“Кінцевою метою діяльності НАЗК є побудова такої влади, якій довіряє і яку підтримує суспільство. Влади, в якій немає недоброчесних службовців, щодо яких потрібно складати протоколи чи ухвалювати обвинувальні вироки. Національне агентство відкрите до співпраці в цьому напрямі з місцевим самоврядуванням” - заявив Голова НАЗК Олександр Новіков під час засідання Правління Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування Асоціація міст України (АМУ).
За його словами, для реалізації цієї мети необхідно створити систему протидії корупції на місцевому рівні і НАЗК може запропонувати конкретні інструменти розбудови доброчесності: зокрема, онлайн курси “Доброчесна громада”, рекомендації щодо уникнення зловживань під час закупівель тощо. Крім того, фахові антикорупційні уповноважені чи цілі підрозділи таких спеціалістів допомогли б місцевій владі убезпечитись від корупційних ризиків під час реалізації своїх повноважень.
“Найпроблемніше питання у нашій взаємодії - це складання протоколів на представників органів місцевого самоврядування. Акцентую, що НАЗК, будучи аполітичним органом, не впливає на розгляд протоколів у судах, а представники Нацагентства не можуть брати участь у судових засіданнях. Однак ця проблема вирішиться разом з впровадженням Державної антикорупційної програми (ДАП), якою передбачено отримання НАЗК статусу учасника під час розгляду протоколів. Наші представники зможуть орієнтувати суд у визначенні міри стягнення. Крім того, такі справи повинні розглядатися у ВАКС, який має високий рівень суспільної довіри” - повідомив Голова НАЗК і закликав представників місцевого самоврядування підтримати відповідні правки до законодавства.
Київський міський голова Віталій Кличко зазначив, що відкрите обговорення основних засад запобігання корупції між очільниками міст та НАЗК підвищить рівень довіри між посадовцями та громадянами.
«Нам потрібно створити умови для прозорих правил, щоб не було зловживань з жодного боку, не було політичного тиску на представників місцевого самоврядування, щоб система працювала для доброчесних службовців. Тому такий діалог є важливим для координації зусиль у формуванні прозорості та розбудові антикорупційної діяльності. Бо вкрай важливі довіра громадян та публічність всіх процесів управління, особливо в боротьбі з корупцією. І в цьому ми - помічники НАЗК», - зазначив Віталій Кличко.
Готовність співпрацювати з НАЗК в площині запобігання корупції в органах місцевого самоврядування висловив і міський голова Дніпра Борис Філатов, який під час нещодавнього Форуму доброчесних громад разом з іншими очільниками міст підписав Декларацію розбудови доброчесності органів місцевого самоврядування.
“В Україні створено дуже багато правоохоронних, каральних органів, але НАЗК - єдиний орган, в назві якого є термін “запобігання”. Від усіх міських голів можу сказати, що ми готові працювати разом саме на запобігання корупції”, - заявив Борис Філатов.
Олександр Новіков закликав членів АМУ створити план з імплементації Декларації доброчесності, мета якої - започаткувати якісний діалог з місцевою владою з урахуванням принципів місцевого самоврядування на рівні робочої Групи держав проти корупції (GRECO).
“Ніхто крім вас, очільників міст, не знає краще про проблеми з корупцією на місцях. НАЗК працює для вас і ми разом зможемо ці проблеми розв’язати. Давайте наповнимо декларацію конкретним практичним змістом”, - підсумував голова НАЗК.