що ухвалена Парламентом України Антикорупційна стратегія до 2025 року передбачає розроблення і прийняття закону про лобіювання.

“Щоби унеможливити корумпованість законодавчого процесу, необхідно сформувати ефективне законодавство про лобізм. Тому Антикорупційна стратегія передбачає розробку закону про лобіювання. Це допоможе показати, хто намагається впливати на органи влади, посилить здорову конкуренцію в бізнесі. Такий закон стає особливо важливим в рамках післявоєнного відновлення України, коли до нашої держави почнуть надходити іноземні інвестиції на відбудову”, — зазначив Голова НАЗК.

Варто зазначити, що прийняття ефективного законодавства про лобістську діяльність та врегулювання питань парламентської етики є рекомендаціями Групи держав проти корупції (GRECO), які Україна має виконати для успішного проходження оцінювання у рамках четвертого раунду на тему: «Запобігання корупції стосовно народних депутатів, суддів та прокурорів».

Окремо очільник НАЗК разом зі своїм французьким колегою обговорили важливість просування цінностей доброчесності серед публічних службовців. Так, Олександр Новіков зауважив, що доброчесність є невід'ємною складовою боротьби з корупцією та культури державної служби.

“Доброчесність є однією з ключових цінностей Європейського Союзу. Тому на нашому шляху до набуття членства в ЄС важливо впроваджувати стандарти доброчесної та етичної поведінки публічних службовців. Саме про це наголошується й в Антикорупційній стратегії. Разом з тим, поширення принципів доброчесності не мають обмежуватися лише держслужбою, це має стати нормою у суспільстві і ми маємо прагнути цього”, — сказав Голова НАЗК.

Вищий орган з питань прозорості у публічному житті Франції (HATVP) — це інституція, основною метою якої є промоція та забезпечення публічної доброчесності. Це колегіальний орган, що складається з тринадцяти членів, відповідальних за прийняття основних рішень, які обираються різними владними суб’єктами за встановленою процедурою. Орган є незалежним та фінансово автономним. Він не може отримувати інструкції від уряду, підлягає аудиту виключно з боку Верховного Суду та Парламенту (аудиторам, парламентським слідчим комісіям), а також судовому контролю. 

Останні новини

02.05.2024
14:20
Нардепу повідомили про підозру за незаконне збагачення на понад 11 млн грн
01.05.2024
17:11
Повна перевірка декларації: звірка з реєстрами та встановлення достовірності даних
30.04.2024
17:13
НАЗК внесло зміни до Порядку ведення Єдиного порталу повідомлень викривачів. Що вони передбачають?
29.04.2024
17:56
Голова НАЗК та керівництво EUACI окреслили виклики для антикорупційної інфраструктури на найближчий період 
17:27
НАЗК виявило необґрунтовані активи на майже 33 млн грн у колишнього високопосадовця СБУ
26.04.2024
18:22
НАЗК та Національна академія СБУ домовились про співпрацю в питаннях запобігання корупції
16:56
НАЗК готове надати максимальну допомогу в розробці чітких критеріїв доброчесності суддів
16:05
В Україні уже 15 Хабів доброчесності за підтримки НАЗК: відкрито ще один на Рівненщині 
23.04.2024
15:52
НАЗК у співпраці з ДБР виявило ознаки незаконного збагачення у посадовця Нацполіції на понад 14 млн грн
09:56
Від формування культури викривання до співпраці з викривачами: НАЗК провело навчання для уповноважених осіб ДПСУ
22.04.2024
18:02
Микола Корнелюк призначений заступником Голови НАЗК
19.04.2024
18:37
Антикорупційна комунікація: представники органів влади обговорили стан виконання Комунікаційної стратегії 
17:56
НАЗК спільно з Вищою школою публічного управління провели навчання для керівників категорії «А»
11:01
НАЗК сприяє місцевій владі Івано-Франківщини в мінімізації корупційних ризиків та розбудові доброчесності
18.04.2024
10:28
Новий функціонал ІСМ ДАП: де шукати статистичні дані про антикорупційну політику 
09:09
Тема корупції – у фокусі інформаційних операцій кремля проти України: результати дослідження дезінформаційних наративів 
09:05
Анонс НАЗК запрошує громадян надати пропозиції до проекту постанови «Про деякі питання створення та функціонування Реєстру прозорості»
17.04.2024
09:30
Українські підприємці переважно не толерують корупцію та позитивно ставляться до викривачів - дані соцдослідження 
16.04.2024
15:45
Конфлікт інтересів: за матеріалами НАЗК мера Кам’янця-Подільського визнано винним
14:29
Що відбувається з вашою декларацією після її подання?
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua