Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) підбило підсумки 2024 року. Розповідаємо про результати роботи НАЗК за основними напрямами:
- Антикорупційна політика, виконання Антикорупційної стратегії до 2025 року та Державної антикорупційної програми на 2023 - 2025 роки (ДАП).
- Стратегічний аналіз корупційних ризиків та антикорупційна експертиза. У 2024 році фокусом дослідження корупційних ризиків стали сфера відновлення та медична сфера, а також діяльність військово-лікарських комісій. За напрямом антикорупційної експертизи НАЗК проаналізувало 4176 проєктів нормативно-правових актів та провело 102 антикорупційні експертизи.
- Розбудова доброчесності у секторі безпеки та оборони.
- Повна перевірка декларацій. За результатами перевірок, проведених у 2024 році, у 353 деклараціях, тобто у 50% із завершених, виявлено недостовірні відомості на 3,8 млрд грн, ознаки незаконного збагачення на 192,1 млн грн та необґрунтованість активів на понад 47 млн грн. Для порівняння, у 2021 році порушення було встановлено у 27% завершених перевірок (із 1043 перевірок порушення виявлено у 282 деклараціях). Це свідчить про те, що застосування у 2024 році ризик-орієнтованого підходу до відбору декларацій на повну перевірку значно підвищило ефективність роботи.
- Моніторинг способу життя. НАЗК здійснило 167 моніторингів способу життя суб’єктів декларування. До правоохоронних органів скеровано 42 матеріали та обґрунтовані висновки з виявленими ознаками необґрунтованих активів та незаконного збагачення на близько 740 млн грн.
- Неподання або несвоєчасне подання декларацій. Агентство склало 63 протоколи про адміністративні правопорушення щодо несвоєчасного подання декларацій; ще стосовно понад 4,7 тис. осіб, які несвоєчасно подали декларації, надіслало матеріали до органів Національної поліції для складення протоколів; затвердило 69 обґрунтованих висновків про виявлення ознак кримінальних правопорушень за фактами умисного неподання декларацій.
- Спеціальні перевірки публічних службовців. Упродовж року НАЗК здійснило понад 21 тис. спецперевірок. За їх результатами 480 осіб не були призначені на посади у зв’язку з встановленням ознак відображення ними недостовірних відомостей у деклараціях.
- Конфлікт інтересів. Протягом року НАЗК завершило 213 заходів моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. За результатами проведених заходів НАЗК склало 27 протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, внесло 35 приписів про усунення порушень вимог антикорупційного законодавства. Окремі показники діяльності Агентства у сфері конфліктів інтересів за 2024 рік у порівнянні з 2023 роком свідчать про те, що кількість зафіксованих випадків порушень законодавства про конфлікт інтересів зменшилась, що є індикатором підвищення рівня обізнаності з вимогами антикорупційного законодавства.
- Формування доброчесності політичних фінансів. Відновлення звітування політичних партій після майже чотирирічної перерви стало викликом для партій та НАЗК. Попри значне навантаження Агентство доклало максимум зусиль для забезпечення ефективної роботи у сфері формування доброчесності політичних фінансів. Зокрема, НАЗК своєчасно перевірило понад 1700 звітів центральних осередків політичних партій та забезпечило реалізацію матеріалів цих перевірок. За результатами перевірки звітів було виявлено порушення у 689 звітах політичних партій, тобто майже у кожному другому, з них у 212 звітах встановлено фінансові порушення.
- Розвиток інституту викривання. У 2024 році викривання в Україні сформувалося та запрацювало як комплексний інститут. Зокрема, НАЗК вперше забезпечило реалізацію передбачених законодавством процесів – від заяви до виплати винагороди викривачам корупції.
- Становлення інституту лобіювання. Минулого року було закладено фундамент формування культури доброчесного лобіювання в Україні.
- Результати роботи Контакт-центру НАЗК.
- Просвітницькі проєкти для публічних службовців, освітян і молоді. Серед результатів року – понад 90 навчально-просвітницьких заходів для публічних службовців і антикорупційних уповноважених, масштабне оновлення платформи Study.nazk, запуск чотирьох нових онлайн-курсів, збільшення вдвічі кількості Хабів доброчесності в школах і зростання спільноти дружніх шкіл, масштабування проєкту «Прозорі університети».
- Навчальні курси від НАЗК. На навчальній платформі Study.nazk уже є понад 30 навчальних курсів, а кількість користувачів минулого року зросла вдвічі та сягнула понад 216 тисяч.